Вести

Ђурић: Заштитићемо имовину као у случају Трепче

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је данас да ће Влади Србије предложити да на наредној седници поништи противправну одлуку приштинских власти о присвајању имовине Србије, којом они желе да легализују "отимачину".

Ђурић је на конференцији за новинаре, после састанка са политичким представницима Срба са КиМ, подсетио да је влада таквом одлуком успешно заштитила државне и националне интересе приликом покушаја Приштине да отме Трепчу.

Навео је да је Приштина одлуку донела 1. марта, без консултација са представницима Срба, а да је стидљиво објављена пре два дана на сајту косовске владе.

"Одлука привремених институција у Приштини је противправна, противуставна, противзаконита и ништавна јер не производи правне последице", истиче Ђурић.

Наводи да та одлука представља дугогодишњу тежњу сепаратистичких представника Албанаца да легализују "отимачину" и да економски обесправљујући Србе и Србију доврше искорењивање Срба из покрајине и заокруже процес етничког чишћења. 

Он је рекао да очекује јасну реакцију међународне заједнице на ту, како каже, криминалну одлуку са истом жестином као што је реаговала на покушај доношења одлуке о формирању такозване војске Косова, те да мора да реагује и спречи ратно-хушкачко понашање Приштине.

Поручио је да је реч о колосалној пљачки и отимачини на коју Србија никада неће пристати, те да ће Влада и представници Срба са Косова у тој борби бити јединствени.

Ђурић је навео и да разуме представнике Срба с Косова који кажу да физички неће дозволити узурпацију јавних предузећа у покрајини.

"Највиши политички представници Срба данас су поручили да неће дозволити спровођење те одлуке", додаје Ђурић и поручује да ће борба бити дуга и тешка, али да нема одустајања.

Ђурић каже и да Хашим Тачи, Иса Мустафа и Кадри Весељи знају да ће та одлука бити "мртво слово на папиру" и још један ударац за нормализацију односа, те да се том одлуком чини медвеђа услуга не само Србима него и Албанцима.

"Ово нас удаљава од дијалога, нормализације односа и мира и стабилности чему ми тежимо", истиче Ђурић.

Каже да се одлука привремених власти у Приштини односи на 29 одсто од укупног земљишта на КиМ, око 1,2 милиона метара квадратних службених објеката, око 145.000 метара квадратних пословних зграда, око 24.000 метара квадратних стамбених зграда, скоро 4.000 метара квадратних зграда посебне намене, око 753.000 метара квадратних различитих привредних објеката.

Такође, реч је о Трепчи, Брезовици, Косметпревозу, државним предузећима - Железница, ЕПС, Површински копови, Термоелектране Обилић, ЕМС, Електрокосмет, Ибар Зубин Поток, ПТТ, Србијашуме, НИС, Аеродром Приштина, Национални парк Шара.

Ђурић каже да је Србија већински власник 155 предузећа у покрајини. 

 

Брука и срамота Јеремића и Јанковића

“Уместо критикама Приштине, "поједини досовски кандидати" реагују нападима на сопствену владу, државу и легитимне представнике Срба на КиМ, који се боре да спрече ту отимачину“, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију и потпредседник СНС, Марко Ђурић.

Он је додао да су управо ти досовски политички представници били на власти у време када је закувана и једнострано проглашена независност Косова, када је Вук Јеремић био на највишим функцијама, када је распуштан приштински корпус, и када је пребацивано одлучивање о КиМ из УН у ЕУ.

На конференцији за новинаре, после састанка са политичким представницима Срба у Покрајини, Ђурић је навео и да су ти досовски политички представници договорали лична документа, таблице и административне прелазе.

Они су, додаје, ћутали и када су упадали у наша предузећа јужно од Ибра, заузимали хектаре плодних ораница у земљорадничким задругама у централном Косову, млекаре у Поморављу и предузећа широм КиМ.

"Ћутали су када се то дешавало, а сада када Албанци то покушавају правним насиљем да потврде сада лају, сада нападају, сада прозивају, али не Албанце него сопствену државу", рекао је Ђурић.

Сматра да је то "брука и срамота кандидата досовског режима"  Вука Јеремића и Саше Јанковића и њихових сарадника јер, каже, ниједну једину реч нису рекли у време када су били на власти, на функцијама, да помогну Србима на КиМ. 

 

 

извор: Танјуг