Јоксимовић: Србија напредује и наставља да спроводи реформе
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да је одлука земаља ЕУ да Србија 10. децембра отвори два нова поглавља у преговорима о чланству последица чињенице да политика проширења сада није у првом плану ЕУ, али да је важно да Србија напредује и наставља да спроводи реформе.
Јоксимовић је рекла да је Србија имала значајнији напредак у области владавине права него ранијих година, а отвориће мање поглавља, те да нема елеманата да буде негативно оцењена ни када је реч о напретку у поглављу 35, које се такође вреднује приликом одлучивања о броју поглавља која ће бити отворена.
Министарка је истакла да није ни претерано задовољна, али ни незадовољна бројем поглавља која ће бити отворена у понедељак.
"Динамика постоји, отварамо поглавља, показујемо да се спроводе реформе. То је процес, некад је успешнији, некад мање успешан, али је битно да Србија иде напред", рекла је Јоксимовић.
Јоксимовић је навела да је Србија у Брисел послала седам преговарачких поглавља која су била технички спремна за отварање, односно која су прошла све неопходне процедуре и у Србији и у ЕУ, напомињући да су сва поглавља у преговорима реформска.
Јоксимовић је истакла да је, према њеним сазнањима, 19 земаља дало сагласност за отварање најмање три поглавља, да су неке земље тражиле отварање четири или пет поглавља, док неке нису биле ни за једно, али постигнут је договор будући да се одлуке о томе доносе консензусом.
Министарка је навела да ЕУ није у најбољој форми да носи политику проширења као тему у предизборној атмосфери када се земље спремају за изборе за Европски парламент, те подсетила да и Велика Британија идуће године излази из ЕУ.
"Овај број поглавља је пре свега, последица тога да политика проширења није сада у првом плану и нешто што помаже земљама ЕУ да се припремају за будуће изборе", рекла је Јоксимовић.
Објаснила је да се поглавља 23 и 24, која се тичу владавине права, као и поглавље 35, које прати имплементацију Бриселског споразума и дијалог Београда и Приштине, узимају у обзир када се доносе одлуке о томе колико ће нових поглавља Србија отворити.
"Министар сам четири године, добро знам шта смо радили пре три године и колико смо поглавља отворили. Могу да кажем да смо сада имали значајнији напредак у области владавине права, а нисмо отворили толико поглавља", каже Јоксимовић.
Кад је реч о поглављу 35, министарка је рекла да је ту могло да се констатује потпуно одсуство политичке воље и конструктивних потеза од стране Приштине, која не само да није поштовала Бриселски споразум, већ је уназадила ионако већ лошу атмосферу и поверење.
"Потези Приштине извргли су руглу концепт европских вредности које треба да негујемо у региону", рекла је Јоксимовић.
Немачка поуздан и важан развојни партнер Србије у процесу ЕИ
Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да Немачка пружа развојну помоћ Србији, не само на путу европских интеграција, већ и кроз конкретне пројекте.
Неки од њих су рехабилитација и проширење капацитета хидроелектране Бајина Башта, хидроелектране Зворник, увођење система даљинског грејања у 21 општини, увођење система отпадних вода у 24 општине, затим имплементирање система енергетске ефикасности у пет школа у Србији.
"То су важне ствари које на најбољи начин помажу одрживи развој градова и општина", истакла је Јоксимовић на обележавању 18 година немачко-српске развојне сарадње.
Она додаје да није реч само о новцу, већ и о политичкој поруци да Немачка озбиљно рачуна на Србију, да жели да наша земља у тренутку кад постане чланица ЕУ буде социјално и економски развијена и приближена стандардима ЕУ и да се уклопи у заједничке политике уније.
"То није само израз солидарности, већ и политичке одлуке да се на оне земље на које се озбиљно рачуна као важне и стратешке партнере уложи, да се помогне укупан развој", казала је Јоксимовић.
Србија је то користила на одговоран начин, навела је она и истакла да је Немачка, уз све политичке разлике које постоје, остаје поуздан, стабилан и значајан партнер за Србију.
Подсетила је и да је Немачка највећи појединачни билатерални донатор развојне помоћи, као и да немачки инвеститори улажу у Србију.
"Уз ту комбинацију развојне помоћи плус инвестиције које долазе, мислим да можемо да говоримо о стабилном и поузданом партнеру не само на путу европских интеграција, већ и у билатералним односима", рекла је Јоксимовић.
Извор: Танјуг