Вести

Гојковић: Децентрализација културе стратешки циљ културне политике Владе Србије

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић истакла је на свечаности поводом 75. рођендана Библиотеке "Радоје Домановић" у Великој Плани да је децентрализација културе један од чврсто опредељених стратешких циљева културне политике Владе и ресорног министарства, а да се на примеру ове установе може видети на који начин се стварају услови да културни садржаји буду подједнако доступни свим грађанима Србије.

"Интензивно улагање државе у протеклих десет година у обнову постојећих и изградњу нових библиотека, позоришта, биоскопа, музеја и галерија, архива и других установа културе широм Србије, резултат је децентрализације културе, као једног од чврсто опредељених стратешких циљева културне политике Владе и ресорног министарства. И овде, у Великој Плани, на примеру ове лепе библиотеке, можемо видети на који начин се стварају услови да културни садржаји буду подједнако доступни свим грађанима Србије", указала је Гојковић.

Гојковић је рекла да је као министар културе, посебно поносна што је пре пет година ова Библиотека заједничким учешћем Министарства културе и локалне самоуправе комплетно реновирана, први пут од када се налази у овој згради, наменски саграђеној 1981. године.  Према њеним речима, добијањем модерно опремљеног и функционалног смештаја, какав библиотека која носи име једног од највећих српских књижевника и заслужује, ова установа засијала је пуним сјајем, што изнова потврђује колико је за добробит грађана важна сарадња свих нивоа власти.

Гојковић је рекла да је побољшањем квалитета услуге и дигитализацијом грађе, драгоцено културно наслеђе постало расположиво знатно ширем кругу корисника, тако да се с пуним правом може рећи да Библиотека данас служи на понос становника Велике Плане и читавог Подунавског округа, поготово имајући у виду да библиотеке нису само објекти испуњени књигама, већ јединствени чувари културног наслеђа и места у којима се чувају највиша достигнућа људског духа и ума.

"Библиотеке су и једна од најчвршћих спона између прошлости, садашњости и будућности, што се види и кроз њихову образовно–васпитну функцију и активности за децу и младе. Зато ме нарочито радује, а то је нешто што сам као министар културе често имала прилику да видим у протекле три и по године обилазећи Србију, што и у овој библиотеци значајно место заузима Дечје одељење. Захваљујући савременој технологији, која не познаје временске баријере и географске границе, аутентични пут у свет маште и нових сазнања у значајној мери прилагођен је млађим корисницима, што је веома важно у процесу стварања нове публике", истакла је Маја Гојковић.

Подсећајући да Министарство културе придаје велики значај развоју библиотечке делатности, Гојковић је нагласила да су библиотеке и њихови фондови међу најмоћнијим генераторима развоја личности и јединствени чувари ризнице знања читавог друштва.

"Подршка ресорног министарства библиотекама првенствено се огледа кроз континуирани откуп књига ради попуњавања фондова и упознавања публике са најновијим издањима из земље и света, као и набавком савремене опреме. Колико је то важно, не само за област културе већ и за читаву државу, показује и то што је након реконструкције ову библиотеку свечано отворио председник Републике Србије Александар Вучић", рекла је Гојковић.

Гојковић је напоменула да је Велика Плана у делу Србије са изузетно богатом традицијом и великим бројем културно-историјских споменика.

"Подршка државе очувању тог драгоценог културног наслеђа, као и улагање у пројекте у области савременог стваралаштва, заједно доприносе јачању културе и самим тим побољшању квалитета живота у локалној заједници. То подразумева да будућим нараштајима у што бољем стању предамо све вредно што су нама преци оставили, обогаћено оним што данас стварамо, и зато ћемо наставити марљиво да радимо на очувању наше богате културне баштине, чији важан део је управо библиотекарство, као и да даље развијамо савремену уметничку сцену, и у Великој Плани, и у свим другим местима у Србији", нагласила је Гојковић.

Како је Гојковић рекла, онолико колико је култура важна за читаво друштво, а сви знамо да је то непроцењиво, толико су књиге и читање значајни за развој и свест појединца.

"Врло вероватно велика већина нас не памти модел свог првог мобилног телефона, али се свакако сви добро сећамо прве прочитане књиге. Добрим делом и због тога, књигу, у свом изворном папирном облику, уз дужно поштовање према свим другим видовима читалачке комуникације, ништа не може да замени. И зато морамо да будемо свесни колико су библиотеке, а на првом месту вредни и посвећени људи запослени у њима, који некако у тишини и мимо светлости рефлектора раде огроман посао за народ и државу, њихов опстанак и трајање", закључила је Маја Гојковић честитајући директорки Библиотеке "Радоје Домановић" и запосленима 75. рођендан уз жељу да ова установа остане место отварања нових видика и стицања нових знања.

 

Извор: Танјуг