Лончар: Шведска постигла изузетне резултате у контроли рака дојке
Стручна конференција "Академија здравља Србије и Шведске" означава званичан почетак сарадње између Србије и Шведске у области здравства, рекао је министар здравља Златибор Лончар и истакао да је Шведска пример земље која је организованим популацијским скринингом постигла изузетне резултате у контроли рака дојке.
Министар Лончар је у уводном обраћању на отварању конференције рекао да је тема Академије борба против рака дојке, болести од које годишње у Европи премине 100.000 жена.
Министар Лончар навео је и да податак указује на хитност и заједништво. Као што болести против којих се боримо не познају државне границе, тако и рад у циљу унапређења јавног здравља нема баријера и мора бити заједнички. Само кроз сарадњу, размену искустава и интеракцију можемо бити успешни у остварењу нашег циља, унапређења здравља грађана", рекао је министар Лончар.
Министар Лончар указао је на то да је у Србији ситуација крајње неповољна, када је реч о смртности од ове малигне болести.
"Иако жене у Србији имају умерен ризик од обољевања, смртност је висока, јер се болест, на жалост, не открива на време. Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", у Србији је током 2022. године регистровано 4.489 новооболелих и 1.646 умрлих жена од рака дојке", истакао је министар Лончар.
Министар Лончар додао је да је у Србији пре више од десет година започет програм организованог скрининга рака дојке, чији је циљ рано откривање карцинома дојке, адекватна дијагностика и терапија, односно смањење морталитета и побољшање квалитета живота жена.
"До данас је кроз програм организованог скрининга прошло безмало пола милиона жена. Међутим, проценат жена које учествују у скринингу није задовољавајући, и то је нешто што је наш приоритетни задатак. Имамо стручњаке, имамо велики број мамографа, имамо Национални програм скрининга, само је потребно да унапређењем јавне свести што више жена укључимо у то", поручио је министар Лончар.
Министар Лончар истакао је да је Шведска пример земље која је организованим популацијским скринингом постигла изузетне резултате у контроли рака дојке.
"У овој земљи се сваке године милион жена одазове на скрининг. То је податак за поштовање и то је модел који желимо да применимо и у Србији. Зато смо неизмерно захвални стручњацима из Шведске који су данас овде, као и другим лекарима из ове скандинавске земље који су изразили спремност да дођу у Србију, да нам пренесу своја знања, искуства и примере добре праксе, како бисмо помогли нашим женама", закључио је министар Лончар.
Извор: Танјуг