Ђурић: Србија има добру будућност
Министар спољних послова Марко Ђурић оценио је данас да је за Србију и регион добра вест избор Доналда Трампа за председника САД, наводећи да је то зато што Трамп познаје наш регион, а на Србију не гледа оптерећен предрасудама из деведесетих година.
Ђурић је на ТВ Хепи подсетио да је Трамп породично везан за наш регион, али и да зна шта значи бити неправедно оптужен и проглашен кривим без кривице.
Наводећи да Срби као народ држе до себе и подржавају оне за које сматрају да ће их третирати са више поштовања, као и да имају велики апетит за квалитетнијим односима заснованим на међусобном поштовању са САД, Ђурић је подсетио да су се Срби у Америци овога пута пред изборе добро политички организовали.
"Ми смо имали више група Срба које су политички деловале, које су прикупљале донације. Недавно је пре неколико дана и формално основан Српско-амерички политички акциони комитет. То је у складу са америчким законима организација која окупља Србе из Америке који су активни политички, али и који прикупљају донације", навео је Ђурић.
Појаснио је да је амерички политички систем потпуно другачији од оног у Србији и навео да се код нас политичке странке финансирају из државног буџета, док их у САД финансирају политичари и политичке странке легално из донација.
"За сваког америчког члана конгреса постоји лимит по човеку колико новца може да му се донира, а изнад тога се формирају тзв. политички акциони комитети где су ограничења далеко већа или чак нема ограничења у висини донације средстава. И наравно да веома има утицаја и то колико новца се улаже за одређену политичку тему", рекао је Ђурић.
Према његовим речима, Србија и регион нису уобичајено приоритет америчке спољне политике, поготово не америчке унутрашње политике, што значи да је потребно лобирање за теме које су нама од посебног интереса.
"То значи да ми морамо да се посебно потрудимо да бисмо на наш случај и наше приоритете указали пажњу. И морамо да придобијемо за себе политичаре који би били спремни да се на конструктиван начин баве нама", истакао је Ђурић.
Ђурић је навео да је честитао Марку Рубију на избору за државног секретара САД, који је, како је рекао, први високи званичник који је потврђен од стране Сената, и додао да ће му, осим јавне честитке, послати и писмо у којем изражава намеру за даље продубљивање односа, јачање сарадње две земље и жељу да у Београду угостимо председника Трампа, као и Рубија.
На питање да ли је до председника Трампа стигла понуда Србије и председника Александра Вучића да Београд буде место сусрета Трампа и председника Русије Владимира Путина, Ђурић је рекао да би тај сусрет био "енормна вест" за читав свет, где год да се деси, а да је Београд по природи ствари место за сусрете.
Указао је да Србија има избалансирану мултивекторску спољну политику, чија је предност то што, како каже, има фантастичне односе са земљама далеко изван свог континента и да истовремено има отворен приступ европском тржишту, те да жели да постане чланица ЕУ до краја деценије.
"Истовремено имамо споразуме о слободној трговини са Кином, са евроазијским блоком, са земљама Африке, чак и неким земљама Латинске Америке, и у том смислу смо добар простор за одржавање глобалних дискусија о различитим темама", рекао је Ђурић и додао да је у претходним годинама Србија дискретно била домаћин одређених разговора.
Нагласио је да Србија није под политичком контролом било које стране силе и да је, са политичким ауторитетом који је у претходних више од деценије изградио председник Вучић, јединствено позиционирана да буде домаћин таквих разговора.
Изношењем ове понуде у јавност, подигли смо наш профил на међународној сцени. Чињеница да су све светске агенције пренеле то као ударну вест, да су различити озбиљни аналитичари говорили афирмативно о тој могућности, доноси нам додатну вредност. Мислим да ће таквих иницијатива, не само када су у питању САД и Русија, него и САД и неке друге земље, бити у години која је пред нама, рекао је Ђурић.
Истакао је да је Србија фокусирана на то да са новом америчком администрацијом изгради "сјајну непосредну комуникацију" везану за билатералне односе и да представници нове администрације ускоро дођу у Београд.
Говорајући о дијалогу Београда и Приштине током првог мандата Трампа, Ђурић је подсетио да је тада премијер привремених приштинских институција био Авдулах Хоти који, како додаје, никада није добио позив за сусрет са Трампом један на један и није се састао са њим.
"Трамп је њега видео само у оној сали за потписивање и то током церемоније потписивања Вашингтонског договора, који је за нас садржао позитивне ствари које се односе на Српску православну цркву, на изградњу путева и пруга, економију, за разлику од онога што су неке друге администрације и неке друге земље инсистирале, а то су статусна питања", казао је Ђурић.
Додао је да су у Трамповом тиму били веома чврсти преговарачи, а да је иницијална понуда која је дошла на сто испред српске делегације била веома тешка и неповољна за нас. председник Александар Вучић био је спреман да изађе са тих преговора и одбио је, успевајући да издржи притисак док се није дошло до текста који је био повољан за нас.
"Осим што тада није примио Хотија као премијера тзв. Косова, председник Трамп је иницирао билатерални састанак са српском страном, иако није морао, тако да смо имали одвојени састанак са председником Трампом. И на том састанку он се врло афирмативно изражавао о Србима и Србији", навео је Ђурић.
Наводећи да се нада да ће Трамп доћи у Београд, Ђурић каже да када се погледа реалност и тренутна ситуација у свету, између осталог како у Америци, тако и у Европи, није реално очекивати да ће се то десити тако брзо.
Указује да са Трамповом администрацијом морамо да будемо амбициознији. Ђурић наводи да морамо да покажемо спремност да се боримо за наше циљеве и да представимо да је то и у америчком интересу, а не само у српском.
"Раније власти у Србији нису успеле да конструишу српске националне интересе као нешто што се уклапа и у глобализам и у нови светски поредак и да то није супротно од светских трендова. Зато смо се често нашли на погрешној страни", додао је.
Нагласио је да Србија веома води рачуна да њена спољна политика буде балансирана и подсетио да је у децембру био у посети Пекингу, као и да ће вечерас у амбасади Кине у Београду бити обележено 70 година билатералних односа две земље.
Опозиција греши ако мисли да међународна заједница на нас гледа двојако
Ђурић je оценио да је опозиција довела до стања повишених тензија и инцидената у друштву и указао да греши уколико мисли да међународна заједница на политичке актере гледа двојако.
"Греше ако мисле да гледају кроз призму оних који су за власт или оних који су против власти. Они на нас све гледају једнако. И ми, када је реч о међународној арени, морамо да се понашамо као одговорно и зрело друштво и ту не бисмо смели да се делимо", поручио је Ђурић за ТВ Хепи.
Ђурић је рекао да су неодговорни политичари из опозиционих странака својом реториком и "сејањем свакодневне мржње" преко медија које контролишу довели српско друштво до стања повишених тензија, где је један мањи део друштва радикализован до нивоа да имамо инциденте у којима се људи физички нападају на улицама.
"Они само насиље са једне стране осуђују. Нема једног универзалног приступа осуди сваког насиља у политици. Наш приступ је другачији. Ви сте чули од највиших званичника ове земље јасну осуду насиља, ма са које стране долази", напоменуо је.
Како каже, актуелна власт ствара једну другачију Србију која је оријентисана ка будућности, која ће до 2027. године да достигне просечан ниво зарада од 1.400 евра, изградити укупно више од хиљаду километара ауто-путева и наставити да буде рекордер у привредном расту у овој години, можда и на нивоу Европе.
Наводећи да опозиција успева да мањи део људи радикализује на своју страну, Ђурић истиче да је Србија фундаментално на добром путу и да се не сме дозволити да неодговорни појединци, због сопствених политичких интереса и ни због чега другог, покушају да наше друштво повуку уназад.
"То нећемо дозволити, Србија има добру будућност и оптимиста сам", поручио је Ђурић.
Извор: Танјуг/ТВ Хепи