Вести

Ђурић: Настављамо да водимо одговорну политику

Градоначелник Града Новог Сада Милан Ђурић и чланица Градског већа за екологију, енергетску ефикасност и заштиту животне средине Вања Петковић уручили су уговоре за енергетску санацију у домаћинствима. Ове године 180 новосадских породица остварило је право на бесповратна средства за енергетску санацију њихових домова, у укупном износу од 31.250.000,00 динара.

"Град Нови Сад заједно са Владом Србије наставља да води одговорну политику у области заштите животне средине кроз пружање подршке Новосађанима да енергетски унапреде своје домове, смање потрошњу енергије и направе уштеде у кућном буџету. Ове године 180 новосадских породица остварило је право на бесповратна средства за енергетску санацију њихових домова, у укупном износу од 31.250.000,00 динара. Град је обезбедио 12.500.000,00, а наш партнер Министарство рударства и енергетике 18.750.000,00. Реализацијом ове мере, грађани ће имати боље изоловане домове у којима ће бити пријатније живети, уштедеће се енергија и самим тим биће смањен негативан учинак на животну средину. Град Нови Сад је, у сарадњи са Министарством рударства и енергетике, у последње три године издвојио око 160 милиона динара за подршку грађанима у спровођењу мера енергетске санације и у том периоду подржано је више од 1000 домаћинстава", рекао је Ђурић и додао: 

"Сигуран сам да ћемо ову добру праксу наставити и да ће сваке године бити све више заинтересованих домаћинстава."

У претходне три године домаћинства су средства искористила за замену столарије, замену фасаде, кровне и подне термичке изолације, за замену постојећег котла са ефикасним котлом на гас или биомасу, уградњу топлотних пумпи, за замену или уградњу нове цевне мреже грејних тела и пратећег прибора, као и за уградњу соларних панела.

Након пет година припреме пројекта Солар-термал Нови Сад, град је на корак од тога да обезбеди и његово финансирање. Званична потврда Одбора WBIF (Western Balkans Investment Framework) да је одобрен грант у износу од 24.629.580 евра, очекује се средином фебруара. Циљ пројекта је да Град добије ефикасно, поуздано и еколошки прихватљиво снабдевање топлотном енергијом домаћинстава, јавних установа и предузећа, користећи соларно-термалну технологију, што ће бити велики допринос напорима Републике Србије да декарбонизује сектор даљинског грејања.

 

 

 

 

Извор: Танјуг