Вести

Гојковић: Важно је да помажемо очувању традиције

Председница Покрајинске владе Мaja Гојковић посетила је данас Удружење "Етнодом Гороцвет“ у Инђији, које готово две деценије, неговањем старих заната и обичаја, чува и афирмише традицију и културну баштину. Крајем прошле године ово Удружење је добило признање „Најбоље из Војводине“, у оквиру програма промоције најбољих производа и услуга у нашој покрајини.

"Данас смо се уверили да је ово Удружење с правом добило престижно признање 'Најбоље из Војводине'. Рукотворине ових жена приказују какво богатство ми заправо имамо“, изјавила је Гојковић.

Гојковић је оценила да је постојање оваквих удружења изузетно важно због очувања културног наслеђа, као и да нам њихове рукотворине и посебне креације које стварају, омогућавају да будемо посебни.

"Држава у последње време све више обраћа пажњу и пружа подршку свима који се баве очувањем културног наслеђа и његовом применом у модерном добу. Важно је да помажемо очувању традиције. Војводина је богата српским културним наслеђем, али и наслеђима свих мањина које овде живе са нама. Ова посета шаље важну поруку и усмерење Покрајинске владе“, истакла је Гојковић.

Гојковић је рекла и да је у пружање подршке раду оваквих удружења, поред Министарства културе, Покрајинске владе и Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, који куповином протоколарних поклона и преко својих конкурса подржавају њихов рад, важно да се укључе сви који су у прилици, како би купујући њихове рукотворине обезбедили сигурност у раду тих удружења.

"Општина Инђија преко низа конкурса подржава ово Удружење. Много нам значи када то препозна и Секретаријат и Покрајинска влада, и уврсте овакво удружење из наше општине у 'Најбоље из Војводине'. То је велика част“, поручио је председник Општине Инђија Марко Гашић.

Председница Удружења „Етнодом Гороцвет“ Јованка Шовљански рекла је да је Удружење увек имало подршку локалне самоуправе, покрајинских и републичких институција, поручивши да је признање дошло на обележавање 18 година рада, те да то показује да су њихов труд и рад препознати.

„Етнодом Гороцвет“ окупља око двадесет активних чланова који се баве очувањем и неговањем старих заната као што су ткање, златовез, пустовање и калиграфија. Њихови радови носе мотиве нашег културног наслеђа, укључујући ћирилично писмо, народне ношње и обичаје.

Предано ради на побољшању родне равноправности и ангажовању жена и младих у друштву, као и на укључивању деце са посебним потребама и других маргинализованих група у своје активности.

 

 

Извор: Танјуг