Вести

Јоксимовић: Србија отворена за наставак сарадње у региону

Министарка европских интеграција Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да је Србија отворена за наставак добре, конструктивне сарадње у региону, али и додала да то не зависи само од нас. 

"То, наравно, не зависи само од нас. У том смислу смо позвали све да покажу већу одговорност у јавним изјавама и порукама које се упућују у вези са разним отвореним питањима која још увек постоје у нашем региону", рекла је Јоксимовић, која је на Брду код Крања учествовала у раду Самита о процесу сарадње у Југоисточној Европи. 

Јоксимовић је рекла да је процес сарадње у југоисточној Европи један регионални формат успостављен 1996. године који је значајан, јер обухвата шири формат од оног што данас називамо Западним Балканом.

"Југоисточна Европа подразумева да су, осим представника региона Западног Балкана, укључене и Бугарска и Румунија и Грчка и Турска и још неке учеснице. У том смислу, то је јако добра платформа за комуникацију и размену мишљења о ситуацији у региону југоисточне Европе, заједничким иницијативама, отвореним питањима, регионалној сарадњи, свему ономе што су важне теме не само за Западни Балкан, већ у ширем смислу за југоисточну Европу", казала је Јоксимовић.

На Самиту о процесу сарадње у Југоисточној Европи били су и представници европске спољнополитичке службе са којима је било речи о извештају о напретку Србије који је представљен прошле недеље, рекла је Јоксимовић и додала да се срела и са премијером Хрватске Андрејом Пленковићем.

"Разговарали смо о недавним догађањима. Видећемо како ће се политички дијалог наставити. Доста су тешке теме ових дана биле на столу и још увек су", навела је Јоксимовић.

Како је додала, на Самиту су били и домаћин, премијер Словеније Миро Церар, председник Владе Црне Горе Душко Марковић, бугарски премијер Бојко Борисов, као и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић.

"Ми смо активни, немамо од чега да бежимо. Ми смо свуда где треба да износимо и представљамо позиције и интересе наше земље и у том смислу ја оцењујем заиста успешним и добрим овај састанак који смо имали на брду код Крања", закључила је Јоксимовић.

Јоксимовић је у оквиру Самита о процесу сарадње у Југоисточној Европи говорила на сесији "Будућа сарадња у Југоисточној Европи".

 

Приштина да за четири месеца испуни своје обавезе

Министар европских интеграција Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да Бриселски споразум између Београда и Приштине мора бити имплементиран у најскоријем року, нарочито када је реч о Заједници српских општина.

"Бриселски споразум, који је правно обавезујући споразум уз гаранцију и потпис ЕУ, је нешто што мора да буде имплементирано у најскоријем року, посебно везано за ЗСО", рекла је Јоксимовић у Крању.

Наводећи да се у извештају Европске комисије помиње напредак Приштине у оснивању ЗСО, Јоксимовић је истакла:

"Ми тај напредак још увек нисмо видели, али очекујемо да у наредна четири месеца Приштина испуни свој део обавеза око ЗСО".

Иначе, Јоксимовић је данас учествовала у раду Самита о процесу сарадње у Југоисточној Европи где је говорила на сесији "Будућа сарадња у Југоисточној Европи".

 

Суштина потеза хрватских новинара провокација

Министарка Јоксимовић која учествује на састанку на врху Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) у Словенији, објашњава да није одбила изјаву за хрватске медије, већ да није хтела да говори о односима Србије и Хрватске, јер то није тема састанка којем присуствује.

Новинаре је занимао њен коментар на инцидент који је недавно у Скупштини Србије направио лидер радикала Војислав Шешељ и одлука Хрватске да забрани улазак министру одбране Александру Вулину, који је намеравао да присуствује комеморацији јасеновачких жртава.

"Очигледно је да суштина потеза поменутих хрватских новинара јесте подметање и провокација", каже Јоксимовић.

"Они су пуни агресивног набоја, пресретали су ме, добацивали ми и викали, а ја сам, упркос томе, пристојно одговорила", додала је српска министарка.

Прецизирала је да није хрватским новинарима одбила да да изјаву о Самиту, већ само није хтела да говори о односима са Хрватском, јер то, истиче, није била тема Самита.

 

 

Извор: Танјуг