Вести

Ђурић: Србија на стратешком курсу ка пуноправном чланству у ЕУ

Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је Србија на стратешком курсу ка пуноправном чланству у Европској унији и да је примарни задатак да се до краја 2026. године заврше све реформе потребне за формално чланство.

"Не желимо неко непотпуно чланство. Ми желимо пуноправно чланство где ћемо имати као и друге земље на нашем континенту равноправно место за тим столом. Сматрам да је то стратешки важно за нас због тога што се све одлуке о економији, о безбедности, о спољној политици које се тичу нас доносе за тим столом", рекао је министар Ђурић за ТВ Прва.

Министар Ђурић додао је да је веома значајно да Србија има учешће у доношењу одлука јер је 70 одсто економске размене са ЕУ, а да Србија неће прекидати, према његовим речима, сјајне односе које има са земљама изван Европског континента што сматра компаративном предношћу Србије.

Министар Ђурић истакао је и да је за Србију добро што је председник Александар Вучић један од првих светских лидера који је остварио директан контакт са новоизабраним америчким председником Доналдом Трампом и да је стратешки интерес Србије да ради на унапређењу односа са Америком.

"Наставићемо да радимо снажно на унапређењу односа Србије и САД. Пре два месеца смо потписали споразум о стратешком парнерству у области енергетике. Наши односи се развијају од 1882. године, имали смо стравичну аномалију у нашим односима 90-их година. Српски национални интерес је да милион Срба који живе у САД буде стављено у функцију изградње другачијег става о Србији у америчким политичким елитама на чему вредно радимо", истакао је министар Ђурић.

Министар Ђурић оценио је да је долазак додатних америчких инвестиција увек позитивна вест, али и да је долазак америчких компанија у области ИТ и софтвера за нашу земљу значио скоковити раст у производњи, у оутпуту нашег БДП у области ИТ-а и софтвера.

"Пре две године, први пут у нашој историји су производи везани за ИТ индустрију претекли пољопривреду у нашем БДП-у, а највећи део тога долази од сарадње са америчким компанијама. Тако да долазак реномираних америчких бизнисмена сигурно доприноси нашој економији", рекао је министар Ђурић.

Говорећи о потписивању уговора о изградњи луксузног комплекса на месту Генералштаба који је Џаред Кушнер, зет новоизабраног америчког председника, потписао са Владом Србије, министар Ђурић рекао је да изузетно позитивно гледа на то.

"Једва чекам да те рушевине замене лепи објекти, због тога што у моју причу о Србији као земљи која се развија, напредује и расте великом брзином и која је центар економске снаге и квалитетних људских ресурса у региону, некако не иде слика рушевина од пре 25 година", навео је министар Ђурић.

Министар Ђурић закључио је да Србија активно лобира на доласку Трампа у Србију и да уколико се то догоди њега чека најбољи дочек у Европи због искрене жеље да односи између Србије и Америке буду постављени на нови ниво, као и да је он неко ко је у Србији уживао, по истраживањима, процентуално највећи ниво подршке у Европи.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва