Вести

Јоксимовић: Ми смо део и треба да будемо део европског Балкана

Министарка за европске интеграције Србије Јадранка Јоксимовић указала је данас у Бечу на одговорности које имају земље кандидати и ЕУ у процесу проширења и, у том смислу, истакла да је Србија "апсолутно посвећена" испуњењу својих обавеза из Бриселског споразума.

То за Србију није само "комад папира", нагласила је Јоксимовић додајући да је Београд очекивао поузданијег партнера у Приштини, што није случај.

Обраћајући се на конференцији "Будућност ЕУ - погледи са Западног Балкана", чији је домаћин аустријски министар задужен за ЕУ Гернот Блумел, Јоксимовић је рекла и да је Србија требало да буде део европског Балкана и изразила наду да је 2025. година "и даље достижан и остварљив циљ".

Она је оценила да је Аустрија врло искрена и отворена у свом приступу веродостојном проширењу на основу испуњавања "строгих, али правичних" критеријума из Копенхагена, те је оценила да би веродостојност процеса требало да буде заснована на новим одговорностима обе стране - и ЕУ и земље кандидате.

"То значи да ми треба да поштујемо све оне принципе који су пре 30 година створили, након Париске повеље за нову Европу, мултилатерални либерални поредак који треба да поштујемо и да користимо све постојеће инструменте да решимо све отворене проблеме, не само на Западном Балкану већ и у Европској унији", објаснила је Јоксимовић.

Она је нагласила да Србија жели да види слободну Европу, целу и у миру, "као што је оптимистично и најављено пре 30 година", додајући да наша земља сматра да је једини начин на који проблеми могу да се реше коришћење веште дипломатије и грађење консензуса креативним дијалогом и решењима.

"Зато желимо да подвучемо да ми морамо да поштујемо све камене темељце и принципе мултилатералног либералног поретка заснованог на праву, супротстављајући се опасности коју представљају они који делају против прихваћених договора претварајући их у комадиће папира", рекла је Јоксимовић.

У том контексту, осврнула се на дијалог Београда и Приштине, истичући да за Србију Бриселски споразум није "комад папира".

"Имамо нашу плартформу коју смо представили 2013. и 2014. године, када смо почели преговоре са ЕУ и апсолутно смо посвећени испуњавању наших обавеза", напоменула је министарка.

Она је додала да би Београд волео да види и да је Приштина поуздан партнер и да поступа у складу са оним што говори, као што Београд ради.

"Онда бисмо можда могли да поново седнемо и покушамо да вештом дипломатијом постигнемо нека решења заснована на консензусу", поручила је Јоксимовић.

Она је оценила и да ЕУ мора да обнови своју снагу и енергију, као и да би веродостојна политика проширења требало да буде једна од корисних алатки за ЕУ да покаже свој капацитет за мењање себе и да буде још боља него што је била.

"Надамо се да ће нови институционални оквир и нови сазив после избора у ЕУ подржати проширење, барем колико и садашње, ако није могуће бити више оптимистичан", рекла је Јоксимовић.

Министарка је нагласила да ЕУ може да рачуна на Србију као што је и могла и у време миграционе кризе 2015. године када је Србија показала колико је поуздан партнер ЕУ, али и Аустрији с којом, између осталог, има веома добру полицијску сарадњу.

Подсетила је и да Србија учествује у свим мисијама ЕУ у које је позвана, као и да је прва земља у региону која себе припрема за учешће у цивилним мисијама ЕУ.

"Тако да постоји јасна, несумњива посвећеност Србије безбедности и стабилности нове ојачане Европе и надамо се да је 2025. и даље достижан и остварљив циљ", поручила је Јоксимовић.

Она је оценила и да би требало више учинити како би ЕУ у комуникацији са својим грађанима њих подсетила да и даље има земаља које желе да постану део Уније и подсети их зашто је ЕУ била тако добар избор за њихове животе, животни стандард, просперитет, развојне капацитете.

"И требало би да са наше стране убрзамо реформски процес и наставимо са конструктивном и одговорном политиком у региону", поручила је Јоксимовић.

Она је аустријском министру задуженом за ЕУ Герноту Блумелу захвалила у име српске Владе на организовању конференције и на, како је рекла, храбрости за покретање теме проширења у овом предизборном периоду за ЕУ.

"То показује да је Аустрија, заједно са Вама као министром, заиста предводник проширења, искрених политика проширења Европске уније, као што су Србија и Црна Гора препознате као предводници међу кандидатима", рекла је Јоксимовић.

Она је додала и да јој се допада назив конференције "Будућност ЕУ - погледи са Западног Балкана", али је рекла да би га мало променила јер та размена погледа, како је навела, нису само погледи са такозваног Западног Балкана, већ са магловитог југоисточног дворишта које би требало трансформисати у део европског Балакана јер у ЕУ већ постоје земље са Балкана.

"Тако да ми јесмо и треба да будемо део европског Балкана", поручила је министарка.

 

За нову одговорност ЕУ и региона, да радимо оно што причамо

Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић поручила је да је Србија још једном показала да је озбиљан и поштован партнер у Европи и да оно што тражи од других - одговорност, пре свега тражи од себе и показује је и према другима и према својим грађанима.

Јоксимовић је изјавила да се на конференцији говорило о перспективи европских интеграција и додала да је несумњиво да ће се одржати Међувладина конференција до краја јуна ове године.

Навела је да је на конференцији нагласила колико је Србија преговарачких поглавља припремила, као и да очекује да ће нека од тих поглавља бити и отворена.

"Али, све је сада у знаку избора у ЕУ. Извештај о напретку ће каснити у односу на претходне године, што ће оставити нешто мање времена државама чланицама да донесу одлуку тако да сам ја умерено оптимистична", казала је Јоксимовић.

Истиче да би она чак мало променила и сам наслов конференције јер, каже, нису то само погледи са Западног Балкана, већ су то "погледи са магловитог дворишта Југоисточне Европе", што не би требало да буде тако, већ би требало да буде део европског Балкана.

Подсетила је, у том смислу, да су поједине балканске земље већ чланице ЕУ и додала да је њен предлог за други назив конференције наишао на добар пријем, јер има, како каже, реалистичну ноту.

"Са друге стране, показује у ком правцу треба да се крећемо и да заиста по вредностима и понашању и принципима које поштујемо и који су успостављени, а који би ЕУ, што је поновљено, требала да поштује, заиста јесмо део европског Балкана и да се залажемо за мирну, стабилну и просперитетну Европу", каже министар.

Наводи да је веома важно што су почели да користе синтагму "будућност Европе" уместо само "будућност ЕУ", јер у том једном ширем значењу се препознаје улога и Србије и других земаља из региона.

"Оно на шта сам ја ставила нагласак када је у питању Србија јесте несумњива опредељеност ономе што је тренутно и топ тема предизборне кампање у ЕУ, а то је стабилност и безбедност", истиче Јоксимовић и додаје да то не подразумева да треба да падне у запећак све оно што су потенцијали које и Србија има као кандидат, као ни реформски процес.

"Али, свакако је безбедност оно што је у овом тренутку и ЕУ и нама у региону Западног Балкана витално потребно", каже министар.

Очекивала сам и питање везано за наставак дијалога Београда и Приштине, казала је Јоксимовић и додала да је она указала на то да за разлику од Београда, који дела онако како говори, ради оно што прича, Приштина нити испуњава постигнуте споразуме, а још их више и урушава таксама на робу из централне Србије.

"Указала сам и на то да за нас Бриселски споразум није само жврљотина на папиру, као што је за Приштину, која је сада открила точак и неке нове платформе покушава да представи и која је притом увела те неразумне таксе које крше једну од темељних вредности о којима смо причали, а то је била слобода кретања капитала и роба", наводи Јоксимовић.

У том смислу, каже Јоксимовић, несумњиво је да ће Србија наставити да тражи, путем дипломатије, европксих интеграција, одрживо решење и истиче да тога нема без онога што је основно поштовање постигнутих споразума.

"Пошто Приштина не поштује споразуме, а још их је и више урушила увођењем такси, ми смо предочили јасно нашу позицију да нема сумње да док се то не исправи тешко да ће се наставити дијалог, а камоли наћи неко одрживо решење", истакла је министар.

Сматра да је то на рационалан начин примљено код свих који су учествовали на данашњем панелу и наводи да није било контрааргументације која би на било који начин дерогирала оно што је позиција Србије.

"Мислим да нашим упорним, дипломатским чињењем, нашим смиреним и разумним приступом, упорним деловањем онако како говоримо и поштовањем онога што смо потписали показујемо да смо најозбиљнији кандидат за чланство у ЕУ, али не само то, већ да пре свега штитимо интерес и наших грађана и свих у ЕУ, јер мир и стабилност су нешто што је у овом тренутку од виталног значаја за све у Европи", каже Јоксимовић.

Додаје да је важно то што су Аустрија и аустријски министар за Европу показали да су заиста стратешки присутни у Србији и на Западном Балкану и то као искрени подржаваоци политике проширења, посебно у тренутку када пред, наводи, европске изборе сви беже од теме проширења.

"Нико не позива кандидате и партнере из региона у неке формате где се дебатује о најважнијим темама, а камоли о будућности ЕУ. У том смислу заиста је изванредно значајно и ценимо потез Аустрије и аустријског министра што су нас позвали да заједно учествујемо и са њима у дебати шта су то изазови ЕУ, како она треба да изгледа у будућности, који су највећи проблеми, али и о начинима на који ми видимо могућности за оснаживање Европе која је мирна, стабилна и просперитетна", наводи министар.

Јоксимовић закључује да је нормално и природно да и Србија, као кандидат за чланство у ЕУ, учествује у разговорима на тему изазова са којима се Европа суочава, као што су Брегзит, избори, вишегодишњи буџет, миграције...

 

 

Извор: Танјуг