Вести

Лончар: У Батајници 1.500 здравствених радника, у Крушевцу 900

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да ће у новој ковид болници у Батајници бити запослено 1.500 медицинских радника, док ће у ковид болници у Крушевцу, која се гради, радити њих 900.

Лончар је истакао да неће у првим данима у болници у Батајници бити 1.500 радника, већ ће се број повећавати како се буду попуњавали болнички кревети.

"Водимо рачуна о сваком здравственом раднику и трудићемо се да будемо рационални", рекао је Лончар.

Истиче да ће у ковид болници у Батајници бити потребно око 1.600 радника како би се пружила потпуна нега за 1.000 пацијената, што је максималан број оних који у тој болници може да се лечи.

Лончар је навео да ће у новој болници радити запослени већином из КЦ Србије, као и из свих осталих болница и здравствених установа на територији Србије, док ће у болници у Крушевцу већином радити запослени из КЦ Ниш и из осталих здравствених установа са југа.

На питање новинара на који начин ће бити попуњена упражњена места у КЦ Србије, Лончар је рекао да никакви недостаци и упражњена места у тој установи не постоје, зато што је држава на време запослила нове лекаре и медицинске сестре.

"Сигурно нисте чули, нити сте могли да чујете да је искрсао неки проблем и да лекари негде недостају", рекао је Лончар и оценио да би то, када би била истина, било главна и ударна вест у опозиционим медијима.

Истиче да му је драго да то у Србији није случај, као што јесте у многим другим земљама.

"Примили смо здравствене раднике који ће, уместо ових што долазе у Батајницу радити у КЦС, примили смо више стотина лекара и медицинских сестара", рекао је Лончар.

Лончар је нагласио да до 2012. године када није био расписан ниједан конкурс за здравствене раднике, актуелна власт није примила ниједног радника без конкурса, ни лекара ни медицинску сестру.

"Конкурси су отворени, обавештавали смо људе да се јаве и да имају шансу за посао", рекао је Лончар.

 

Ковид болница у Батајници потпуно опремљена

Новоотворена ковид болница у Батајници, која ће данас од 18 часова почети да прима прве пацијенте, потпуно је опремљена скенерима, ултразвучним апаратима и респираторима, изјавио је Лончар.

Одговарајући на питање новинара да ли болница има сву неопходну опрему, Лончар је истакао да је држава све завршила на време и да су у новој болници постављени и инсталирани скенер, рендген и ултразвучни апарати, као и респиратори.

"У болници има све што је неопходно за лечење пацијената", рекао је Лончар.

 

Лекари су учинили све за 97-годишњег пацијента

Лончар је изјавио да су лекари у Нишкој бањи учинили све како би спасили живот 97-годишњег пацијента, који је непосредно после пријема у ту установу преминуо.

Одговарајући на питање новинара да ли је клиничка слика пацијената који се из Београда шаљу у Нишку бању лакша, јер је, на констатацију новинара, било речи да се тамо шаљу пацијенти са средње тешком и тешком клничком сликом, Лончар је навео да пацијенти у свим установама које су претворене у ковид добију исту негу и да их лече лекари који су завршили исте факултете.

"Знам зашто ме то питате... Вас интересује пацијент који је 1923. годиште, за којег смо употребили ванљудске напоре да живи, а који је непосредно што је дошао у Ниш преминуо", рекао је Лончар.

Истакао је да су се лекари борили да му обезбеде место у болници и да су пружили све могуће напоре да му спасу живот.

Лончар наглашава да здравствени систем свуда у Србији функционише исто, да се пацијенти заражени ковидом лече свуда на исти начин и да их лече лекари који су завршили исте факултете.

Рекао је да сви пацијенти добијају место у болници и да није битно да ли ће ту негу добити у Београду, Прокупљу, Нишу и у било ком другом делу земље.

"Која је разлика да ли сте у Београду или Нишу, када посета не може да вам дође ни овде ни у Нишу", рекао је Лончар.

 

 

Извор: Танјуг