Вести

Ђурић разговарао са шефом кинеске дипломатије Ванг Јием

Министар спољних послова у Влади Републике Србије Марко Ђурић састао се, у оквиру званичне посете Народној Републици Кини, са кинеским министром иностраних послова Ванг Јием.

Изразивши задовољство што је у првој посети Народној Републици Кини у капацитету министра спољних послова, као и захвалност на топлој добродошлици, Ђурић је истакао да му је посебна част што о питањима из домена билатералне сарадње Србије и Кине и најзначајнијим глобалним питањима разговара са министром Вангом.

Ђурић је, у срдачном и садржајном трочасовном разговору, честитао велике јубилеје које Кина обележава ове године – 75 година од оснивања Народне Републике Кине, 70 година од оснивања Свекинеског народног конгреса и 103 године од оснивања Комунистичке партије Кине. 

Ђурић је истакао да су односи Србије и Кине достигли највиши ниво од успостављања дипломатских односа, као и да је свеобухватно стратешко партнерство између две земље додатно продубљено током посете председника Си Ђинпинга Србији ове године и подигнуто на ниво Заједнице са заједничком будућношћу у новој ери.

Ђурић је саговорнику захвалио на  подршци политици председника Републике Србије Александра Вучића и Владе Србије.

Такође, нагласио је да ће Србија наставити да пружа подршку и активно учествује у сарадњи у оквиру иницијативе кинеског председника Си Ђинпинга "Појас и пут", као и механизму сарадње Кина-ЦИЕЗ.

Како је навео, посебну вредност у односима две државе чини међусобна подршка у питањима од виталног националног интереса, што се, пре свега односи на принцип поштовања суверенитета и територијалне целовитости.

Ђурић је и овом приликом захвалио на принципијелној позицији Кине по питању Косова и Метохије и подршци коју нам у том смислу пружа како билатерално, тако и у међународним организацијама.

Ђурић је објаснио да једнострани потези Приштине, осим што су усмерени против српског становништва у покрајини, за циљ имају и покушај ремећења односа Србије са страним партнерима.

Осврћући се на растућу економску сарадњу Србије и Кине, Ђурић је истакао да је Србија заинтересована за још интензивније присуство кинеских компанија у областима инфраструктуре, рударства и високих технологија, али и за бољу повезаност људи кроз размену услуга у области туризма.

Ђурић је рекао да су изванредни политички односи Србије и Кине и стратешко партнерство довели до значајног интензивирања економске сарадње у којој су постигнути импресивни резултати, посебно напомињући значај ступања на снагу Споразума о слободној трговини. Ђурић је са задовољством констатовао да је Кина постала један од важних мотора економског развоја Србије а нарочито појединих њених региона, служећи као пример делотворности иницијатива какве су Кина-ЦИЕЗ и "Појас и пут".

Ђурић је истакао да ће наставак сарадње са Кином омогућити Србији да по стопи раста остане међу првим земљама Европе.

 

 

 

Извор: Танјуг