Вести

Крај истраге о Дачићу и Шарићу, па одлука о Влади

Београд - Владајућа већина у Скупштини Србије је стабилна и за сада не постоје никакве тензије међу коалиционим партнерима. Тачно је да међу нама има различитости, али оне свакако неће бити разлог за распад коалиције.

Уосталом, ми и нисмо саздани на некој претераној љубави, блискости и пријатељству. Ми смо коалиција која је саздана на жељи да се ствари у Србији мењају и да се земља реформише.

Док се ти циљеви остварују, систем ће функционисати стабилно - каже за Данас Небојша Стефановић, председник Народне скупштине Србије и потпредседник владајуће Српске напредне странке, одговарајући на питање колико је афера „Дачић - Шарић" пољуљала поверење између СНС и СПС.

Колико су још напредњаци спремни да трпе последице нарушавања угледа владајуће коалиције?

- Српској напредној странци избори би највише одговарали. На основу рејтинга странке и популарности Александра Вучића могли бисмо сами, или уз помоћ неке мање странке, да формирано владу. Ми смо, ипак, показали да нам страначки разлози нису изнад државног интереса. Верујемо да док год ова влада и ово руководство постижу резултате, треба им дати шансу.

Да ли је мандат ове владе уско повезан с резултатима истраге о сусретима премијера Ивице Дачића са члановима нарко-клана Дарка Шарића?

- Не, није нужно повезан с резултатима истраге, али на основу истраге засноване на доказима о ономе што се догодило ми ћемо моћи да формирамо свој став и одлучујемо шта даље. Једна од могућих одлука могу бити и нови избори.

Верујете ли премијеру Дачићу да није знао ко је Родољуб Радуловић?

- Ту се не ради да ли му ја верујем или не верујем. Ако постоји нека негативна индиција да је Дачић крив, он за то треба да одговара, али то детаљна истрага треба да покаже. Ми смо чули да се састајао с Родољубом Радуловићем, али не знамо шта је с разговарао. Зато очекујем да нас државни органи обавесте шта је истина, како би престали да се бавимо спекулацијама.

Какве су онда шансе да грађани у Србији ове године изађу на биралишта?

- Став СНС је да бисмо више волели да се посветимо раду и остваривању резултата. Уколико видимо да не постоји сагласност да идемо ка ЕУ, да се боримо против корупције и криминала, али и ако неко покуша да спречи откривање афера у Развојној банци Војводине, Галеници или случају Шарић, изаћи ћемо пред грађане и рећи да за нас у таквој влади нема места.

Некако од формирања ове власти стиче се утисак да СНС коалиционим партнерима стално прети изборима?

- Да смо хтели изборе, имали бисмо их за тридесет дана. Никоме не претимо. Сви су могли да виде да смо ми странка која своје страначке интересе не ставља испред интереса Србије.

Утисак је да су на удару углавном кадрови СПС?

- Закон је једнак за све. Одакле нам право да постављамо питање да ли овај или онај човек припада некој политичкој партији. То нас апсолутно не занима. Хоћемо да Србија постане земља у којој није битно ко сте, шта сте и коме припадате, али ако сте прекршили закон, за то ћете и одговарати.

Деле ли социјалисти то мишљење?

- Надам се да деле, јер је то добро и за Србију, али и за СПС. Ако постоје корумпирани појединци, то није добро ни за странку ни за народ.

Колико су тачне спекулације да се Српска напредна странка увелико припрема и за покрајинске изборе у Војводини?

- Апсолутно нисмо задовољни радом покрајинске власти. Сматрамо да је веома лоше обавила посао, да су инвестиције на ниском нивоу, да су кредити одобравани онима који нису имали намеру икада да их врате... Али, ми као странка не расписујемо изборе, иако ћемо и даље наставити да указујемо шта у Војводини није добро. Покрајина треба да добије озбиљну и одговорну власт и за то ћемо се залагати.

Истовремено стижу захтеви за укидање аутономије Војводине. Шта о томе мислите?

- Апсолутно смо против укидања аутономије Војводине.

Да ли је тачно да су напредњаци одустали од прекомпоновања власти у Београду и да би ускоро требало да буду расписани нови градски избори?

- Градска власт нема визију како Београд треба да изгледа, ништа не чини на остварењу нових пројеката, безидејна је. Град је презадужен. Међутим, да ли ћемо инсистирати на новим изборима у главном граду, моћи ћу детаљније да одговорим ускоро, након седнице Главног одбора СНС. Тада ћемо расправљати баш о том питању.

 

Цвијан лично повређен

Да ли ће председник скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство Владимир Цвијан (СНС) бити кажњен због изјава да је Ната Месаровић "шеф мафије"?

- Та изјава је била веома оштра и можда непримерена тренутку. Грађани, ипак, морају да разумеју да су Цвијан и његова породица били лично погођени у претходном периоду, када је и напустио место генералног секретара председника Републике управо због катастрофалних потеза у правосуђу. Не подржавам такву реторику, али разумем да је емоција допринела таквој изјави.

 

Ната Месаровић нема реч

На дневном реду данашње седнице парламента је разрешење Нате Месаровић. Шта јавност треба да очекује?

- Није реч о разрешењу већ о престанку функције на основу одлуке Уставног суда Србије и Закона о судијама члан 79, став 7. Одлука Уставног суда је да је избор Нате Месаровић био неуставан. Одлуке УСС не могу да коментаришем нити да их доводим у питање. Пошто се ради о престанку функције, парламенту ће се обратити предлагач, неко из Високог савета судства, али не и Месаровића, којој Пословник парламента то не дозвољава.

 

Интервју за лист Данас, 11.02.2013.

АУТОР: МИРЈАНА Р. МИЛЕНКОВИЋ