Вести

Јоксимовић: Очекујем отварање нових поглавља

Србија је стабилна на европском путу и мислим да ће у фебруару моћи да отвори још три поглавља у преговорима са Европском унијом, а да ће до краја јуна бити спремна за још три-четири, изјавила је данас министарка без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић.

"Мислим да ћемо у фебруару моћи да отворимо још три поглавља и да ћемо до краја јуна бити спремни за три-четири, а онда ћемо видети какав ће бити други део године", рекла је Јоксимовић за телевизију Пинк.

О изјавама неких политичара да ће у првој половини 2017. године бити отворено 12 или 13 поглавља, Јоксимовић је рекла да не воли "тај кладионичарски приступ", али да је врло срећна што њене колеге из политичког живота воле да се баве темом евроинтеграција, али да није сигурна да сви разумеју тај процес у процедуралном смислу.

Поводом тога што ће известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер данас у Бриселу представити предлог Резолуције о Србији, а који у највећој мери одражава позитиван напредак који је Србија остварила на европском путу у протеклој години и истиче важност решавања билатералних размирица на начин који неће блокирати процес приступања ЕУ, Јоксимовић је рекла да је тај нацрт занимљив јер осликава различите политичке ставове различитих политичких група из свих земаља ЕУ, али да та резолуција није обавезујућа.

"Ми смо нацрт резолуције видели, наш тим припрема наше сугестије и предлоге. Ми тако доприносимо да текст резолуције буде бољи, ми радимо активно на томе, не верујем да ће нас у марту када се буде усвајало нешто изненадити", рекла је она.

Она је казала и да је у неким медијима пренаглашено то да је Србији потребно независно судство и медији, боља борба против корупције, додајући да не постоји земља која је преговарала о уласку у ЕУ у којој то није критиковано.

"Чак и неке државе чланице ЕУ када би пролазиле тест, нисам сигурна да би прошле. Земља кандидат ће увек да буде на мети критике, док не постане чланица ЕУ", казала је.

Према њеним речима, 2017. неће бити лака за преговоре због избора у Француској и Холандији И Немачкој, као и исхода референдума у Италији, јер тема проширења ЕУ тренутно није толико популарна.

"То је тренутак који ће да прође и који не треба да нас омете да радимо свој посао. Иако неће бити лака у смислу јавног мњења, ипак мислим да постоји једно разумевање код политичких елита код сваке од земаља да проширење не треба да буде заборављено", рекла је.

Министарка задужена за евроинтеграције је изјавила и да се Србија уопште не труди да у ЕУ уђе са земљама западног Балкана, јер сматра да свака земља треба да уђе у складу са тим колико се труди и ради.

Она је указала и на важност отварања поглавља истакавши да се тиме шаље јасна порука да је Србија стабилна земља на европском путу.

"Наравно да инвеститори погледају и политички и економски рејтинг земље, да ли је земља са великим политичким турбуленцијама, да ли се владе мењају сваких месец дана или годину дана што је просто ризичније. То инвеститори гледају", додала је.

Она је казала и да је у оквиру преговарачког процеса јасно написано да ће се укупан ток преговора пратити паралелно са имплементацијом Бриселског споразума.

Како је објаснила, један од разлога зашто смо и ушли у процес дијалога са Приштином је и формирање Заједница српских општина (ЗСО).

Према њеним речима, Београд је добар део обавеза успео да испоручи, али да не оштети превише сопствене интересе, док друга страна није урадила ни елементарне ствари за успостављање ЗСО.

"Који је инацце наш посебан бенефит целог процеса? Ми ћемо на томе инсистирати, препознато је да смо ми урадили добар део својих обавеза и мислим да ће и Приштина морати да убрза своје активности око успостављања ЗСО", казала је.

Јоксимовић је рекла и да је процес евроинтегација заиста најбољи механизам да уредите своје друштво.

"Ми то треба да урадимо због себе, битно је и чланство, јер кад сте у клубу, онда можете да рачунате и на више новца и политичке подршке. Временски не значи да треба да јуримо по сваку цену, радимо оно што је у складу са нашим роковима, али наравно да је битно чланство", рекла је.

Јоксимовић је рекла и да је из претприступних фондова Србији у 2016. години одобрено 167,6 милиона евра, који ће бити уложени у политику конкурентности која је битна за мала и средња предузећа, животну средину, енергетику, унутрашње послове, правосуђе.

 

 

Грађани треба да знају за какву политику гласају

 

Партије треба да имају свог кандидата за председника Србије, јер онда грађани јасно знају за какву политику гласају и шта могу да очекују од председника, изјавила је функционерка Српске напредне странке (СНС) и министарка без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић.

"Мислим да је за грађане увек добро да знају не само за кога гласају, него за какву политику гласају и шта могу да очекују од председника. Ја сам за то да партије имају свог кандидата, јер је онда и грађанима јасно за какву политику гласају, то је мој став и ја се за то залажем", рекла је за телевизију Пинк.

Упитана ко ће бити кандидат СНС на предстојећим председничким изборима, Јоксимовић је казала да је премијер Србије и лидер СНС Александар Вучић рекао да ће то саопштити на Сретење.

О томе да ли ће Вучић бити кандидат, она је рекла да се ту мери шта може да уради председник Владе Србије, а шта председник Србије.

"Он је човек који много ради. Увек сам поштовала људе који раде више од мене, а он ради чак више и од мене. И када се не слажем с њим, ја поштујем то што ради, наравно да се човек бави свиме и да има велику популарност, али да ли је то разлог да се кандидује, то се мери шта може да уради председник Владе, а шта председник", изјавила је.

Она је објаснила да је за велике резултате потребна синергија између председника и премијера, а да не могу да постоје "кочничари".

"Не може да буде на власти неко ко се не би потпуно слагао са реформама. Мислим да због тога Вучић има дилему", рекла је она и додала да без победе на изборима не можете да креирате политику.

Јоксимовић је рекла и да је СНС толико велика, са толико људи различитих уверења да представља рефлексију читавог друштва.

"Неки су европејци, неки проруски оријентисани. Та прича за кога смо, да ли за Русију или Америку је бесмислена, ја то не могу да слушам. Па ваљда смо за Србију, која се налази у Европи, зато су евроинтеграције битне, јер је то добро за Србију", закључила је Јоксимовић.

 

 

 

извор: Пинк/Танјуг