
Мали: Боримо за свако ново радно место
Министар финансија Републике Србије Синиша Мали изјавио је данас, после обиласка светске изложбе ЕXПО у Осаки, да ће Београд бити центар света 2027. године као што је то Јапан данас.
Мали је на ТВ Пинк, после обиласка међународне изложбе у Јапану, казао да је то била прилика да се види како тај највећи светски догађај функционише у свету.
"Имали сте прилику да видите један догађај који је окупио 158 земаља, где је Осака, где је Јапан данас центар света. Па како је Јапан центар света сада, тако ће за две године Србија и Београд бити центар света такође. Ми на овај дан имамо већ 116 пријављених земаља учесница, сигурно ћемо да оборимо рекорд", рекао је Мали.
Мали је навео да је на претходној специјализованој изложби 2017. године учествовало 117 земаља, а да Београд очекује не мање од 130.
"Огромна шанса за нас да се представимо на прави начин и, наравно, да подсетим грађане да то подразумева улагање 18 милијарди евра у путну инфраструктуру, брзе пруге, у нашу пољопривреду, у културу, у образовање, у енергетику, у здравство, све оно што треба да подигне квалитет живота грађана Србије, а с друге стране да нас представи на прави начин", рекао је Мали.
Мали је истакао да је у Јапану имао прилику да разговара са више од 50 инвеститора, додајући да је веома важно да се привуче што већи број њих, те да је до 2012. године било само неколико инвеститора из Јапана у Србији, а данас већ 3.000 људи ради у јапанским фабрикама.
Према његовим речима, извоз из Србије у Јапан порастао је више од 20 пута.
"То су много важне ствари. Ми се боримо за свако ново радно место, за сваку нову фабрику и, као што смо обећали грађанима Србије, осим свих ових великих инвестиција, осим "EXPO 2027", осим те шансе да се представимо на прави начин, немојте да заборавите да ћемо ми до 2027. године ићи са просечном зарадом од 1.400 евра, просечна пензија расте полако на 650 евра и минимална зарада на 650 евра такође. То су конкретне користи за грађане Србије", рекао је Мали.
Мали је говорио и о минималној заради.
"Што се тиче минималне зараде, данас је био последњи у низу разговора на нивоу радних група између представника синдиката, послодаваца, Министарства финансија и Владе Републике Србије и, као што знате, председник Вучић је дао предлог да се иде на ванредно повећање минималне зараде од 1. октобра на 500 евра, а онда на још једно повећање минималне зараде од 1. јануара, дакле у наредних шест месеци, на чак 550 евра, тако да, ако узмете у обзир да смо 2012. године имали минималну зараду од 15.700 динара уз незапосленост која је била 25,9 одсто, а да сада имамо минималну зараду 457 евра, да ћемо, ево за три месеца, 1. октобра, повећати на 500 па на 550 евра, довољно видите разлику у смислу како бринемо о људима и на који начин нам је животни стандард грађана Србије важан", рекао је Мали.
Како је рекао, иде се са тим повећањима минималне зараде.
"Ми смо од 1. јануара, дакле, пре само шест месеци, имали повећање минималца од чак 13,7 одсто, једно повећање у октобру, једно повећање у јануару, укупно 37 одсто. Оно што је важна вест је то да се пре неких 12, 13 година причало о пола милиона људи, 600.000 људи да прима минималну зараду. Данас је то око 90.000, и даље је то велики број, али је далеко мањи. Тако да са те стране радимо у добром смеру", рекао је Мали.
Мали је поручио да се на овај начин сигурно стиже до тога да се до краја 2027. године испуни дато обећање, а то је да ће минимална зарада у Србији бити 650 евра.
Први пут у историји неко позива на уништење Србије и то за Видовдан
Мали је рекао да за сутрашњи непријављени скуп блокадера први пут у историји неко позива на насиље и уништење Србије и то за Видовдан.
"Грађани треба да знају да је тај протест блокадера неуставан, противзаконит и да никоме нису најавили ни где ће бити окупљање, ни када, ни којом ће трасом да иду, нити ко је одговоран ако се било шта деси", нагласио је Мали.
Према његовим речима, тако нешто ни 5. октобра (2000. године) није било, да неко позива на окупљање и на насиље и то на Видовдан.
"Тај позив на насиље према грађанима, према мајкама, женама, деци, имовини, насиље према држави има само један циљ, а то је уништење Србије. Док ми говоримо о Експу, о повећању плата, минималних зарада, новим инвестицијама, о ономе што значи напредак Србије, они говоре о томе како Србију да врате у прошлост", истакао је Мали.
Додаје како "након тог насиља, уништења Србије, следе елементи 'блокадерског програма'.
"То су: не новац народу, него новац Ђиласу и блокадерима који носе ролексе од 15-20.000 евра, Косово је независно, што су пробали 2004. и 2008, затим Срби су геноцидан народ", навео је Мали последице "блокадерског програма".
Ново одлагање санкција НИС-у одлична вест с обзиром на глобалне изазове
Мали је рекао данас да је одлична вест то што су поново одложене санкције НИС-у, с обзиром на све глобалне изазове.
"Американци су били фокусирани више на заливске земље него на НИС, али смо добили 30 дана и нећемо ни на који начин угрозити снабдевање наше земље нафтом и нафтним дериватима", рекао је Мали.
Према његовим речима, Србија је на тај начин четврти пут добила одлагање примене санкција Нафтној индустрији Србије, што значи да постоји жеља са све три стране: НИС-а, српске и америчке владе.
Извор: Танјуг