Вести

Гојковић: Жене да буду видљивије, заступљеније и мање дискриминисане

Србија и Народна скупштина придају велики значај положају жена и остваривању родне равноправности, а без жена не може бити целокупног развоја сваке земље појединачно, ни региона у целини, оценила је данас председница Скупштине Србије Маја Гојковић.

Гојковић је рекла да се посвећеност државе борби за бољи положај жена види по усвајању закона и међународних конвенција, и подсетила да се на челу Владе, Скупштине, Народне банке Србије, Уставног суда и других важних институција налазе жене.

"У парламенту имамо 94 посланице, оне чине 37,6 одсто укупног броја посланика и многе се налазе на челу одбора, комитета и делегација", навела је Гојковић и додала да је важно да се кроз отворен разговор дође до истине о положају жена и дефинисању изазова са којима се сусрећу.

Гојковић је још подсетила да пут жена ка освајању већих слобода није био лак, те да је, када је она почела да се бави политиком, била једна од ретких жена у скупштини Југославије.

"Сада је тај број много већи, пре свега захваљујући добрим прописима који су дали женама прилику да покажу да су способне и да имају квалитет", рекла је председница парламента.

Како каже, Женска парламентарна мрежа подстиче прављење таквих мрежа и на нивоу покрајине и локала, а модел умрежавања са регионом биће представљен и у Адис Абеби како би тај модел пробали и у Африци.

Председница скупштине је навела да је борба за родну равноправност у складу са европским путем Србије и региона и додала да ће нови закон о родној равноправности суштински побољшати положај жена и да ће омогућити женама да буду "видљивије, заступљеније и мање дискриминисане".

Нови закон, додаје, садржаће и одредбе које се односе на медијски садржај који не би требало да подстиче дискриминацију и родне стереотипе.

Гојковић каже да су бројке и даље забрињавајуће када је у питању насиље над женама, а да је решење потпуна и доследна примена закона и боља координација установа.

Подвукла је и значај економског оснаживања жена, нарочито жена у сеоским срединама које су у лошијем положају од оних у градовима.

"Само 12 одсто жена на селу су власнице кућа у којима живе, а њих само 16 одсто има својину над земљом на којој раде, то ћемо покушати да побољшамо подстицајем жена пољопривредница и генералним побољшањем живота на селу", навела је Маја Гојковић.

Закључује да се проблеми које Србија има углавном понављају у целом региону, те истиче да су жене незаобилазне приликом креирања политика и рада на економском развоју државе.

 

 

Извор: Танјуг