Вести

Гојковић: Гвоздени пук најсветлији пример храбрости и патриотизма

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић поручила је у Прокупљу, где је отворила спомен-собу "Гвоздени пук у ослободилачким ратовима Србије 1912-1918. године", да се Србија још једном одужује топличким јунацима, који су у историји светског ратовања један од најсветлијих примера храбрости и патриотизма.

Гојковић је истакла да ће ова спомен-соба учврстити везу Топличана са својим славним прецима, а туристима и млађим генерацијама приближити догађаје који су снажно утицали на стварање модерне Србије.

Према њеним речима, Србија у којој данас живимо не би била могућа без херојских дела наших предака, нарочито у ратовима који су на овим просторима вођени почетком 20. века.

Гојковић је рекла да су, нажалост, јуначки подвизи српске војске у балканским ратовима и Првом светском рату у време идеолошког једноумља пали у заборав и нису на прави начин обрађивани ни у историјској науци ни у образовном систему.

Велики број генерација, како је нагласила, одрастао је без праве слике о томе колика су била страдања српског народа и војске и која је цена плаћена за слободу.

Чувени команданти Гвозденог пука, као што су Миливоје Стојановић Брка, Војислав Гојковић и Димитрије Милић, били су готово непознати широј јавности, а чувени Топлички устанак, једини који је неки народ у читавој Европи повео против окупатора током Великог рата, био је третиран на нивоу статистичког податка, додала је потпредседница Владе.

Према њеним речима, управо из ових разлога, као одговорна држава имамо обавезу да одамо заслужену почаст свима који су својом жртвом допринели томе да Србија данас буде слободна и независна.

Отварањем ове спомен-собе, као и ранијом изградњом спомен-парка, заокружена је целина посвећена једном од најчувенијих војничких одреда у Европи у првој половини 20. века, рекла је Гојковић, указавши на то да је веома важно да он никада не буде заборављен нити скрајнут у колективном памћењу нашег народа.

Гојковић је подвукла да је децентрализација културе приоритет културне политике и да је, захваљујући сарадњи Града и Министарства, обновљено више установа културе у Прокупљу, међу којима је и обнова и опремање простора ове спомен-собе, а подржан је и већи број манифестација.

Прокупље је поново стало у ред градова у Србији са најактивнијим културним животом, а сигурно је да ће ова спомен-соба употпунити културну понуду Топличког краја и на достојан начин представити нашу богату традицију и баштину, истакла је потпредседница Владе.

Гојковић је подвукла да је неговање културе памћења и у Прокупљу и у свим другим местима од изузетне важности не само ради стицања сазнања о историјским догађајима и чињеницама, већ и због тога што културу друштва и народа чине три везивна ткива: прошлост, садашњост и будућност.

Гојковић се у Прокупљу састала са градоначелником Миланом Аранђеловићем, већником за културу Милицом Ерић и вршиоцем дужности директора Народног музеја "Топлице" Љиљаном Красић.

Она ће обићи спомен-парк "Гвоздени пук", тврђаву "Хисар", Народни музеј "Топлице", спомен собу "Раде Драинац" и присуствоваће отварању ретроспективне изложбе Боже Илића подовом 25 година од оснивања галерије која носи име овог уметника.

 

 

 

Извор: Танјуг