Ђурић: Опозиција трагедију користи за политичку корист
Министар спољних послова Владе Републике Србије Марко Ђурић изјавио је поводом протеста организованих поводом несреће у Новом Саду да му је веома жао што се овако тешке теме манипулативно користе за дневну политичку корист.
"Србији је потребно да објективно сагледа где су у трагедији која нас је задесила у Новом Саду, објективно били пропусти у институцијама, где су били пропусти појединаца, да ти појединци буду суочени са политичком, моралном, кривичном, правном одговорношћу", рекао је министар Ђурић.
Оценио је да није добро што у Србији нема више рационалне аргументоване дискусије о политикама и што се све на крају своди на увреде против кључних носилаца јавне власти.
"Заправо, да не околишам, највише је ту на мети председник Србије. И то на начин, који не само да је врло често непристојан, него доприноси стварању отровне атмосфере у друштву, у којој се пријатељи међусобно свађају, у којој се породице деле на политичким основама. А све то без аргумената и са циљем да једна уска група без политичких идеја и без упоришта у народу покуша на тај начин да се излакта за неке позиције у друштву", истакао је министар Ђурић.
Према његовим речима, грађани Србије су свашта прошли за 35 година вишестраначја и да и те како умеју да препознају шта је шупља прича, а шта је квалитет.
"Дела говоре. Хајде ви, господо, покажите да сте у стању да направите боље путеве, да сте у стању бржи економски развој да понудите, да пласирате квалитетније кадрове", рекао је министар Ђурић.
Истакао је да се све свело на слање личних увреда, етикетирање и немање плана, а да основне лекције, када је реч о представљању јавних политика, подразумевају да мора да се каже шта се до сада урадило и шта би још требало да се уради у будућности.
"Контуре таквих планова код дела наших политичких опонената нема", истакао је министар Ђурић.
Разговор председника Вучића и Трампа показатељ резултата и одговорног односа Србије
Министар Ђурић изјавио је да је за Србију веома значајно што је председник Србије Александар Вучић међу првим лидерима који су разговарали са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом и истакао да је то показатељ резултата које је Србија постигла у претходним годинама.
Министар Ђурић рекао је да разговар Трампа и Вучића ''није дошао случајно'' већ да је последица чињенице да Србија данас има ''фантастичну и јединствену причу'' и да је у претходних десет година била фокусирана на економски и инфраструктурни развој и решавање регионалних односа.
''Издвојила се одговорним односом у мору тих малих етнонационалистичких лидера који и сада заједљиво коментаришу чињеницу да је Србија остварила први контакт са САД'', рекао је министар Ђурић.
Навео је да је победа Доналда Трампа пробудила много наде у целом региону, али и на много места у свету где је, како је рекао, потребно решавање регионалних односа, решавање криза и смиривање тензија.
Министар Ђурић рекао је да је једна од тема телефонског разговора српског и америчког председника била и посета Трампа Србији и подсетио да је Џими Картер последњи председник САД који је посетио Београд пре 44 године.
''Сигуран сам да би председник Трамп био дочекан боље у Београду него у било ком од регионалних градова или престоница'', рекао је министар Ђурић и додао да у Србији постоји велика воља за односе међусобног поштовања са САД, за унапређење економске сарадње и за сарадњу на решавању регионалних питања.
Министар Ђурић подсетио је да је пре две године основан Америчко-српски пословни савет чија је делегација боравила прошле седмице у Београду где се састала са председником Вучићем, а да су у делегацији биле неке од америчких технолошких компанија из области вештачке интелигенције, сајбер безбедности и разних других области.
''Желимо да свеж амерички капитал искористимо за додатно јачање српске економије и наших привредних веза. Са растом и развојем нових технологија у Србији претходних неколико година Америка постала партнер број један Србије када рече о услугама'', рекао је министар Ђурић.
Навео је да то све има утицаја и на наше политичке односе и нагласио да борба за Косово и Метохију и за заштиту српског народа у целом региону итекако зависи од капцитета Србије да се, како је рекао, наметне као значајан економски партнер и као земља чију политичку и економску стабилност и напредак и развој треба подржавати.
''Зато се и бавимо јачањем веза, не само са Америком, него и са низом партнера у свету. Не зато што јуримо нешто што је најпопуларније, већ зато што радимо нешто што је у интересу наше земље и наших националних интереса'', рекао је министар Ђурић.
На питање какав се однос може очекивати од Трампове администрације по питању АП Косова и Метохије и терора који спроводи Аљбин Курти над српским народом у јужној покрајини, министар Ђурић је рекао да у Приштини постоји нервоза, јер је Трамп поново изабран за председника САД и додао да се нада ће глас везан за положај Срба да се ''нешто више чује'', уз оцену да је међународна заједница на Косова и Метохије на великом испиту.
''Сви су они деценијема говорили и позивали се на то да желе да унапреде и владавину права и колективна људска права. Хајде да то докажемо и покажемо на најугроженијој етничкој заједници у Европи данас, а то су Срби на Косову и Метохији'', рекао је министар Ђурић.
Додао је да очекује да се коначно примени и Бриселски споразум и Вашингтонски споразум за који се, како је рекао, Курти прави да не постоје.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк