Вести

Јоксимовић: Регионалне иницијативе омогућавају стабилност

Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић оценила је да су све регионалне иницијативе потпорни стуб и катализатор сарадње у региону, да нису замена за евроинтеграције, као и да служе да се свим грађанима у региону омогући виши животни стандард и за обезбеђивање мира и стабилности.

Јоксимовић је то рекла реагујући на излагање министра иностраних послова привремених приштинских институција Донике Гервале Шварц, која је данас на Неформалном састанку ЕУ министара у Словенији навела да поједини "играчи у региону подривају ЕУ" иницијативама попут мини шенгена.

Гервала Шварц је министрима држава чланица ЕУ пренела своју оцену да је концепт мини шенгена "проблематичан" и "опасан по стабилност и мир у региону".

Јоксимовић је поручила Гервали Шварц да неће Приштина одређивати Србији, Северној Македонији и Албанији у којим ће иницијативама учествовати и да ли ће сарађивати или не.

Истакла је да су вредности регионалних иницијатива добра сарадња, стална комуникација по различитим основама и да свакако нису замена за европске интеграције, већ потпорни стуб и катализатор регионалне сарадње који би требало да доведе до динамичнијег процеса европских интеграција.

"То су иницијативе које су на добровољној основи и нико не спречава никога ни да учествује, нити да не учествује. То је ствар процене и политичког поверења", рекла је Јоксимовић додајући да је иницијатива у којој су Србија, Северна Македонија и Албанија - мини шенген, а чији ће назив ускоро бити промењен, отворена за све друге.

Према њеним речима, та иницијатива је још један формат којим се повећава ниво поверења једних према другима, а што је потребно пре свега зарад економског интереса грађана у региону.

Јоксимовић истиче да то не значи да се на тај начин умањује значај свих других регионалних иницијатива.

У том смислу наводи, да је Србија била један од првих иницијатора и Берлинског процеса који је, како је рекла, много тога доброг донео и који има елемент сарадње у области економије, регионалног економског простора.

Према њеним речима, дебата око "дуплирања иницијатива" отворила се синоћ на неформалној вечери коју је организовао саветник словеначког премијера задуженог за европска питања, а на којој су били само представници земаља Западног Балкана.

Додаје да је током дебате било потпуно јасно да не деле сви исти ентузијазам и интересовање за регионалне иницијативе и додаје да су отворили и питање дуплирања.

"Та дуплирања нису покушаји никаквог ниподаштавања било које иницијативе, већ само додатни канали комуникације који по одређеним темама имају извесне разлике, али су допринос сталној комуникацији, сарадњи и ономе што грађани региона очекују од лидера у региону, а то је бољи живот, квалитетнији живот, виши животни стандард, добра сарадња, мир, стабилност, убрзан процес европских интеграција и наравно опоравак од пандемије", истакла је Јоксимовић.

Нагласила је да Србија подржава све присутне и "живе" регионалне иницијативе и додаје да ће увек у њима учествовати.

Јоксимовић је рекла да је лидерима у региону који се противе одређеним иницијативама указала на то да је много иницијатива постојало у последњих 20 и више година које су се преклапале по питањима или темама на које су се фокусирале.

"Ако је инициран Берлински процес, да ли је требало укинути Брдо Бријони процес? Наравно да није, нити је ико о томе размишљао. Ради се о томе да стално отварамо нове платформе за комуникацију јер је то једино лековито и могуће решење за проблеме који и даље постоје у региону", указала је Јоксимовић.

Како је рекла, Србија, Северна Македонија и Албанија су се фокусирале на економску сарадњу, а она је и представницима региона, али и министрима земаља чланица ЕУ, пренела добре макроекономске показатеље које Србија бележи на том пољу.

"Ти показатељи су стабилно добри, што не значи да се уљуљкавамо, већ радимо и даље - Влада у синергији са председником и управо све те иницијативе имају за циљ да свима нама донесу ту економску стабилност у временима када и министри Европске уније изражавају забринутост", додаје Јоксимовић.

Према њеним речима, отворена су и бројна питања и сарадње и опоравка од пандемије и проширења и показан је мањак ентузијазма свих у региону који очекују конкретне кораке на европском путу, посебно од Албаније и Северне Македоније што је, оценила је, и очекивано.

"Пренела сам јасно да Србија подржава европске интеграције у региону, пре свега Северне Македоније и Албаније и да то концидира регионалним иницијативама", рекла је Јоксимовић.

Наводи и захвалност Словенији што је на овакав састанак позвала и представнике региона наводећи да је тиме Словенија показала да је дефинитивно решена и одлучна да током свог преседавања, до краја ове године, врати на агенду тему проширења, али и тему Западног Балкана.

"Нису све земље чланице толико наклоњене у овом тренутку процесу проширења, али важно је што на самом почетку Словенија показује да оно што је најавила и почиње да спроводи у дело", наводи Јоксимовић.

 

И током кризе сачували смо добре макроекономске показатеље

Јоксимовић је представила  на данашњем Неформалном састанку Европске уније министара у Словенији, начин на који се Србија суочила са кризом изазваном пандемијом вируса корона, упркос којој је наша земља успела да сачува добре макроекономске показатеље.

Јоксимовић је након састанка, на Брду код Крања, пренела да министри Европске уније изражавају забринутост по том питању, као и да су данас представљали заједничке планове како да се европски континент опорави.

"Ту је припремљен без преседана један велики финансијски пакет за опоравак Европске уније, али је условљен конкретним националним плановима реформи који ће свака земља чланица морати да покаже и што ће морати да испуни да би могла тај новац да користи", рекла је Јоксимовић.

Како је навела, на састанку је представила начин на који се Србија суочила са кризом, како је показала функционалност и добру организацију, али и оно што је темељна вредност Европске уније - солидарност и разумевање да само заједно можемо боље и успешније да одговоримо на оно што је за све подједнако тешко.

Такође, Јоксимовић је говорила и о томе како се Србија организовала по питању набавке вакцина, али и о донацијама вакцина земљама у региону, па чак и неким земљама чланицама.

"То нисмо чинили да бисмо водили вакциналну дипломатију, него да бисмо показали да нико није сигуран док сви нису сигурни, као и да ми разумемо да је заједнички простор који делимо у Европи и да изазови који нас очекују у будућности превазилазе оно на шта се многи фокусирају, а то су питања прошлости", рекла је Јоксимовић.

Додаје да то не значи да Србија избегава питања прошлости која су, како је рекла, увек присутна и имаће свој епилог.

"Али, мислим да суочити се са будућношћу у овом тренутку је још изазовније", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је рекла да је борба против климатских промена део одговора Европске уније на потенцијалне кризе.

Јоксимовић наводи да је говорила и о томе да је Србија показала кроз пандемију да дели основне европске вредности, које се мере и кроз приступни процес, владавину права, конкретне кораке у самом приступном процесу, али се итекако мере и видљиви су када је криза и када нису сви имали адекватан одговор.

"То не значи да је било ко коме спочитавао нешто, али и Европска унија мора да се пресабере и види где су били проблеми. То кроз овакве састанке и показују и зато је добро што смо и ми учествовали и показали наше искуство", рекла је Јоксимовић.

Према њеним речима, обавестила их је и да је Србија спремна за нову методологију, као и да има спремна два кластера, али и да се ради на спровођењу обавеза из акционог плана за владавину права што ће бити основни услов да се до краја године донесе позитивна одлука о евентуалном отварању кластера.

Србија има припремљена два кластера, рекла је Јоксимовић и додала је да се ради о кластеру 4 - зелена агенда, дигитализација и одржива повезаност и кластеру 3 - конкуренција и укључиви раст.

"Мислим да током словеначког председавања цео регион очекује неке позитивне кораке у процесу евроинтеграција. Ни Словенији неће бити лако да оствари сва та очекивања, а Србија очекује да до краја године буде валоризован напредак који смо ми остварили", рекла је Јоксимовић.

Додаје да је представницима региона понудила и техничку помоћ за процес евроинтеграција јер, како је рекла, нису сви спремни за нову методологију.

"Верујем да ће до краја године бити неког конкретнијег корака на самом путу европских интеграција. Реформе нас очекују, настављамо да их спроводимо, пре свега, у области владавине права. Имамо припремљена два кластера и могу да кажем да смо спремни за словеначко председавање", закључила је Јоксимовић.

 

 

Извор: Танјуг