Гујон: Коментари Кларка отварају старе ране
Након контроверзне изјаве пензионисаног америчког генерала Веслија Кларка за "АВС News" која обилује нетачним, обмањујућим и шокантним тврдњама о НАТО бомбардовању СРЈ током 1999. године, реаговао је директор Канцеларије за јавну и културну дипломатују Арно Гујон.
Његов ауторски текст прослеђен на енглеском, француском и италијанском језику пренело је више европских новинских агенција и медија.
Гујоново саопштење "Да ли заиста треба да дозволимо да Срби на Косову нестану?", преносимо у целости:
"Србија мора да прихвати будућност без Косова", изјавио је амерички генерал Весли Кларк у уторак на каналу "АВС News". Бивши војни лидер који је водио кампању бомбардовања Србије 1999. године изразио је задовољство поводом операције коју је водио, а за коју тврди да је "донела мир на Косову". "25 година касније, у региону је мирно. Поносан сам на људе у региону који су постигли овај изузетан резултат".
Овакви коментари су веома штетни за Србију, посебно за српску мањину на Косову која трпи притиске албанске већине. Лишени права, третирани као грађани другог реда, косовски Срби живе издвојени у гетима, излазе напоље само на сопствени ризик, а неретко су изложени насилним погромима. Од 250.000 косовских Срба 1999. године, данас их је остало мање од 100.000 док истовремено притисак на њих константно расте.
Француски хуманитарац и оснивач невладине организације Солидарност за Косово, Арно Гујон, данас директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Владе Републике Србије оштро је осудио коментаре америчког генерала: "Не видим чиме се то генерал Кларк може поносити. 78 дана, очигледно занемарујући међународно право и УН, Нато је сипао бомбе на Србију, немилосрдно циљајући цивилну инфраструктуру као што су пијаце и насељена места. Хуманитарна ситуација на Косову је поражавајућа".
У јулу, 1999. године, тадашњи генерални секретар УН Кофи Анан представио је званични извештај у коме стоји: "НАТО напади су проузроковали небројено много цивилних жртава, док су опширна уништавања и значајна штета на инфраструктури и средтвима за производњу имала поражавајући утицај на индустрију, запосленост, животну средину, основне услуге и пољопривреду. Међу највише погођеним и занемареним је преко 500.000 српских избеглица из бројних југословенских сукоба из прошлости. Криза на Косову је резултирала масовним, присилним измештањем и протеривањем стотина хиљада цивила, систематским уништавањем имовине и средстава за живот, безакоњем и безочним насиљем, стотинама потврђених убистава, небројеним необјашњеним смртним исходима, и прећутним страдањима. Јединице Мисије на Косову су у областима које су посетиле сведочиле низу убистава, подметању пожара, пљачкама, насилним исељавањима, насиљу, осветничким нападима и терору".
До данашњег дана, Срби на Косову остају мета малтретирања и насиља са циљем њиховог потпуног истребљења. Њихов опстанак зависи само од крхких веза које одржавају са Београдом.
"Како се Србија приближава ЕУ, а Запад суочава са затегнутим односима са Русијом док истовремено САД представља новог председника од ког се очекује да реши тренутне конфликте, коментари генерала Веслија Кларка отварају старе ране", нагласио је Арно Гујон.
"Ови коментари су шокантни и неодговорни. Да ли заиста треба да дозволимо да косовски Срби нестану зарад дугорочних циљева одређених нео-конзервативаца? Да ли треба да останемо неми на изјаве бившег војног лидера који се данас понаша као лобиста за ектремне албанске фракције на Косову".
На крају интервјуа, амерички генерал је рекао да "Албанија напредује јако добро економски, а Косово може чак и боље од тога. Верујем да је ово период транзиције".
Међутим, Косово, које је признато од стране мање од 100 држава, остаје широко препознато као држава мафије и центар за разне илегалне активности усмерене ка ЕУ.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА