Вести

Лончар: Гојазност је хронична болест која је захватила читав свет

У Српској академији наука и уметности (САНУ) данас се одржава симпозијум "Гојазност, метаболички синдром и предијабетес", на којем је министар здравља Златибор Лончар истакао је да је гојазност хронична болест која је захватила читав свет, али и Србију.

Министар Лончар је рекао да ова болест већ деценијама представља један од најзначајнијих јавно-здравствених проблема који захвата и децу и одраслу популацију.

"Осим озбиљних здравствених ризика, посебно типа 2 дијабетеса, кардиоваскуларних болести, малигних тумора, гојазност скраћује и очекивану дужину живота и има значајне економске ефекте који узрокују све веће оптерећење за друштво", рекао је Лончар.

Лончар је истакао да је према подацима Атласа гојазности у свету из 2023. године, више од 2,6 милијарде становника или 38 одсто светске популације у 2020. имало прекомерну телесну тежину или гојазност, а да су пројекције показале да ће до 2035. више од 50 одсто светске популације бити гојазно.

"Процењује се да ће преваленција гојазности код одрасле популације Србије порасти са 25 одсто у 2020. години на 34 одсто у 2035, а забрињавајући је предвиђени пораст преваленције гојазности у узрасту од пет до 19 година, од чак 5,2 одсто годишње", рекао је министар.

Лончар је истакао да је Светска федерација за гојазност развила "РУТС оквир" - интегрисан и свеобухватни приступ усредсређен на појединца у решавању проблема гојазности. 

"Оквир се заснива на пет кључних стубова који идентификују основне области у којима је потребна акција за решавање проблема гојазности. У последњих неколико година промовише се комплементарни приступ превенцији гојазности, који укључује промовисање здраве хране и системске промене усмерене на појачање физичке активности", поручио је Лончар.

Како је Лончар рекао, то подразумева тржишне интервенције у вези са храном, укључујући и порезе на нездраву храну, њено јавно означавање и одговарајућа маркетиншка ограничења која смањују потрошњу нездраве хране.

Лончар је додао да у оквиру Универзитетског клиничког центра Србије функционише Мултидисциплинарни центар за лечење гојазности који има акредитацију Европске асоцијације за проучавање гојазности.

Министар Лончар је рекао да је потребно радити на превенцији и утицати на популацију у Србији да би се проблем гојазности ставио под контролу.

"Мислим да морамо више да урадимо од овога што смо урадили. Сагласни смо да мало можемо да утичемо на старије, али сматрам да имамо огромну обавезу да урадимо све да утичемо на децу, посебно на децу у школском узрасту", поручио је министар Лончар.

Симпозијум је окупио велики број стручњака из Србије и иностранства, а деканица Медицинског факултета Татјана Симић рекла је да су сви они дали велики допринос истраживањима гојазности.

Татјана је истакла да је претходних година остварен велики напредак на пољу молекуларне терапије гојазности.

 

 

Извор: Танјуг