Вести

Кубуровић: Београд је и даље спреман на сарадњу са Приштином

Министарство правде Србије управо је проследило Приштини опсежан извештај и одговарајуће записнике са саслушања лица у вези са убиством Оливера Ивановића, изјавила је данас министарка правде Нела Кубуровић.

Она је рекла да је то урађено на основу последњег захтева из Приштине да се саслушају одређена лица у вези са истрагом о убиству лидера косовске Грађанске иницијативе СДП.

"То управо говори да је Београд и даље спреман на сарадњу и да одговори на све захтеве који долазе из Приштине. Такву двосмерну комуникацију од стране Приштине немамо", додала је Кубуровић.

Она је навела да, нажалост, није дошло до успостављања ближих односа и сарадње у вези са истрагом о убиству Ивановића јер је, каже, Приштина у старту одбила заједничко спровођење истраге, те да верује да је то управо један од разлога зашто нема конкретнијих резултата у предистражном поступку.

"Да су нам били доступни одмах у трентуку сви подаци које је тражило и Тужилаштво за организовани криминал по нашим захтевима за међународну сарадњу који су послати још у јануару и фебруару прошле године верујем да би данас били успешнији резултати истраге", рекла је министарка.

Подсетила је да је Београд такве захтеве послао још пре годину дана, а да још нема одговора из Приштине.

Навела је да је чак било спекулација да Београд никада није упутио такве захтеве и истакла да постаје необориви докази да су они упућени Приштини.

"Комуникација иде преко Канцеларије Делегације ЕУ тако да имате двоструке доказе да је нешто уручено, али ни након ургирања још немамо све оно што је тражено још у јануару прошле године", рекла је Нела Кубуровић.

Министарка је навела да је битно да Тужилаштво за организовани криминал у Београду води предистражни поступак, да се Биро за националну безбедност, МУП и надлежне службе такође бави овим питањем, те да то управо показује спремност државе да се открије и ко је налогодавац овог кривичног дела, и његови непосредни извршиоци.

 

Спреман Нацрт закона о пореклу имовине

Министарство правде Србије припремило је Нацрт закона о пореклу имовине који ће се ускоро наћи на јавној расправи, саопштила је данас министарка правде Нела Кубуровић.

Она је истакла да Закон о спечавању корупције који је донет у марту прошле године и дуго најављивани Закон о пореклу имовине, о чијем ће се нацрту ускоро расправљати, показују вољу државе да се бори са свим облицима корупције.

Говорећи о Закону о спречавању корупције, каже да је задовољна његовом применом, јер је за првих шест месеци оптужено 250 лица.

Како је додала, осуђено је 150 лица, а највећи део њих на казну затвора.

"Суштина тог новог закона јесте да је уведена потпуно нова организација када је реч о раду тужилаштва и судова за процесуирање кривичних дела са елементом корупције. Имамо нова одељења, специјализоване судове, тужиоце и полицију који су прошли обуку", рекла је Кубуровић.

Када је реч о изменама и допунама Кривичног законика, она је нагласила да су прошле године поједини догађаји проузроковали иницијативе за измену законика.

"Убиство адвоката свакако је једна од иницијатива да се уведе ново кривично дело које ће штитити положај адвоката. На жалост, пракса је показала да у многим случајевима насиља судови имају благу казнену политику без обзира на начин како су прописане казне у закону. Анализа свих пресуда показује да постоји благо казнена политика и да треба нешто да се уради", указала је министарка.

Иницијатива за мењање Кривичног законика постоји и од Министарства унутрашњих послова за пооштравање казни када је реч о поновним учиониоцима кривичних дела који се тичу насиља, као и од Министарства здравља за кривична дела које се односе на употребу дроге и продају дроге и наркотика.

"Свакако не можемо да заборавимо и иницијативу Фондације ''Тијана Јурић'' за увођење доживотног затвора када је реч о најтежим кривичним делима, пре свега убиству деце, тако да ће казна доживотног затвора поново бити разматрана", рекла је Нела Кубуровић.

Подсетила је да је иницијатива за увођење доживотног затвора покренута и 2015, али да стручна јавност тада није одреаговала на адекватан начин и да та иницијатива није била прихваћена.

Као највећи изазов у раду Министарста правде за ову годину, министарка види измену Устава, уз подсећање да је нацрт текста који се тиче организације судске власти и положаја тужилаштва припремљен прошле године и да је сада велики посао на Скупштини.

Такође, још један од изазова биће испуњавање обавезе из акционог плана за Поглавље 23 у преговорима о приступању ЕУ, а које се односи на владавину права.

 

 

Извор: Танјуг/Пинк