Ђурић: Србија води политику засновану на слободарским принципима
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да ће Србија наставити да води мултивекторску спољну политику засновану на слободарским принципима, на независности и самосталном одлучивању у сопственом интересу, да ће неговати традиционална пријатељства и стварати нова и унапређивати постојећа партнерства, као и партнерства са онима са којима у прошлости није увек имала сасвим складне односе.
Министар Ђурић је у интервјуу за магазин "Cord", одговарајући на питање шта ће бити суштина спољне политике Србије у његовом мандату који је преузео у тренутку када се доста говори о томе да Србија треба да изабере страну, рекао да постоји уврежено мишљење да мале државе и народи немају други избор него да буду само пиони у играма великих.
"Својим успесима у процесу изградње Србије као модерне демократије и перспективне економије, за шта је најзаслужнији председник Александар Вучић, показали смо, међутим, да нисмо баш ни сасвим мали и да можемо да градимо политику заштите сопствених државних и националних интереса не угрожавајући никога, као и да будемо извозник стабилности", рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић додао је да ће Србија увек изабрати страну Србије и наставиће да води мултивекторску спољну политику засновану на слободарским принципима, на независности и самосталном одлучивању у сопственом интересу.
"Пуноправно чланство у ЕУ остаје наше централно спољнополитичко стратешко опредељење, а што бољи односи са САД такође ће бити један од наших приоритета", рекао је министар Ђурић.
На питање да оцени тренутни ниво билатералних односа Србије и САД, с обзиром на то да је функцију шефа дипломатије Србије преузео са места амбасадора у Вашингтону, министар Ђурић каже да две земље последњу деценију пишу ново поглавље заједничке историје и додаје да је срећан јер је био део тима који је томе допринео на различите начине.
"Наши односи - политички, економски, културни, просветни - на далеко су вишем нивоу него пре десетак година, али су, надам се, и на далеко нижем нивоу од оног којем ћемо бити сведоци по истеку деценије пред нама", рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић додао је да су у протеклом периоду отклоњене бројне препреке за нормалну дипломатску и политичку комуникацију, што је, како је рекао, последица обостране спремности да се одустане од неких старих пракси и да се са више добре воље уђе у процес унапређења сарадње.
"Данас је Србија земља која је удвостручила свој БДП у последњој деценији и земља која привлачи преко 65 одсто укупних инвестиција у читав регион. Данас је Америка прво извозно тржиште Србије за услуге у ИКТ сектору и наш четврти глобални спољнотрговински партнер. Данас се много боље чујемо и разумемо него у прошлости, како по питањима око којих успевамо да пронађемо сагласност, тако и по питањима око којих сагласност не постоји", нагласио је министар Ђурић.
Упитан да ли су питање увођења санкција Русији, а у перспективи и дистанцирање од Кине, нека од суштинских питања билатералних односа са САД, министар Ђурић рекао је да се последњих година Србија својим кредибилитетом и спремношћу да на конструктиван начин учествује у светским политичким и дипломатским процесима изборила за неку врсту особеног положаја, јер су њени интереси специфични и полазе од жеље да се развија као слободна и независна држава.
"Врло пажљиво ослушкујемо пулс међународних односа, и веома добро знамо шта радимо. Увек ћемо, какве год да су глобалне околности, принципијелно поступати у најбољем интересу своје земље и свог народа. То је аксиом од којег не одступамо. Свакако нећемо, као у неким тешким тренуцима наше прошлости, бити ригидни и нефлексибилни, и свакако нећемо бити неко ко свом окружењу ствара проблеме, већ неко ко ствара развојне шансе", рекао је министар Ђурић.
Оценио је да сарадња са САД напредује на свим пољима.
"Од кључног је значаја што се у тој сарадњи Србија поставила као кредибилан партнер са којим се може сарађивати на стабилан и предвидив начин. То је резултирало тиме да на америчкој страни наилазимо на више спремности да се саслушају наши ставови, што је предуслов да се у будућности нађемо на заједничким или блиским позицијама по неким питањима о којима у прошлости нисмо имали сагласност", рекао је министар Ђурић.
Према његовим речима, Србија од САД може много да научи о томе како се прави једно успешно друштво.
"Реч је о доминантној војној сили и импресивној светској економији и Србија може да има само корист од квалитетнијих односа са Америком. Наше оружане снаге већ 18 година учествују у Програму државног партнерства са Националном гардом Охаја, у оквиру које не сарађују само наши војници, већ и цивили: економисти, просветари и свештеници", истиче министар Ђурић.
Додаје да је оснивање Америчко-српског пословног савета прошле године било круна дотадашњих напора ка још тешњем привредном повезивању наших земаља.
"Посебне наде полажем у интензивирање економске сарадње са САД, која је из године у годину у експанзији, посебно када је реч о размени услуга и када је реч о инвестицијама. Укратко, потенцијали за развој српско-америчке сарадње су неограничени", кистиче министар Ђурић.
Упитан да оцени како је на односе Београда и Вашингтона утицала недавна подршка Вашингтона Резолуцији о геноциду у Сребреници, коју је усвојила Генерална скупштина УН, на предлог Немачке, министар Ђурић истиче да САД јесу подржале, али нису предњачиле у заговарању резолуције.
"Србија је, као земља која љубоморно чува своју војну неутралност и независност у доношењу политичких одлука, разумљиво на мети оних који желе јасно позиционирање и заузимање стране према нечему што прети да постане више од сукоба две државе на истоку Европе", истакао је министар Ђурић.
Додао је да је било очекивано да ће на Србију бити вршени притисци да одустане од своје позиције и да је сигурно да ће притисака бити и у будућности.
"То не значи да ћемо рушити мостове партнерства и сарадње са онима који желе да Србију привуку на своју страну у једном све опаснијем геополитичком конфликту. Дипломатија је, међутим, процес који почива на тактичности и дугорочном промишљању, а не на афектима и страстима", истакао је шеф дипломатије Србије.
Министар Ђурић подсећа да су ту резолуцију подржале су многе земље из окружења и многе чланице ЕУ, међу којима су и оне из којих долазе највеће инвестиције у Србију.
"Разуме се да смо нотирали како су се поједине земље одредиле по питању резолуције о Сребреници, али то није ни крај историје, ни крај наше сарадње са тим земљама", наглашава министар Ђурић.
На питање шта је одговорио америчким колегама када је реч о порукама послатим са Свесрског сабора, министар Ђурић истиче да су они који су пажљиво слушали амбасадора САД у Србији Кристофера Хила могли да чују став који коинцидира са политичким позицијама Србије, а то је став да су САД и Србија заједнички привржене поштовању Дејтонског споразума.
"Свесрпски сабор је за нас био велики и важан догађај јер је манифестовао јединство српског народа, а живимо у временима у којима сви колективи, па и наш, настоје да постигну што већу кохезију како би се изборили са разноврсним савременим изазовима", рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић нагласио је да то нема никакве везе са односом Србије према дејтонској архитектури Босне и Херцеговине, јер Србија искрено и доследно подржава територијални интегритет Босне и Херцеговине, али и друге аспекте Дејтонског споразума којима се гарантују постојање и надлежности Републике Српске унутар Босне и Херцеговине.
"Јасно је да у међународној заједници, због ширег геополитичког контекста, постоји страх од дестабилизације нашег региона, али та стабилност је пре свега потребна Србији како би се реализовали њени развојни планови. И, да будемо сасвим поштени, претње дејтонској архитектури БиХ не долазе из САД, већ пре свега из неких европских центара моћи који отворено раде на унитаризацији БиХ, дакле против слова и духа Дејтонског споразума", рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић наглашава да, када се објективно и без страсти прочита садржај усвојене декларације на Свесрпском сабору, не може наћи ниједан елеменат који би било ко могао да схвати као претњу стабилности региона или целовитости БиХ.
Упитан да прокоментарише опречне поруке које у вези признања тзв. Косова шаљу амбасадор САД у Београду Кристофер Хил и амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер, мнистар Ђурић наглашава да су за Београд свакако релевантније поруке амбасадора САД у Београду него изјаве америчког дипломатског представника у Приштини.
"Са господином Хилом делимо жељу да односи Србије и САД буду унапређени у предстојећем периоду и да се они квалитативно врате на ниво какав смо имали пре распада некадашње Југославије. Србија се неће антагонизовати са САД, иако евидентно имамо различито виђење питања Косова и Метохије, јер простор за изграђивање поверења и сарадње наше две државе је веома широк, а то би у будућности можда могло да донесе и приближавање ставова по овом питању," рекао је министар Ђурић.
Министар Ђурић истиче да је, када је о Косову и Метохији реч, најрелевантније оно што о српској јужној покрајини мисле грађани Србије, јер су они ти који ће на крају процеса имати последњу реч када се буде одлучивало о уласку наше земље у ЕУ.
"Тешко ми је да замислим да наши грађани подрже идеју чланства у ЕУ уз услов да признамо једнострано проглашену независност наше јужне покрајине", рекао је министар Ђурић.
На питање да прокоментарише председничке изборе у САД и да ли у вези са питањима која су од приоритетног националног значаја за Србију постоји разлика између администрација демократа и републиканаца, министар Ђурић рекао је да би било неумесно да као министар спољних послова једне мале земље износи жеље или прогнозе, јер, како је рекао, неко злонамеран би то могао протумачити као мешање у унутрашње ствари друге државе.
"У прошлости смо имали и добре и лоше тренутке и са демократским и са републиканским администрацијама у Вашингтону, а у периоду који сам провео на позицији амбасадора Србије у САД предано смо радили на успостављању веза и продуктивних односа са утицајним људима у обема странкама", навео је министар Ђурић.
Додао је да САД имају континуитет политике по многим питањима, без обзира на то која је особа на челу тамошње администрације, а да ће Србија настојати да одржи свој континуитет сарадње са Вашингтоном било да је у Белој кући демократски или републикански председник.
"Међутим, живимо у времену динамичних међународних дешавања, у којима ће и у Вашингтону засигурно бити вођена флексибилнија политика како би се нашли прави одговори на изазове тренутка, и у томе Србија треба да тражи своју шансу", навео је министар Ђурић.
Извор: Танјуг