Вести

Кубуровић: Увидели смо ману у начину извештавања за Поглавље 23

Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је да јавна расправа о ревидирању Акционог плана за Поглавље 23 данас тек почиње и да због тога нема разлога за продужење рока за подношење коментара на први Нацрт ревидираног Акционог плана.

Продужење рока, који је предвиђен за 8. фебруар, претходних дана су тражиле поједине невладине организације и струковна удружења.

Курубовић је тим поводом указала да ће све сугестије и коментари који стигну Министарству закључно са предвиђеним роком бити размотрене за уношење у Нацрт, који ће потом бити прослеђен Европској комисији на мишљење.

По добијању мишљења, план ће бити ревидиран у складу са њим и тек онда ће кренути јавна расправа, навела је Кубуровић на првој јавној расправи о првом Нацрту ревидираног Акционог плана за Поглавље 23 у хотелу Метропол Палас.

"Након повратка нацрта из Брисела Министарство правде ће кренути са организовањем јавне расправе у правом смислу те речи, што значи да ће бити позвани сви надлежни да доставе своје примедбе и мишљења, биће организовани окгругли столови. Очекује се инклузивност овог процеса као што смо за системске законе које је предлагало Министарство правде", напоменула је министарка.

Верује да ће министарство правде у што скорије време, прикупити сугестије које треба да му доставе надлежне институције и представници цивилног сектора. Све то, заједно са већ ревидираним нацртом, ће бити достављени Бриселу на експертизу.

Нагласила је да је припрема првог Нацрта трајала годину дана, од прошлог фебруара, кроз састанке са свим носиоцима активности из Акционог плана, којих има више од 50, као и кроз билатералне састанке са појединачним органима и институцијама.

Када је у питању буџетирање предвиђених активности, Кубуровић је указала да ће тај део нацрта бити написан након што Министарство правде добије коментаре и сугестије заинтересованих страна, али да ће у сваком случају бити у Нацрту који ће ићи у Брисел на мишљење.

Министарка је указала да је након скоро три године од отварања преговора са ЕУ дошло време да се ускладе рокови првобитно прописани, неки чак и преамбициозно, као и да се ускладе активности које су се догодиле у међувремену, као што је на пример усвајање Националне стратегије за процесуирање ратних злочине и тужилачка стратегија.

Са та два документа Акциони план је допуњен.

Напоменула је да је битно да се ревидираним Акционим планом преформулишу одређене активности како би лакше могли да пратимо њихову пимплементацију, и мерљивост индикатора за остварење циљева који су предвиђени и кроз скрининг извештај али и кроз додатних 50 мерила која је утврдила Европска комисија.

"Акциони план неће уводити брисање активности које су веће предвиђене, већ само оне које су већ испуњене и то ће у самом тексту бити видљиво. постојеће активности ће се или допунити или ће се предвидети нови рокови", навела је министарка појаснивши да се то ради у складу са захтевима институција које не могу да испуне задате активности у постојећим роковима.

 

Још има наде да ће СБ УН расправљати о КиМ

Министарка правде Нела Кубуровић рекла је да још постоји могућност да се сутра у Савету безбедности УН расправља о редовном извештају генералног секретара УН о ситуацији на КиМ.

“И даље постоји нада да ћемо имати прилику да се појавимо у СБ УН и да укажемо на оно што се дешава на територији КиМ”, рекла је Кубуровић.

Кубуровић је навела да чињеница да се дан пред седницу на којој је требало да се расправља о редовном кварталном извештају још увек не зна да ли ће се то догодити показује да поједине земље чланице СБ УН нису принципијелне јер не поштују документе које су саме донеле.

“То само показује да поједине државе нису принципијелне. Било је установљено да се на кварталном нивоу подноси извештај и расправља у СБ УН у складу са Резолуцијом 1244, у чијем су усвајању учествовале и те чланице, то показује да ни саме не поштују оно што су донеле”, рекла је Кубуровић.

 

Извештај Фридом Хаус-а није тако лош како се представља

Извештај организације Фридом Хаус "Слободе у свету 2019" у делу који се тиче Србије, није уопште тако лош као што се то представља, изјавила је министарка правде Нела Кубуровић.

"Када се извештај прочита у целости види се да коментари уопште нису тако лоши како покушавају да се представе или да се извуче једна реченица из целог контекста", рекла је Кубуровић.

Кубуровић је истакла да верује да је у претходној години доста урађено, нарочито у процесу доношења закона на које се чекало више од деценије.

Подсетила је да је у новембру усвојен Закон о бесплатној правној помоћи који ће почети да се примењује ове године и треба грађанима да омогући правну помоћ без обзира на материјални статус.

"Могу да вам набрајам низ примера, али свакако је 2018. година - година у којој је доста тога урађено у области владавине права", напоменула је министарка.

 

Осуђујем сваки вид претње и напада на новинаре

Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је да Влада Србије осуђује сваку врсту насиља без обзира о коме се ради, најављујући да ће се кроз предстојеће измене кривичног законодавства радити на јачању кривично правне заштите "свих, па и новинара".

"Када је реч о новинарима, ја осуђујем сваки вид претње и напада", навела је Кубуровић осуђујући и претеће писмо које је упућено запосленима на Телевизији Н1.

Она је навела да је доста урађено на унапређу положаја новинара, почев од израде Медијске стратегије која је у току, али је битно, додала је, да надлежни органи који се баве процесуирањем кривичних дела посебну пажњу посвећују нападима на новинаре.

Подсетила је на Упутство Републичког јавног тужиоца које каже да предмети напада на новинаре треба да буду "хитни предмети", по којима треба хитно да се поступа, као и да постоји радна група која се бави том проблематиком.

"Битно је да ћемо кроз будуће измене кривичног законодавства свакако радити на јачању кривично правне заштите свих па самим тим и новинара", рекла је министарка правде.

Кубуровић је рекла да треба дозволити слободу мишљења и интерпретације онога што је било виђено на тој телевизији.

"Свако од нас сноси одговорност за оно што каже, и за оно што учини", рекла је Кубуровић, напомињући да слободу мишљења не би доводила у питање.

 

Разматра се ревидирање процесуирања припреме убиства

Министарство правде ће до краја фебруара предложити темељне измене Кривичног законика, рекла је министарка правде Нела Кубуровић и потврдила да радна група разматра и предлог о "припремању убиства".

"Припремање кривичног дела је и сада за одређена кривична дела - кривично дело, али пракса је показала да код припремања убиства постоје одређени недостаци, када је у питању процесуирање. То ће бити редефинисано и радна група ће тај предлог размотрити", рекла је Кубуровић.

Она је навела да је то потребно јер се дешава да "сазнања до којих се дође оператнивим путем не могу бити подведена као доказна средства и не могу да се користе пред судовима".

Министарка је навела и да се ради на пооштравању казнене политике, увођењу доживотног затвора, који захтева измене и Кривичног законика и Закона о извршењу кривичних санкција као и Законика о кривичном поступку.

"Радна група на челу са професором Зораном Стојановићем ради и до краја месеца ћемо изаћи са предлогом текста", нагласила је Кубуровић.

 

Извршитељима мање тарифе и појачан надзор

Министарка правде Нела Кубуровић најавила је да ће предстојећим изменама Закона о извршењу и обезбеђењу (ЗИО) бити смањене накнаде за рад јавних извршитеља, да ће се појачати надзор над њиховим радом, као и да ће бити уведена "е аукција" за продају непокретности у извршном поступку.

"Неће бити ширења или ограничавања надлежности јавних извршитеља већ се шири надзор над њиховим радом. Једна од великих измена ЗИО тицаће се накнаде за рад јавних извршитеља, јер смо утврдили да постоје бројне активности које могу бити знатно ниже тарифиране", указала је Кубуровић.

Она је подсетила да се током претходне године радило на развоју Правосудног информативног система којим је омогућено, судовима, тужилаштвима, извршитељима и бележницима да имају електронски приступ подацима, тако да не морају више писаним путем да комуницирају са дургим органима.

"За нешто што сада можете да обавите за један минут, не постоји разлог да се таква услуга наплаћује, тако да ће накнаде (јавним извршитељима) и те како бити смањене и свакако ће се појачати надзор над њиховим радом", навела је министарка правде.

Она је указала да ће једна од највећих измена ЗИО бити увођење "е аукције", којом ће се, како каже, искључити могућност злоупотребе код продаје непокретности.

Према њеним речима, Министарству правде највећи број притужби долази управо на спровођење продаје непокретности.

"Некад немате опипљиве доказе да је ту било злоупотребе, али да би отклонили сваки вид и могућност злоупотребе, имали транспарентан процес и омогућили свима који желе да учествују у том поступку, залажемо се за увођење е аукције, а то ће на неки начин да ограничи извршитеље", навела је Кубуровић.

Радна група за измену ЗИО формирана је прошле године и њен рад је у току.

 

 

Извор: Танјуг