Гојковић: Србија ће у 2027. години имати потпуно модерно лице
Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић изјавила је да је велика међународна изложба "EXPO 2027" велика развојна шанса не само града Београда, већ и читаве Србије.
Министарка Гојковић је рекла да се приликом представљања пројеката "Скок у будућност" могло видети да ће реализацијом планираних пројеката Србија у 2027. години имати једно ново, потпуно модерно лице.
"Ништа од овога не би могло да се реализује да Србија већ сада нема добре економске резултатеи финансијску подлогу која је потребна да би се сви пројекти реализовали, да економски није стабилна и много јача у односу на 2012. годину“, истакла је министарка Гојковић.
Према речима министарке Гојковић, за разлику од небриге која је постојала према култури 2012. године, "сада се заиста улаже у великој мери, не само у програмски део, него као што сте и видели током представљања пројеката "Скок у будућност", ту су озбиљни инфраструктурни пројекти".
Министарка Гојковић је додала да ће ти пројекти "омогућити и децентрализацију Србије у области културе, јер се не граде објекти само у граду Београду или Новом Саду, већ широм Србије".
Истакавши да се стварају бољи услови за културне ствараоце, као и за конзументе културних садржаја, министарка Гојковић је рекла да се запошљавањем великог броја уметника инвестирате у будућност државе, јер "ко не инвестира у културу не може да рачуна да има будућност“.
Министарка Гојковић је додала да су поред великог броја пројеката који су издвојени за "Скок у будућност" 2027. године, ту и пројекти који нису номинално наведени тог дана, али које је Министарство културе у последње три године завршило.
Према њеним речима, конкурс "Градови у фокусу" обухватио је више од 100 објеката широм Србије, који су већ увелико завршени.
"Ту мислим на многе културне центре, домове културе, који ни на шта нису личили, а данас где год да одете у Дољевац, Нови Пазар, можете да видите како изгледају и на то сам поносна, јер скоро широм Србије успевамо да добијемо такве дивне културне центре", истакла је министарка Гојковић.
Министарка Гојковић је додала да сада уметници из целе земље имају где да одржавају концерте, књижевне вечери и изложбе, јер поседујемо "пристојне културне центре у којима могу да се врше биоскопске пројекције и позоришне представе."
Подсетивши да је један од важних пројеката, који је део "Скока у будућност", обнова Меморијалног центра Старо сајмиште, министарка Гојковић је подсетила да је захваљујући иницијативи председника Србије Александра Вучића донет Закон о формирању установе културе Меморијални центар "Старо сајмиште".
Министарка Гојковић је истакла да су за годину и по дана радова успели да обнове Централну кулу на Старом сајмишту, и план је да у 2024. години овде буде откривена стална поставка.
Навела је да је у плану меморијални зид, на коме ће бити уписана имена свих жртва и логораша који су ту боравили, министарка Гојковић је позвала све грађане који имају неке податке да допринесу.
Према њеним речима, након тога радови прелазе на Италијански павиљон сајмишта, а очекује се да ће пројекат бити завршен до 2027. године.
Говорећи о тренду да власти у Приштини одузимају српска црквишта на Косову и Метохији, министарка Гојковић је напоменула да је наша држава присутна тамо, преко стручњака Републичког завода за заштиту споменика културе, који "раде уз велике тешкоће у зависности од тренутка".
"Страшни су покушаји да се уништи сваки траг постојања Срба на тим просторима. Имамо велико разумевање од чланова Унеско и то је посебна арена где се боримо", нагласила је министарка Гојковић.
Према речима министарке Гојковић, Унеско је веома важан и српска страна у свим билатералним састанцима скреће пажњу на стање споменика културе на територији Косова и Метохије, а "зависи много од начина гласања у Унеску".
Извор: Танјуг