Гојковић: Протести у нашој земљи имају све елементе обојене револуције
''Све је очигледније да протести у нашој земљи имају готово све елементе "обојене револуције". Иоле реалан и непристрасан поглед говори да нису спонтани, као што то желе да представе политичке странке и њихови ментори споља, који заправо заједно стоје иза организације протеста. Ако је у почетку ових дешавања некима био упитан утицај дневне политике и опозиционих странака на организацију окупљања, која иначе најчешће нису ни у каквој корелацији са првобитно изнетим захтевима студената, односно ако се некоме десио привид да су ови протести аполитични, маске су врло брзо пале и огољена истина изашла је на видело''. Овако у разговору за "Новости" оцењује Маја Гојковић, председник Покрајинске владе Војводине, уз напомену да је после готово два месеца протеста потпуно јасно шта је циљ организатора ових окупљања.
''Циљ организатора и опозиције је да се без избора дође на власт, што се у једном изразито демократском и толерантном друштву као што је наше неће десити. То је више него јасно поручио и председник Александар Вучић и верујем да сви ми који чврсто стојимо иза његове политике мислимо исто'', истакла је Гојковић.
* Имају ли блокаде снагу да рестаурирају сепаратизам у Војводини? Предводници протеста и поборници аутономашке идеје, бивши покрајински функционер Горан Јешић и проф. Динко Грухоњић најавили су "војвођанске платформе"?
- Такозвани војвођански сепаратизам и аутономаштво већ одавно су маргиналне појаве на политичком спектру наше Покрајине. То показују и резултати свих избора одржаних у претходној деценији. Оно што, међутим, јесте део политичког живота је чињеница да су заговорници таквих бесмислених и превазиђених политичких идеја прилично "гласни" и да имају приступ опозиционим и медијима који се финансирају из иностранства и из неких мени непознатих извора.
* Говори ли то да поједини центри моћи и даље играју на карту сепаратизма и аутономије?
- Играју, иако су грађани Војводине, не само српске националности, много пута до сада убедљивом већином исказали мишљење о неприхватању такве политике. То се може видети и кроз масовну подршку политици председника Вучића и Српске напредне странке у свим деловима наше Покрајине. Укратко, сепаратизам неће проћи.
* Почев од Устава из 1974. године који је Србији у тадашњој Југославији практично одузео ингеренције над њеним покрајинама АПВ и КиМ, па до данас тињајућих аутономашких идеја, треба ли држава да буде на опрезу?
- Овакве идеје немају никакву шансу. Између осталог, зато што немају никакву историјску, културолошку, на крају крајева ни политичку утемељеност. То, наравно, не значи да не треба јасно и гласно рећи да су такве идеје опасне и да умеју да разарају само ткиво државе. Сепаратизам се свуда у свету, па и у државама које себе воле да представе као најдемократскије, једнако третира. Свака озбиљна држава, а Србија је то постала у деценији за нама, неће дозволити да јој се подривају темељи и да се руши на било који начин.
* Иду ли, према вашој оцени, протести и блокаде у правцу смиривања?
- Верујем да ће преовладати разум и да ћемо разговором доћи до тачке која подразумева да у друштву постоји консензус око ствари које нису, или барем не би требало да буду упитне, као што су владавина права, независност судства и тужилаштва, смењивост власти на изборима... Битно је да се разговара, сучељавају мишљења и ставови, износе реални захтеви. Улица одавно није место на коме се решавају најважнија политичка и друштвена питања, а демократија, свугде у свету, подразумева да владу формира онај ко победи на изборима.
* Да ли је и у којој мери власт, како се неретко чује, спором реакцијом после трагедије у паду надстрешнице допринела да се протести разбуктају?
- Такве гласине покушај су релативизације чињенице да протести суштински нису усмерени на реално сагледавање елемената који су утицали на једну трагедију која је заиста и велика и незапамћена. Која је то спора реакција ако смо - а мислим да је то први пут у модерној политичкој историји Србије - подношењем оставки министара и других руководилаца на делу видели шта значи исправно схватање политичке одговорности?
* Као правник по образовању, мислите ли да има места примедбама да је истрага тужилаштва о разлозима пада надстрешнице била спора?
- Реакција тужилаштва била је неочекивано брза, а не спора, као што суфлирају опозиционе вође које, јавно или из сенке, стоје иза ових протеста. Мислим да никада нисмо били сведоци брже реакције тужилаштва, ни у једном случају. То може бити мач са две оштрице, јер сваки правник зна колико је времена потребно да се прикупе сви релевантни докази, елементи и чињенице и они обједине у једну компактну и правно утемељену целину. Као што је то апострофирао и председник Вучић, нигде у свету приликом процесуирања оваквих и сличних случајева, а било их је много широм планете, није било овако брзе реакције тужилаштва. Видећемо шта ће време показати, односно какав ће пред судом бити квалитет прикупљених доказа.
* Сматрате ли себе лојалистом унутар СНС и какво је ваше мишљење о тој неформалној организацији?
- Себе сматрам апсолутно лојалном политици коју воде председник Вучић и Српска напредна странка. И морам да кажем да ми није јасна реакција опозиције поводом председникове изјаве. Ако се неко бави политиком, а ја сам у њој дуже од три деценије, добро зна да свака политичка странка, поготово ако је велика и јака као што је СНС, има своје "тврдо крило" односно људе који су у највећој могућој мери привржени идеји и политичкој визији странке. У нашој странци сигурно да има оних који ту себе виде искључиво ради личне користи. Срећом, то је веома мали број, а велика већина, сигурна сам, у потпуности подржава политику странке, и самим тим није спремна на било какве коалиције са опозиционим партијама и вођама које су Србију довеле на руб пропасти.
* Какве резултате очекујете после најављене најжешће борбе против корупције?
- Очекујем и верујем да ћемо врло брзо у највећој могућој мери искоренити корупцију на свим нивоима власти. Корупција је појава која је апсолутно неприхватљива и друштвено веома штетна и опасна. И ту не сме бити привилегованих. Ко год да је умешан у било који вид корупције, треба да одговара.
* Како гледате на мишљења да је СНС превише толерантно годинама допуштала да се у Новом Саду развијају антисрпски кадрови на факултетима који имају сумњиву академску репутацију?
- Не бих се сложила да је то појава коју владајућа коалиција на челу са Српском напредном странком треба да допушта или не. Ставови које заступају поменути кадрови део су широког политичког дијапазона присутног код нас, и као такви допуштени су све док нису противправни и антидржавни. Морам да нагласим да је срећа по државу и друштво да такви ставови и политичко деловање нису препознати у бирачком телу и код огромне већине грађана, да су маргинални, немаштовити и суштински безначајни.
* Шта сада после званичне потврде да су САД увеле санкције НИС-у. Каква је могућа судбина овог гиганта?
- Влада је оформила одбор, верујем да ће се пронаћи најбоље решење, у интересу државе и запослених. Ми смо одговорна власт, то смо показали на милион примера, тако да сам убеђена да запослени у НИС немају разлога за бригу када је реч о њиховим радним местима.
Извор: Новости