Ђурић: Морамо да зауставимо уништавање српског културног блага на КиМ
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић обишао је данас у Културном центру Србије у Паризу изложбу посвећену српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности - манастирима Дечани, Грачаници и Пећкој патријаршији, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену.
Говорећи о значају изложбе о српским светињама, Ђурић је указао да је од изузетног значаја да светска јавност буде упозната са изазовима с којима се та наша културна добра и жива места вере на Косову и Метохији суочавају, као и да је ова изложба и својеврстан апел за њихово очување.
''Манастири Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Богородица Љевишка симболи су српског духовног, културног и историјског идентитета, али и наше везе са европском културом и духовношћу, ова поставка подсетник је на дубоке корене српске културе и историје, што је посебно важно у контексту сталних покушаја брисања тог идентитета на Косову и Метохији”, нагласио је Ђурић.
Према речима Ђурића, ти споменици, као сведоци српске вишевековне историје и духовности, али и део европске и светске културне баштине, изложени су ризику од физичког уништења и недостатка адекватне заштите.
”Стога, ова изложба подсећа међународну заједницу на њихов значај и подстиче ангажовање међународних организација, попут ''UNESCO''-а, у очувању ових добара, а истовремено указује на потребу за већом институционалном и правном заштитом у овом домену”, рекао је Ђурић.
Министар Ђурић поручио је да морамо учинити све што је у нашој моћи да зауставимо уништавање и скрнављење српског културног блага на Косову и Метохији, али и да наставимо да се боримо у међународној арени како би заштитили српско становништво у јужној српској покрајини и њихово право на опстанак, упркос терору којем су изложени и систематском кршењу њихових права.
Ђурић је захвалио министру културе Николи Селаковићу и Министарству културе као организатору изложбе, на заједничким напорима које су уложили да ова изложба о српским средњовековним манастирима, која је првобитно постављена у седишту ''UNESCO''-а у Паризу, буде представљена светској јавности.
Извор: Танјуг