Вести

Јоксимовић: Најснажнија политичка порука Европске Комисије Србији

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да је усвојена стратегија ЕУ за Западни Балкан једна од најснажнијих политичких порука од стране Европске комисије Србији откада је започео процес европских интеграција.

Она је навела да је стратегија настала као разрада и визија председника ЕК Жана Клода Јункера, који је својевремено одговарајући на питања председника Србије Александра Вучића о томе каква је временска перспектива приступања наше земље, навео оквирно 2025. годину.

Јоксимовић је у ЕУ инфо центру рекла новинарима да је важно што је 2025. остала за Србију и Црну Гору. Министарка сматра да је ЕК на овај начин уважила критеријум поштовања, заслуга и напретка у процесу евроинтеграција сваког кандидата појединачно.

"Задовољни смо, јер смо препознати као најозбиљнији кандидат за чланство у овом тренутку, добро је што је и за све друге државе позитивна перспектива", навела је.

Она је додала да је тај документ изразио политичку вољу и сагласност ЕУ да политика проширења има свој кредибилитет и да се наставља. Према њеним речима, стратегијом нису додати нови услови већ је на овај начин ЕУ коначно покренула "неку врсту своје сопствене регенеративне агенде и стратегије".

Јоксимовић је навела да је Влада Србије и раније заузимала позицију за остваривање напретка у реформама које су и данас наведене у стратегији, од којих је једна од битнијих реформа у области владавине права.

"Владавина права и поглавље 23 несумњиво је једно од најважнијих, што показује то да се прво отвара, а међу последњима затвара, управо због реформи које носи са собом".

Говорећи о правно обавезујућем споразуму Београда и Приштине, који је и данас наведен као кључни у процесу евроинтеграција Србије, Јоксимовић је казала да то није никаква новина, јер је он предвиђен још преговарачким оквиром ЕУ са Србијом.

"Његов садржај мора произаћи из дијалога Београда и Приштине. Нема потребе да унапред умећемо значења у погледу тога да ли ће то значити признање или не, јер Србија је јасно на позицији да не признаје незавиност Косова, већ да тражимо одржив начин да нормализујемо односе".

Упитана да ли ће кроз реформу владавине права бити поправљено стање у медијима, Јоксимовић је казала да влада на томе већ ради припремајући медијску стратегију кроз коју ће бити решени проблеми с којима се новинари суочавају обављајући свој посао.

 

Стратегија подигла очекивања свих, то је добро и мотивишуће

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић оценила је данас да је ЕУ Стратегијом за проширење упутила снажну политичку поруку "европском Балкану", посебно Србији, коју је препознала као лидера ових процеса у региону.Она је, на конференцији за штампу, истакла да је ово једна од најснажнијих позитивних порука које је Србија од ЕУ добила од почетка европских интеграција.

"Данашње објављивање Стратегије проширења посебно са фокусом на Западни Балкан, бољи назив би био, на основу садржаја документа проширење на европски Балкан. Она показује да је Србија заиста пуно урадила, да је још пуно посла пред нама, али да су напори вредновани на прави начин", објаснила је Јоксимовић.

Оценила је да стратегија представља додатни подстрек за Србију као земљу која је препозната као лидер процеса, којим има додатну мотивацију у реформским напорима који су предузети. Рекла је да је Србија препозната као лидер процеса у којем је напредовање засновано на основу сопствених заслуга.

Јоксимовић је казала да је задржан временски оквир 2025., који је дао председник Европске комисије Жан Клод Јункер на својевремену иницијативу да треба да добијемо јаснији оквир председника Александра Вучића.

"Ова стратегија је разрада његове лидерске и визионарске изјаве. Уверена сам да ће епилог бити добар. Ова стратегија, пре свега за нас, али и за друге у региону, може бити само мотив да више и брже радимо у корист грађана", навела је Јоксимовић.

Стратегија, према њеним речима, показује и да је ЕУ дошла у фазу креирања, то јест реинвенције сопствене регенеративне агенде, увиђа да мора да буде уједињена, солидарнија, демократичнија како би била спремна да прими потенцијалне чланица 2025. године. Верујемо, додала је, да ће Србија бити та, ако испуни све услове, која ће моћи да постане чланица. Како је рекла, услови су јасни и познати и није тачно да стратегија доноси нове услове.

"Услови су садржани у прегоаврачком оквиру и не мењају се", нагласила је Јоксимовић додајући да Стратегија само појашњава читав низ активности и смешта их оквирно, набраја активности које могу да помогну да дође до тога да наша земља буде спремна за чланство до 2025. године.

Указала је да је Стратегија подигла очекивања код свих, што не мора бити лоше, како очекивања грађана према влади, очекивања грађана од ЕУ, али и ЕУ од влада у региону, као и влада од Уније. То је добро и мотивишуће, уверена је Јоксимовић.

То што је Србија препозната као лидер процеса не значи обесхрабрење других, нагласила је она, додајући да здрава атмосфера напретка може да делује стабилизујуће на цео регион.

"То је, напротив, добра шанса и могућност да у просперитету, миру и стабилности водимо политику боље будућности грађана који су нам дали мандат", казала је Јоксимовић.

Истовремено је поручила да не би волела да стратегија буде разлог да радимо више, већ се све ради у интересу грађана који очекују виши животни стандард, бољу државу.

"То су циљеви где ЕУ помаже да будемо бржи и ефикаснији", закључила је Јоксимовић.

 

За отворена питања најбоље билатерално решење

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је данас да је увек боље отворена питања решавати билатерално, али да је и даље на располагању међународна арбитража, те изразила уверење да ће посета председника Александра Вучића Хрватској дати позитивне назнаке да се отворена питања покушају решавати билатерално.

"Верујем да ће посета председника Вучића Хрватској дати неке позитивне назнаке да билатерално пробамо да решавамо отворена питања, а не кроз процес интеграције", нагласила је Јоксимовић.

Каже да не очекује да ће се све решити том посетом, али додаје да је добра воља Србије постојала, иако није било лако одржати ентузијазам.

Она је, одговарајући на питање новинара у вези с отвореним билатералним питањима која треба решити до чланства у ЕУ, објаснила да је у новој стратегији о проширењу недвосмислено постављен као важан услов за чланство управо решавање отворених билатералних питања. Разумљиво је да, из негативних искустава која постоје у ЕУ, Унија мења свој однос према уношењу билатералних питања, приметила је.

Наводећи да Србија има неколико отворнеих питања са Хрватском, она је оценила да по питању граница врло добро сарађујемо са Босном и Херцеговином, Јоксимовић је рекла да је уверена да ће се и то с Хрватском финализовати, док са Црном Гором, додала је, постоји отворена техничка ствар демаркације, а са Македонијом иде у добром правцу.

"На случају Хрватске и Словеније направљен је договор да ће се отворена питања решавати путем међународне арбитраже. Друго је питање поштовања одлуке. Међународна арбитража остаје легитиман начин и инструмент за решавање билатералних спорова, али најбоље би било да се постигне билатерално решење", поновила је.

Јоксимовић је нагласила да је увек боље билатерално решавати отворена питања, да не би долазило до опструкција и блокада у ЕУ.

 

Поглавље 35 последње, споразум при крају процеса

Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да је јасно наведено да ће Поглавље 35 у преговорима са ЕУ, које се тиче КиМ, бити последње затворено и да се претпоставља да ће правно обавезујући споразум са Приштином, који није новина, бити при крају тог процеса, пред само приступање.

"Ни у Стратегији не постоји временска одредница 2019. година", рекла је Јоксимовић на конференцији за новинаре одговарајући на питања везана за, у медијима погрешно помињану, 2019. као годину у којој треба да се потпише споразум о нормализацији односа Београда и Приштине.

Министарка је нагласила да споразум заправо треба да произађе из дијалога Београда и Приштине, и поновила да је став Србије да нема никаквог признања самопроглашене независности Косова "и да се управо кроз дијалог траже одржива решења која ће довести до нормализације". 

 

 

 

 

 

 

извор: Танјуг