Вести

Гојковић: Држава ће наставити да помаже развој воћарства

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић присуствовала је данас отварању 18. Сајма шљива у Осечини и том приликом поручила да ће држава наставити да помаже развој воћарства, а нарочито узгајање шљиве имајући у виду да смо у светском врху по производњи овог воћа и извозу суве шљиве. "Отварањем 18. Сајма шљива негујемо традицију и наслеђе, истовремено промовишемо и наше потенцијале, а шљива, или како је са правом зовемо "плаво злато" је један од најзначајнијих српских производа", истакла је министарка Гојковић.

Министарка Гојковић је рекла да ако се о Сајму шљива у Осечини зна широм наше земље и региона, о шљиви и шљивовици данас се зна широм света, можемо бити поносни на нашу традицију, као и знање и вештине за припрему шљивовице у домаћинству коју је УНЕСКО на предлог Министарства културе уписао 2022. на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.

"То обавезује нашу државу да посвећено ради, оснажује и помаже развој воћарства, а нарочито узгајање шљиве, посебно имајући у виду да се налазимо у светском врху по производњи шљиве и извозу, пре свега суве шљиве" нагласила је министарка Гојковић. Рекла је и да је важно да се манифестацијама каква је ова данашња додатно помогне унапређење шљиварства на овом подручју.

Према њеним речима, Осечина баштини импозантну историју и наслеђе које је и данас на понос њеним грађанима и читавој нашој земљи и вековима је позната по честитим и вредним домаћинима, јунацима, истинским и правдољубивим борцима за слободу наше земље и народа.

Министарка Гојковић подсетила је да је настављајући визију Тешмана Солдатовића, једног од највећих извозника шљива са простора Кнежевине Србије, овај крај, са милион стабала шљиве данас надалеко познат.

Министарка Гојковић је указала да су промовишући шљиву, Осечина и Сајам током протеклих 18 година спајајући традицију и савремену потребу за развојем воћарства прерасли у престижну манифестацију на којој се представља више од стотину излагача.

Министарка Гојковић је изјавила и да је слика наше земље данас другачија у односу на период од пре само нешто више од једне деценије те да је потпуно јасно да је у свим областима друштва постигнут видан помак, што се види и у Осечини.

"Као што је председник Вучић обећао током отварања овог сајма прошле године, недавно су започети радови на реконструкцији средње школе "Бранко Недић", за шта је опредељено 80 милиона динара", појаснила је министарка Гојковић.

Министарка Гојковић је додала да држава помаже и изградњу путева на територији општине, као и обилазнице која ово место повезује са индустријском зоном, како би омогућила адекватну путну инфраструктуру и боље услове живота за грађане и створила услове да инвеститори више долазе и улажу у овај крај.

"На том путу развоја, коме је Влада Републике Србије посвећена, култура је важан сегмент. Зато је један од стратешких приоритета Министарства на чијем сам челу, да улагањем у домове културе, библиотеке и музеје широм Републике Србије, омогућимо приступачност културних садржаја свим нашим грађанима", навела је министарка Гојковић.

Министарка Гојковић је истакла да је управо Осечина добар пример тог заједничког подухвата државе и локалне самоуправе. Министарка Гојковић је додала и да је преко конкурса „Градови у фокусу“ Министарства културе, Осечина у последње две године добила 46 милиона динара за грађевинске радове на адаптацији биоскопске сале и позорнице Библиотеке у Осечини.

Подсећајући на то да наш народ у свим свечаним приликама и током породичних славља наздравља шљивовицом са жељама за здравље, напредак и свако благостање, министарка Гојковић је поручила да данас, дивећи се плодовима рада свих вредних домаћина Осечине и читаве Подгорине, заједно отварамо фестивал шљиве и наздрављамо за будућност, напредак и даљи развој читаве наше земље.

Након свечаног отварања Сајма и уручења специјалних награда највећим извозницима суве шљиве, министарка Гојковић је са председником општине Николом Томићем обишла штандове и завршне радове на реконструкцији Народне библиотеке Осечина.

 

 

Извор: Танјуг