Гојковић: Улагања у културу никада нису била већа
Недавно је представљен програм "Скок у будућност - Србија "EXPO 2027"", са планом улагања у сусрет престижној међународној изложби "EXPO 2027" чији ће домаћин бити Београд. Ово ће се позитивно одразити на развој читаве земље, али и на улагања у област културе. На ову тему говорила је потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић.
Један од пројеката је и мултифункционални културни центар Пирот где се радови, започети у јуну 2022. године, приводе крају, па ће након реконструкције и адаптације некадашњег Дома војске ова установа добити нови сјај.
Министарка Гојковић рекла је да држава у последњим годинама издваја велика средства за изградњу објеката намењених култури, и то не само у Београду и Новом Саду, него и шире.
"Имамо изузетно велики број улагања у објекте културе. Покренула сам пројекат Престоница културе Србије, по угледу на пројекат који је покренула Мелина Меркури. То је национални, домаћи пројекат и то се показало као добра идеја. Ако имамо добре путеве, онда није проблем да одемо у Чачак који је био прва престоница културе Србије. Култура на прави начин доказује да улагање у културу није трошак, већ добитак! На тај начин учите људе правим вредностима. То улагање у културу је показало да је то велики економски добитак за локалну заједницу. Поносна сам на Чачак", рекла је министарка Гојковић.
Истакла је да је наша држава уложила крајње напоре да добије привилегију да Београд буде домаћин ове специјализоване изложбе.
"Мени је смешно када неко говори против "EXPO 2027". Увелико је држава почела да ради на изградњи тог простора где треба да се одржи изложба, али то није само један део Београда, већ ће Београд добити једно потпуно ново и модерно лице. Овај велики пројекат је у ствари пројекат за будућност Србије и за ново лице модерне Србије. Председник (Републике Србије Александар Вучић) и председница Владе (Републике Србије Ана Брнабић) имали су представљање читавог тог пројекта. Ништа од овога не би било да ми нисмо економски јака држава. До 2012. године наша два кључна национална музеја су била затворена. Нико не може да објасни зашто је Народни музеј у Београду био затворен десет година. Други музеј је Музеј савремене уметности. Њима је било сасвим нормално да он буде затворен. Сада имамо проблем да вратимо тај музеј да не буде само галерија. У депоима овог музеја постоје величанствена дела савремене уметности Србије и Југославије", навела је министарка Гојковић.
Извор: Информер