Вести

Јоксимовић: Отварање поглавља доказ да Србија спроводи реформе

Поглавље четири, које је Србија отворила у преговорима о приступању Европској унији, није само сигнал региону или начин да се покаже да је политика проширења Европске уније и даље жива, већ је и показатељ да Србија спроводи реформе, изјавила је министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Јоксимовић је на конференцији за новинаре после отварања поглавља 4, везаног за слободно кретање капитала, изјавила да је овај дан важан за европски пут Србије.

"Отворили смо осамнаесто поглавље у нашим приступним преговорима. Осамнаест од 35 значи да смо више од пола отворили вечерас. Није то циљ сам по себи, важно је затварање поглавља, важно је постићи све оне стандарде које смо обећали грађанима и које смо задали и себи као циљ", рекла је Јоксимовић.

Додала је и да ова половина пређеног пута има свој значај и да свакако показује да Србија не стоји у месту, као и да, без обзира на општу атмосферу која није у последње време била наклоњена политици проширења, та политика ипак опстаје.

"Имала је, наравно, својих успона и падова, али ево и овим отварањем поглавља, показујемо да је политика проширења жива", рекла је Јоксимовић.

Отварање новог поглавља доказује, како је истакла, да Србија спроводи реформе.

"Да ли могу да буду брже, могу, посебно у неким областима, и трудићемо се у будућем периоду да убрзамо тај процес, али ово поглавље доказује да је Србија поред успешних економских реформи, остварила и одређени напредак у области владавине права", указала је Јоксимовић.

Нагласила је да лично мисли да је на основу онога што је Србија урадила у области владавине права могло да буде отворено и више поглавља, али је подсетила да је Србија позната као кандидат и приступајућа земља која се не жали и која не тражи никакве уступке, већ само фер и поштен приступ и тако ће бити и убудуће.

"Обезбедили смо до сада финансијску и макроекономску стабилност земље, а отварање поглавља 4 допринеће даљем обезбеђивању сигурнијег, стабилнијег и ефикаснијег финансијског и платно-билансног система Србије", рекла је Јоксимовић.

Даљим усклађивањем са стандардима Европске уније у области банкарства, у области тржишта капитала некретнина, инвестиционих и платних услуга биће обезбеђена дугорочна правна и финансијска сигурност, која је, како је нагласила, у интересу свих финансијских институција, али пре свега у интересу грађана и потенцијалних нових инвеститора.

Јоксимовић је рекла да је важно да Србија привлачи највећи број директних страних инвестиција у региону, а отварањем овог поглавља додатно унапређује ниво правне сигурности за грађане и инвеститоре.

"Што се тиче овог поглавља, мислим да су све ове реформе које смо као влада предузели, економске реформе које су биле и непопуларне и тешке за наше грађане почеле да дају ефекте и довеле до тога да је ове године први пут забележен проценат незапослености испод 10 одсто. Мислим да су то ствари које наши грађани препознају, а наравно и Европска унија", рекла је Јоксимовић.

Додала је да Србија подржава све друге са Западног Балкана који имају европске аспирације и да посвећује велику пажњу регионалној стабилности и побољшању односа и подизању поверења у региону.

Како је истакла, Србија управо зато очекује да ће нови сазив Европске комисије на челу са Урсулом фон дер Лајен и комесаром за проширење- Оливером Вархејием наставити кредибилну политику проширења.

Јоксимовић је поводом краја Финског председавања Европском унијом рекла да ни тој земљи сигурно није било лако јер је, као и Србија, имала више амбиција, али да и ово ново отворено поглавље показује да резултат ипак постоји.

Јоксимовић је рекла и да Србија очекује и да ће нови сазив Европске комисије  дати нови замајац за јачање Европске уније и њене политике проширења.

Подсетила и да Хрватска, која познаје земље региона и залаже се за политику проширења, 1. јануара преузима председавање Европском унијом, и да у складу са свим тим околностима очекује да ће наредна година бити и боља од ове за све оне земље које имају аспирације ка чланству у Унији.

 

Србија је једина искрено приступила помирењу

Србија је једина земља у региону која је показала искрен однос према процесу помирења, изјавила је у Бриселу министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

"Имали смо неке проблеме у прошлости. Пуну сарадњу са Трибуналом у Хагу, са српске стране. Што није био случај са осталима. Да не помињем да су највиши званичници наше земље одговарали пред Судом у Хагу", рекла је Јоксимовић после отварања новог поглавља у приступним преговорима Србије и Европске уније.

То, како је навела, није било лако за Србију, која сматра да то према њој није увек било фер, рекла је, одговарајући на питање о ставу Србије поводом негирања ратних злочина у БиХ.

"Само да знате да се вероватно нећемо, можда и никада, у потпуности сложити око интерпретације неких историјских догађаја, истакла је Јоксимовић.

Додала је да и многе земље чланице Европске уније данас имају различите ставове о неким историјским догађајима који су обележили њихове међусобне односе у прошлости.

"Ако будемо причали само о прошлости нећемо имати никакву шансу да обезбедимо бољу будућност нашим грађанима. Мислим да су наш председник Александар Вучић и цела српска влада у више наврата показали поштен и искрен однос према регионалном помирењу, што није увек било популарно међу грађанима Србије. Волели бисмо да видимо такву посвећеност овом процесу и код других", истакла је Јоксимовић.

 

Србија већ преговара по стриктнијој методологији

Јоксимовић је рекла да Србија пажљиво прати разговоре унутар ЕУ о промени методологије приступања и да ће се по потреби адаптирати.

''Немамо ништа против ако ЕУ има нове идеје које би побољшале квалитет процеса приступања,али било би чудно и не до краја фер да се правила игре мењају током игре'', рекла је Јоксимовић

Јоксимовић је након Међувладине конференције у Бриселу оценила да је Србија једина земља која је почела да преговара о чланству по ''стриктној методологији'' која се односи на отварање приступних преговора поглављима из области владавине права и поглавља 35, праћење имплементације бриселског споразума.

Јоксимовић је нагласила да је почетак преговора Србије отварањем поглавља 23 и 24 већ била ''прва ревизија методологије приступања''. ''Тешко да услови могу да буду много тежи од оних по којима Србија сада преговара. Ми се не жалимо, са пажњом пратимо и адаптираћемо се. Лично мислим да нова методологија не може да буде примењена на земље које су већ дубоку процесу приступања'', рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је подсетила да су поглавља 23 и 24, заједно са поглављем 35, фундаментална поглавља која, уколико земља не оствари напредак могу зауставити сва остала поглавља у приступном процесу.

''То што смо отворили поглавље 4 значи да има напретка у поглављима 23 и 24, у областима које се односе на владавину права", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић оцењује да је могло и "више да се уради" на том пољу, али и да је, с друге стране, могло да се са Србијом "отвори више поглавља".

"Постоје критике када је реч о динамици реформе у области владавине права. У питању су тешке реформе које се тичу уставног оквира земље. Важно је да политичка воља постоји и ми ћемо наставити посао", закључила је Јоксимовић.

 

 

Извор: Танјуг