Вести

Ђурић: Подржавамо намеру Срба на Косову и Метохији о формирању ЗСО

Београд подржава закључке Срба са КиМ и њихову намеру да започну формирање Заједнице српских општина, које је њихово право по Бриселском споразуму, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Ђурић је рекао да очекује да уместо претњи ратом, које ништа добро не могу да донесу, представници Приштине омогуће Србима да у наредне три недеље почну да раде на формирању и изради статута ЗСО.

"Србија је опредељена за мир, Србија жели, чува и чувала је мир и зато подржавамо закључке Срба са КиМ и њихову намеру да започну формирање ЗСО, које је њихово право по Бриселском споразуму, по домаћем и међународном праву", истакао је Ђурић.

Ђурић је поручио појединим приштинским министрима који прете хапшењем уколико дође до формирања ЗСО, да прво треба да ухапсе себе, јер пет година не спроводе споразум.

Оцењује да су разговори које је јуче председник Србије Александар Вучић имао са председником Русије Владимиром Путином и међународним званичницима, охрабрење за Србе на КиМ, јер је јасно да се Србија бори, да није сама у настојањима да очува мир и укаже на поштовање споразума. 

Србија подржава успостављање ЗСО, онакве каква је предвиђена Бриселским споразумом, а не онако како замишљају поједини албански медији или политичари помињући одлуке Уставних судова, додаје Ђурић. 

"Једина могућа форма је онако како је предвиђено Бриселским спорзумом. Они су одлуком Уставног суда поништили 22 од 23 тачке принципа о успостављању заједнице и такво формирање неће бити могуће", нагласио је Ђурић и рекао да дели мишљење председника Србије да политички представници Албанаца нису озбиљни у намери о успостављању заједнице.

Упитан да ли је дат рок од три недеље за формирање ЗСО, Ђурић је рекао да су Албанци сами рекли да само што нису почели са формирањем ЗСО и да то нису урадили да би покрили своје насиље, злодела и терор у понедељак.

Ђурић је подсетио да се 20. априла навршава пет година од споразума о ЗСО, а да Албанцима смета и то што је предложено да грб ЗСО има четири слова С.

"Коме смета четири слова С, шта је требало да на грбу ЗСО ставе црног орла или црвену заставу? Онда би можда били и задовољни", нагласио је Ђурић.

Албанци, како тврди, желе да ЗСО буде невладина организација која би имала за заставу албанског црног орла, те им је поручио да "такав филм неће гледати".

Коментаришући дешавања у Косовској Митровици у понедељак, Ђурић је рекао да је циљ Приштине да заузме север Косова и Метохије.

"Они мисле да могу да изведу на КиМ нешто налик на Бљесак, Олују. Понаваљам Србија је доказала и показала да чува мир, али немојте да нико погреши за тренутак да помисли да Србија неће заштити свој наод на КиМ", нагласио је Ђурић.

Како каже Србија се понаша одговорно, разумно, рационално, достојанствено и никоме не прети.

"Тражимо решења, покушавамо да дођемо до компромиса и то је оно што нас интересује. Претње, насиље и терор инетерсују оне који се плаше компромиса и који се плаше права и правде", закључио је Ђурић.

 

Јасно какву претњу представља формирање војске Косова

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је у понедељак цела Србија могла да види какву претњу за државу представља формирање војске Косова и поручио Србима на КиМ да не прихватају да учествују у таквој ''илегално-оружаној формацији''.

Ђурић је рекао да би војска Косова имала само једину функцију, да се бори против Срба на КиМ, њихових интереса и државе Србије.

''Веома је важно да нико од нас не прихвати учешће у таквој илегалној оружаној формацији на територији наше земље која би се борила против интереса Србије, Срба и свих других становника КиМ којима је Србија у срцу'', навео је Ђурић на конференцији за новинаре у Влади Србије.

Коментаришући интересовање КФОР-а за надлетање авиона Восјке Србије над Прешевом, Ђурић је навео да се ради о редовној војној активности која је, каже, најављена пре више од годину дана.

''КФОР каже да врши очекиване провере. Нисам приметио да су вршили такве провере када су стотине маскираних и до зуба наоружаних, за мене, терориста упали у понедељак у север Косовске Митровице. Нисам тада видео ни КФОР ни очекиване провере'', казао је Ђурић.

Како је рекао, авиони Восјке Србије летели су изнад Прешева као што су летели изнад Ћуприје или било ког другог града у Србији, као и да ће са таквим активностима наставити и и даље.

 

Албанци привели и саслушавали новинаре и правнике

Влада Србије најоштрије осуђује привођење и саслушавање троје радника РТС и петоро адвоката на КиМ, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Ђурић је појаснио да су они приведени у Пећ, где су пет сати саслушавани, а пуштени су тек након интервенције из Београда.

"У Пећи су били задржани у полицијској станици, након наше интервенције и након што су их пет сати саслушавали, пуштени су и спроведени из Пећи", рекао је Ђурић новинарима у Београду.

Адвокати су били на терену и у оквиру пројекта пружања правне помоћи Србима којима је одузета имовина.

Ђурић каже да би волео да постоји више солидарност новинара у централној Србији и Војводини са "пребијеним и утамниченим" новинарима на КиМ који су у Пећи илегално задржани пет сати, а да нису изведени ни пред судију ни пред тужиоца.

О том догађају, али и о догађајима у понедељак, где су новинари пребијани, како је рекао, Канцеларија је детаљно обавестила више од 70 међународних организација.

 

Коментари Тадића и Јанковића велика срамота

Директор Канцеларије за Косову и Метохију, Марко Ђурић, рекао је данас да је велика срамота како Саша Јанковић, Борис Тадић и остали представници опозиције коментаришу његово хапшење у Косовској Митровици будући да су многи од њих, како каже, допринели проглашењу независности Косова. 

Ђурић је навео да је од бројних албанских интелектуалаца и обичних грађана албанске националнисти на КиМ добио поруке у којима се извињавају и изражавају згражавање због инцидента у Митровачком двору, док је, како каже, од Јанковића и Тадића чуо да су Срби сами криви за терор који је спроведен у Косовској Митровици. 

''То је велика срамота, а долази од људи који су својим деловањем допринели самопроглашењу државе Косово и који су док су имали одговорност или гурали ствари под тепих или активно доприносили албанској страни. Немају морално право да тако говоре'', казао је Ђурић на конференцији за новинаре у Влади Србије.

Ђурић је додао да некада ударци који долазе од оних који номинално делују на политичкој сцени Србије боле више од физичких удараца који долазе са друге стране.

''Ми се нећемо обазирати на тако нешто, а њих треба да буде срамота због онога што чине и како чине'', поручио је Ђурић.

 

 

 

Извор: Танјуг