Вести

Мали: Глас за било кога из опозиције је глас са Ђиласа

Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали, истакао је да је исплата од 10.000 динара средњошколцима велики успех за државу. Она је на тај начин, каже министар Мали, показала да је стабилна и јака земља која брине о својим грађанима.

Министар Мали је додао, да ће поменути новац некоме значити мало, а неком много. До скоро средњошколци нису били толико награђивани, али сада се држава искупила, рекао је министар Мали.

"У септембру смо свим мајкама са децом до 16 година исплатили за свако дете 10.000 динара. Оно што је мени битно ово је доказ бриге према грађанима. Када имате јаку и стабилну државу, ми нисмо угрозили макроекономску стабилност, то је велика и важна ствар. Помажемо привреду и грађане. Нама је стопа раста БДП у трећем кватралу велика, ове године биће око 2,5 одсто", каже министар Мали.

Имамо рекордно високу запосленост, додао је министар Мали.

"Не кажем да је све идеално, али једна мала Србија се много боље снашла од неких већих земаља", каже министар Мали.

Министар Мали се дотакао опозиције, односно представника бившег режима, истакваши да у њиховој кампањи ништа добро није могло да се чује.

"Циљамо да нам просечна зарада до 2027. године буде 1400 евра", навео је министар Мали па додао да се верује да ће у наредне четири годоне просечна пензија бити 650 евра.

"Осим повећања пензија у октобру, следи нам следеће. Пре 11 година пензија је била 204 евра. О томе је и Вучић причао. у јуну 2012 године на рачуну буџета било је 70 хиљада евра, а за пензије је требало 350", рекао је министар Мали.

Министар Мали се потом дотакао разговора са једним од представника бивше власти.

"Питао сам га шта су радили 2012. године... Питао сам га кога обмањују... Они су се смејали Вучућу када је рекао да ће 2019. године плата буде 500 евра у просеку... Имамо и Ђиласа који је рекао да није напустио политику...", додао је министар Мали.

"Када се корона десила, када су се затвориле границе, Србија није хтела да зависи од других. Ми имамо 39,5 тона злата, имали смо 15 тона пре само 10 година... Погледајте колико се Србија променила. То је један од разлога зашто имамо ставилан девизни курс", рекао је министар Мали.

Наша политика је другачија, расту плате, пензије и минимална зарада, насупрот високој инфлацији, рекао је министар Мали.

"Идемо сад и на додатна повећања. Пре кризе, нама је инфлација била у просеку око 2 одсто. Ова данас је увезена, нисмо је ми увезли, цео свет пролази кроз то. Ми упркос кризи и даље растемо, а друге, велике земље суочавају се са падом БДП-а", навео је министар Мали.

Министар Мали каже да опозицију никада није била брига за људе, већ су гледали само, и искључиво себе.

"Иза свих њих стоји Ђилас, њих интересује само да се врате на власт. Нема ту никога новог, сви стари покушавају да се врате да би трошили паре из буџета. Имамо 5 милијарди у каси, наспрам њихове 72 хиљаде. Зашто би грађани Србије имали користи од тога, зашто млади да добијају, када Ђилас све то жели да узме за себе?", наводи министар Мали.

Глас за било кога из опозиције је глас са Ђиласа, поновио је министар Мали.

Говорећи о трагедији у Рибникару, министар Мали је рекао да смо ту видели коме је у интересу слаба Србија. То су, додаје министар Мали - опозиција, и страни фактори.

"Владу више не дефинишу тајкуни, то је избор грађана", навео је министар Мали.

Говорећи о слогану "Сви смо ми Микетић" министар Мали каже да су ту важне две ствари. Прва је, лицемерје, јер се особа сама снимала како се дрогира и ради шта ради.

"Дакле, ви заступате све то? Свака част, тако се бори против насиља. Оно што је још горе је што је Микетић кадидат за градског менаџера. Микетић, који се повукао из кампање, али не са листе... Грађани Београда треба да знају да они планирају да ће он да води развој града Београда...Од таквог човека немате шта много да научите", рекао је министар Мали.

Они ништа конкретно нису понудили, нити ће. Сада, каже министар Мали, унапред причају о некој крађи избора.

"Та безосећајност за грађане Србије, то је несносно. Постоје ствари које у кампањи нисмо стигли да урадимо, извињавамо се, али ћемо урадити. Грађани Србије морају да осете бољитак. Ми се надамо да ћемо добити поверење грађана, и да ћемо успети све да испунимо", рекао је министар Мали.

 

Србија испунила све препоруке у борби против финансијског криминала

Према извештају Комитета Савета Европе о борби против финансијског криминала и прања новца, који смо добили у уторак, Србија је испунила свих 40 препорука, изјавио је министар Мали.

"Бољи смо од свих земаља у региону и од земаља Европске уније које се граниче са нама. Хрватска и Бугарска су на сивој листи, видећемо како ће проћи Црна Гора. Албанија је тек сада испунила нека очекивања, а Србија је испунила свих 40 препорука", рекао је министар Мали.

Оценио је да је то за грађане Србије веома важно и да показује да нам је систем транспарентан када је реч о борби против корупције и финансијског криминала.

"То је огроман успех за све нас, јер значи да смо атрактивнији и сигурнији за инвестиције, а то значи нова радна места, нове инвестиције и бољу будућност", закључио је министар Мали.

 

Показујемо бригу према грађанима

Исплата једнократне новчане помоћи средњошколцима у Србији у износу од по 10.000 динара биће завршена ове недеље, изјавио је министар Мали.

Како је рекао министар Мали, криза у свету траје већ четири године, почела је са епидемијом корона вируса, и од тада држава непрестано потврђује да је снажна, јака и да брине о грађанима.

"Око 235.000 средњошколаца добија помоћ од по 10.000 динара. Прошле недеље завршена је исплата за примаоце новчане социјалне помоћи, пре тога исплаћено је по 20.000 динара пензионерима, у септембру мајкама деце до 16 година. Помоћ је континуирана и њоме показујемо бригу према грађанима", рекао је министар Мали.

Министар Мали је поручио да је то могуће јер је Србија данас јака држава, а помоћ грађанима се исплаћује уз очување макроекономске стабилности.

"Помажемо и привреду и грађане", рекао је министар Мали, и додао да у трећем кварталу раст БДП-а износи 3,6 одсто што Србију сврстава у топ три земље у Европи по стопи раста будући да, како је рекао, једна Немачка већ три квартала бележи пад економије. 

Министар Мали је поручио да са око 2.367.000 запослених Србија бележи рекордно високу запосленост, уз рекордно ниску незапосленост од девет одсто. 

"Није све идеално, али се једна мала Србија снашла боље од развијенијих земаља", истакао је министар Мали.

Министар Мали је поручио да за Србију није добра политика мржње, рушења и уништавања, и да треба наставити са политиком која се спроводи и која даје добре економске резултате. 

"Нашу политику спроводимо годинама уназад са очигледним успехом и наставићемо да подижемо плате и пензије. Циљамо да 2027. просечна зарада износи 1.400 евра. Данас је на нивоу од 840 евра, док је 2012. године била 331 евро", рекао је министар Мали.

Министар Мали је додао да је циљ и да се у наредне четири године дође до износа пензија од 650 евра, у просеку. 

Како је рекао министар Мали, након октобарског повећања од 5,5 одсто, пензионере очекује још једно повећање пензија од 14,8 одсто у јануару, чиме ће просечне пензије достићи 390 евра. 

Министар Мали је истакао да је Србија данас са пет милијарди евра на рачуну јака и стабилна, и подсетио да је у јуну 2012. године на рачуну буџета било 70 милиона евра у месецу када је само за исплату пензија било потребно 350 милиона евра.

"Другачији је економски модел, претходни је био базиран на потрошњи и задуживању. Узимате кредите, али сте непродуктивни и немате раст. Девизни курс је са 83 скочио на 120 динара за евро, незапосленост је износила 25,9 одсто што говори да сваки четврти грађанин није имао посао, а притом је 500.000 људи изгубило радно место", рекао је министар Мали. 

Министар Мали је додао да је данашња политика чврсто базирана на расту животног стандарда, расту плата и пензија, расту минималне зараде која ће у јануару прећи 400 евра, док је у време претходне власти износила око 15.700 динара. 

Министар Мали је подсетио и да је 2012. године инфлација износила 12,2 одсто, и поручио да у условима глобалне кризе нећемо да зависимо од других, те да Србија у трезору Народне банке Србије има 39,5 тона злата, док је пре 11 година та резерва износила 15 тона. 

"Грађани су губили на инфлацији и на паду вредности динара док данас расту плате, пензије и минимална зарада изнад нивоа инфлације. У новембру она је износила осам одсто, бележимо тренд пада инфлације што је добра вест", рекао је министар Мали. 

Министар Мали је истакао да је пројектована инфлација за наредну годину 3,5 процента, што значи да ће, са повећањем плата и у јавном сектору, просечна зарада расти изнад нивоа раста цена. 

"У реалном износу идемо на подизање квалитета живота, а подсећам да је пре кризе годишња инфлација у просеку износила два одсто", рекао је министар Мали.

Министар Мали је нагласио да се Србија много боље носи са кризом јер упркос њој, и даље расте, док се друге земље суочавају са рецесијом. 

Осим тога, додао је, нисмо зауставили ниједну инвестицију, осам ауто-путева и брзих саобраћајница се градило до пре неколико дана, а сад је започета изградња правца Београд-Зрењанин-Нови Сад, и почиње изградња пута "Осмех Војводине" од Бачког брега ка Кикинди и Накову.

"Суштина наше политике су људи и онда размишљате како помоћи, градите ауто-путеве, школе, болнице, све оно што пружа квалитет живота", рекао је министар Мали, и додао да када људи нису у бити политике коју водите онда остају без посла, фабрике се затварају, нема изградње болница нити путева, нема бриге за људе. 

Министар Мали је рекао да постоје ствари које још нису урађене, али да ће се урадити све да грађани Србије наставе да осећају бољитак.

"Хоћемо да испунимо све конкретне циљеве које смо поставили, имамо поверење и кредибилитет јер смо свако обећање испунили", рекао је министар Мали.

Министар Мали је додао и да је Комитет Савета Европе MONEYVAL у извештају навео да је Србија усклађена са свих 40 препорука Радне групе за финансијску акцију (ФАТФ), у вези са борбом против прања новца и финансијског криминала у ширем смислу, што показује, како је оценио, да је систем транспарентан. 

"То узначи да смо сигурнији за инвестиције, а то даље значи бољи живот за све грађане", закључио је министар Мали. 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк