Ђурић: Србија води српску политику
Министар спољних послова Марко Ђурић оценио је вечерас да је ова недеља била добра за укупну позицију Србије, да је Београд у њој направио напредак у односима са европским партнерима, а није изгубио поштовање било кога другога и поручио да ће се Србија изборити за своје равноправно место у Европи.
"Ово је била добра недеља за укупну позицију Србије, у којој смо направили напредак у односима са европским партнерима, а да нисмо изгубили поштовање било кога другог у среду и мислим да је то важно да наши грађани знају", рекао је Ђурић гостујући на Пинку говорећи о посетама због којих председник Србије није могао да присуствује састанку БРИКСА-а у Казању.
"Наша процена је била да је у овом тренутку за Србију важно да се одрже раније заказани састанци, пре него што је стигла позивница за самит БРИКС-а, састанци и са пољским премијером Доналдом Туском, са грчим премијером Кријакосом Мицотакисом", рекао је Ђурић и подсетио да је Србија у Казању имала своју делегацију на нивоу потпредседника.
Ђурић је подсетио да последње две године теку интезивни напори да се људи поделе по питању геостратешког опредељења и нагласио да се оштро противи томе.
"Србија је јасно на свом европском путу . Не могу да прихватим тезу да ако сте Србин, то аутоматски значи да треба да будете против Европе. Или да ако сте за Европу, то аутоматски значи да треба да треба да занемарите, ниподаштавате или се подсмевате свом српском наслеђу, као што у подтексту управо тих пропагандних матрица стоји", рекао је Ђурић.
Ђурић је нагласио да Србија води српску политику и не прихвата увлачење у пропагандну матрицу по којој Србија треба да буде подељена по шавовима.
"Истовремено боримо се за то да Србија добије место за европским столом. Србија може да оплемени, дубоко сам уверен Европску унију, и својим културом и вредностима, али и својим погледом на свет", казао је он и нагласио да се зато боримо да за тим столом добијемо место и да треба да се зна, да је уз то, готово 70 одсто наше трговине са ЕУ.
Поводом истраживања које је показало да је 42 одсто грађана за БРИКС, а 43 одсто за улазак у ЕУ, Ђурић је додао да је интересантно да је међу бирачима СНС око 55 одсто људи ближе чланству у Бриксу али да исход истраживања треба посматрати кроз нашу најближу историју, од бомбардовања до признавања независног Косова.
Додао је да често западним партерима објашњава те чињенице да је Србија само годину дана након бомбардовања изабрала власт која била проевропска и чак и за учлањене у НАТО, а осам година након тога, када је Србија већ чврсто усмерила своје кормило ка ЕУ и ка Западу, дошло је до признавања једнострано проглашења независности Косова, што је код великог броја наших људи створило отпор и огорченост према целом тому концепту.
Ђурић је нагласио да себи не смемо да дозволимо да се у политичким, стратешким одлукама руководимо превасходно емоцијама и личним симпатијама и антипатијама, већ да морамо ствари да потпуно рационалишемо и видимо за којим се столом одлучује о судбини овог дела света и да ли ће се одлучивати са нама или без нас.
"Србија ће за своју равноправност и за своје равноправно место у Европи да се избори. И зато председник Вучић улаже огроман труд и односе са Урсулом фон дер Лајен и другим европским званичницима", рекао је Ђурић и додао да би било лакше када би говорили оно што већина бирача воли, али да то не би било добро.
Не треба сами себе да искључујемо и постанемо нека врста Порторика Европе, територија из које цури радна снага, али нема места за европским столом, казао је Ђурић.
Према његовим речима, Србија води избалансирану спољну политику а то значи да радимо на грађењу односа са земљама са којима то можда није популарно.
"Позиција Србије се поштује данас у свету", навео је Ђурић.
Примарни циљ ове владе је, нагласио је изградња институција, јачање владавине права и реформе.
Ђурић је коментарисао и хибридне ратове и писање британског Тајмса који је објавио неистиниту тврдњу да је председник Вучић рекао да би Србија могла да заобиђе ЕУ и уђе у БРИКС.
Оценио је да се у Европи воде бројни конфликти, али и хибридни ратови и да је у региону у хибридним конфликтима највештији приштински режим Аљбина Куртија.
"Србија је свакодневно принуђена да се бори са негативним наративима и стереотипима из деведесетих. Међутим, уколико желимо да суштински унапредимо позицију наше земље, морамо и ми мало да променимо наш колективни менталитет, да схватимо да морамо да се боримо за то да се слика о нама поправи и промени. Истина неће победити сама. Победиће ако смо ми добро организовани, ако методично и систематски делујемо", рекао је Ђурић.
Додао је да Србија данас има и ангажује и логистичке куће и делује и медијски на међународној сцени и радиће то још више.
Рад Тонина Пицуле биће под лупом Министарства спољних послова
Ђурић је изјавио вечерас да ће то министарство "држати под лупом" рад хрватског политичара Тонина Пицуле, који је именован за новог известиоца Европског парламента за Србију.
Ђурић је за телевизију Пинк рекао да ће министарство на чијем је челу реаговати на сваки евентуални покушај Пицуле "да своју позицију злоупотреби етикетирањем Србије", или на његово "националним предрасудама мотивисано деловање".
"Недопустиво је да позиција известиоца Европског парламента буде злоупотребљена за било какву, било чију политику, или на предрасудама засновану националистичку агенду", казао је Ђурић.
Министар је рекао да се "искрено нада да Пицула неће наступати тако".
"Али ова моја нада нема превише основа, ако имамо у виду шта је Пицула говорио о српској цркви, држави и српској политици у претходним месецима", рекао је Ђурић.
Када је у питању изјава председника Србије Александра Вучића да Пицула мора да се квалификује да би дошао у контакт са њим, Ђурић је рекао да је Вучић на примеру Пицуле показао да чува достојанство Србије.
"Вучићеве речи долазе из перспективе неког ко је нагласио да је спреман да говори са политичким неистомишљеницима. Прво нека се Пицула докаже, морамо видети да ли жели да буде објективан, тако да подржавам овакав став нашег председника", рекао је Ђурић.
Нагласио је да ће Пицулин рад бити вреднован из Србије "на основу онога како буде деловао".
Он је казао да ће се Србија, ако Пицула не буде коректан, постарати да сваки човек у Европи буде свестан његових предрасуда и етикетириња.
Додао је да не би поистовећивао избор Тонина Пицуле са званичним ставовима ЕУ.
"Њега је изабрао Одбор за спољну политику Европског парламента и не представља целу ЕУ. Тај одбор има преко 70 чланова, а свакако да су чланови Европске комисије другачији од ставова Европског парламента. Несумњиво да његов избор показује да у Европском парламенту постоји јако упориште скептика када је у питању Србија. Ми по питању тога не седимо скршених руку", рекао је Ђурић.
Он је рекао да је у последњих неколико месеци имао 14 билатералних посета у земљама чланицама ЕУ, као и да је свака од тих посета била веома интензивна.
"Свуда, на сваком месту се боримо за то да створимо критичну масу подршке за Србију", истакао је Ђурић.
Ђурић је подсетио да је председник Србије Александар Вучић "јасно рекао да Тонино Пицула неће водити политику Србије никада".
"Ја бих додао да Тонино Пицула неће водити ни политику проширења ЕУ према Србији", рекао је Ђурић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк