Вести

Гојковић: Грађани желе истину

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић која је предложила формирање Комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања 1999. године казала је данас да та Комисија неће личити на судницу, нити ће изрицати пресуде, те да је њен циљ истина о последицама бомбрадовања по здравље људи и животну средину.

"На нама је да покушамо да дођемо до истине, да видимо да ли је и у којој мери било утицаја после злочиначког бомбардовања са осиромашеним уранијумом на грађане Србије, грађане Југославије и грађане који се налазе у околини наше државе", рекла је Гојковић.

Гојковић је подсетила да је Југославија била бомбардована 78 дана, да је 1.100 авиона надлетало и избацивало различите пројектиле.

"Тридесет хиљада пројектила је бачено на тадашњу Југославију. Петнаест тона осиромашеног уранијума. Кажу да је то довољно за конструкцију близу 170 реплика нуклеарне бомбе која је бачена на Хирошиму, 35 килограма уранијума 235", рекла је Гојковић.

Гојковић је подвукла да нико не би требало да диже панику, а најмање је, каже, потребно да било ко потпуно беспотребно релативизује покушај да се дође до истине.

Гојковић је позвала посланике да подрже предлог без обзира на политичку припадност и различитости, јер су, како је рекла, бројке "истините" и да треба заједничким напорима да се дође до истине.

Поручила је да Комисија треба да побегне од политиканства, те да рад у тој Комисији неће бити нимало лак и лагодан, као и да ће бити много отпора.

"Нећете погрешити ако притиснете зелено дугме (за), јер нема грађанина ове државе коме није потребна истина, ма каква она била, а која се односи на њихово здравље и здравље њихове деце и будућег начина живота у држави", рекла је Гојковић.

Указујући на извештај који је радио први шеф Мисије у УНЕП-у Сенегалац Бакари Канте, а који УН нису објавиле зато што је био "погубан за део међународне заједнице" који је подржао бомбардовање, Гојковић је рекла и да постоји и други извештај којим је руководио бивши министар екологије Финске и који је такође "катастрофалан" по оне који тврде да баш никаквог утицаја и проблема није било што смо бомбардовани пројектилима са осиромашеним уранијумом.

 

 

 

Извор: Танјуг