Вести

Ђурић: Политика Србије заснива се на визији о европској будућности

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић отворио је данас међународну конференцију “Квадратура круга: Управљање променама у савременим међународним односима“, коју организују Институт за међународну политику и привреду, и Факултет безбедности Универзитета у Београду, уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација.

Отварајући скуп, Ђурић је указао да се свет већ дуже време суочава са изузетно тешким, непредвидивим и нестабилним околностима, као и озбиљним изазовима и кризама, који постају све бројнији и сложенији.

“Рат у Украјини, ескалација сукоба и хуманитарна катастрофа у Гази, као и знатно повећани ризици од терористичких претњи сведоче о озбиљној угрожености глобалног мира и безбедности“, оценио је Ђурић.

Паралелно са тим, како је додао министар, све земље суочавају се са озбиљним последицама економске, енергетске и климатске кризе, те да је извесно да ће решавање ових проблема, као и изазова миграција, економске и социјалне неједнакости, остати у фокусу читаве међународне заједнице.

Ђурић је подсетио да је још 2019. године председник Александар Вучић дефинисао пет националних приоритета државне политике, а то су очување унутрашњеполитичке и регионалне стабилности, очување независности и самосталности у одлучивању политичких институција, очување наше војне неутралности, као и економски развој и рад на демографском јачању и опоравку Србије.

Када је реч о путу Србије ка Европској унији, Ђурић је рекао да је стратешко опредељење наше државе пуноправно чланство, али да процес приступања представља изазован пут који захтева дубоке реформе и прилагођавање.

“Уверени смо да је то најбољи пут за будућност наше земље. Европске вредности, принципи демократије, владавине права и људских права су темељ на којем желимо да градимо наше друштво и институције“, навео је Ђурић уз наду да ће напори и остварени резултати Србије на овом путу бити препознати и на адекватан начин вредновани.

Истакао је да наша земља води спољну политику засновану на очувању националних и државних интереса, уз поштовање принципа међународног права. Шеф српске дипломатије подсетио је да је Србији 2008. године нанета историјска неправда управо грубим кршењем међународног права, једнострано проглашеном независношћу тзв. Косова.

Говорећи о тренутној ситуацији на КиМ, Ђурић је указао да је српска заједница изложена систематском шиканирању, кршењу колективних људских, политичких и економских права.

“Мислим да ова тема завређује да буде предмет не само проучавања, већ и јавног и јасног изјашњавања шире академске заједнице“, истакао је Ђурић.

Ђурић је организаторима скупа честитао на њиховом преданом раду и пожелео успешан скуп, те истакао наду да ће закључци и препоруке са ове међународне научне конференције допринети још квалитетнијем разумевању међународних односа.

 

Извор: Танјуг