Вести

Јоксимовић: Србија показала ЕУ да може да рачуна на њу

Србија је током кризе са пандемијом корона вируса показала Аустрији и свим чланицама ЕУ да у тешким временима могу да рачунају на нашу земљу и да Србија на прави начин може да учествује у заједничким политикама ЕУ, изјавила је министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и истовремено истакла да је Аустрија једна од земаља ЕУ која годинама пружа активну подршку и помоћ Србији на њеном европском путу.

Јоксимовић је на церемонији примопредаје хуманитарне помоћи Аустрије Србији нагласила да две земље имају партнерство на више нивоа, како кроз подршку Аустрије целом западном Балкану у приближавању ЕУ, тако и кроз посебну техничку и финансијску подршку нашој земљи, пре свега, кроз привредне активности аустријских компанија које су, како је истакла, интензивне дуги низ година.

''Аустрија нам пружа помоћ и кроз људе који су мостови додатне сарадње и спајања наше две државе, али у билатералним односима где на отворен и искрен начин показује заинтересованост за развој Србије, региона Западног Балкана и Југоисточне Европе'', рекла је Јокисмовић на церемонији у Црвеном крсту Србије којој су присуствовали министар спољних послова Ивица Дачић, министар иностраних послова Аустрије Александер Шаленберг и савезни министар Аустрије за Европску унију и уставна питања Каролин Едштадлер.

Јоксимовић је подсетила да је Аустрија веома активно пружала помоћ Србији у санирању последица поплава из 2014.године када је преко Црвеног крста стигла значајна помоћ за угрожене градове и општине у нашој земљи.

Додала је да је Аустријска агенција за развој подржала и пројекат развоја региона Подунавља у Србији, у вредности од 19,5 милиона евра, у оквиру којег је, како је навела, један од најзначајнијих пројеката била реконструкција Голубачке тврђаве која је завршена прошле године.

''Све ове ствари годинама спајају Аустрију и Србију, а данашњи долазак два министра из аустријске владе је показатељ искреног интересовања Аустрије и њене подршке целом Западном Балкану'', рекла је Јоксимовић.

Нагласила је да и у будућности очекујемо активну помоћ Аустрије на европском путу Србије и поновила да се до краја јуна очекује да наша земља отвори неко од нових поглавља.

 

У реформи правосуђа квалитет важнији од брзине

Србија је акценат ставила на квалитет, а не само на брзину у реформи правосуђа, изјавила је Јоксимовић уз напомену да наша земља ни у одређеним областима владавине права ни сада не заостаје за појединим чланицама ЕУ.

Јоксимовић је истакла да је Србија једина земља која преговара по стриктним методолошким условима и да је на почетку преговарачког процеса морала прво да отвори поглавља 23 и 24 , као и поглавље 35 које се односи на нормализацију односа Београда и Приштине.

“Такође, сва поглавља која је Србија до сада отворила, могла су да буду отворена само уколико је препознат напредак наше земље у области владавина права“, рекла је Јоксимовић на питање аустријских новинара зашто Србија није одлучнија у реформи правосуђа.

Јоксимовић је нагласила да је реформа правосуђа захтеван посао и да је Србија већ имала “епски“ неуспели покушај реформе правосуђа из 2009.године који јемного коштао Србију.

“Ми смо фокус ставили на квалитет. Реформе у правосуђу су темељне и свеобухватне и захтевају време. Нису једноставне, али су озбиљне и дубоке“, навела је Јоксимовић.

Јоксимовић је додала да треба радити још много на реформи правосуђа јер је то, истакла је, пре свега интерес грађана.

“Ту заиста нема дилеме. Ми смо спремни да примимо одређене критике, али и да се препозна оно што је до сада урађено“, навела је Јоксимовић.

Упитана када ће се Србија определити по којој ће методологији водити даље преговоре са ЕУ, Јпоксимовић је рекла да питање методолигије није обавезујуће у смислу да Србија или Црна Гора, као земље које су дубоко у приступном процесу, треба одмах да се определе, већ да им је остављено да процене.

Јоксимовић је рекла да није спорна нова методологија, али да је за Србију значајно да чује како ће тај модел бити примењен и како ће се вредновати досадашњи резултати.

“Идеја нове методологије треба да буде да убрза процес, а надамо се да ћемо добити неку врсту прецизности. У сваком од кластера Србија је већ нека поглавља отворила, па нас интересује да ли ће то значити да отварамо одједном све кластере и тиме значајно убрзамо процес или ће то значити несто друго“, навела је Јоксимовић.

Додала је да Србија жели да чује разјашњење о томе и да ће се после тога изјаснити о методологији.

 

Србији важна свака помоћ,није време за геополитичке игре

Европске уније (ЕУ) Србији у борби са корона вирусом била је видљива и значајна, као и помоћ Kине, Русије, Норвешке и бројних других земаља, изјавила је Јоксимовић уз оцену да време пандемије није за “геополитичке игре утицаја“ већ да се тада, како је рекла, помоћ прихвата, али и шаље другима.

Јоксимовић је питање аустријских медија да ли ће Србији бити “једнако драга“ хуманитарна помоћ коју је данас добила од Аустрије за ублажавање последица кризе са корона вирусом прокоментарисала као “превазиђено“ уз оцену да су сви током пандемије показали солидарност.

Јоксимовић је поручила да ЕУ остаје развојни, стратешки и стални партнер Србије и додала да помоћ ЕУ није “ad hoc”, већ да је континуирана, као и да Србија цени и помоћ коју су јој током кризе слале и друге државе.

“Мислим да је видљивост ЕУ и њене помоћи била висока, као што је и помоћ других партнера била значајна. Наши грађани врло добро знају да су нам помогли и ЕУ, Kина, Русија, Норвешка и бројне друге земље” рекла је Јоксимовић

Подсетила је да је и Србија помагалa државe у региону, али и у ЕУ.

“Лично сам у време пика пандемије, на иницијативу председника Александра Вучића, одлетела за Рим да уручим помоћ Италији којом смо испоручили пет милиона маски и друге заштитне опреме”, рекла је Јоксимовић.

 

 

 

Извор: Танјуг