Вести

Мали: Грађани виде чиме се баве студенти који протестују

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали нагласио је и поновио да су председник Републике Србије и Влада Србије испунили све легитимне захтеве студената и да је сада важно да се види шта је суштина, сврха и циљ протеста и зашто се протести настављају.

"Сви захтеви студената које су поставили на почетку протеста су испуњени - сви до једнога. Председник Вучић је показао и Влада Србије је поставила сва документа везана за трагичан догађај у Новом Саду - 195 документа преко 40.000 страна и то је управо оно што је био први захтев студента", рекао је министар Мали за ТВ Пинк и додао да је и други захтев испуњен, као и да су сви ухапшени због насиља током протеста пуштени.

Министар Мали подсетио је да је влада донела одлуку и да ће за 20 одсто бити повећано покриће материјалних трошкова Универзитета.

"Позивам све студенте који су имали те захтеве, који су сматрали да треба ти захтеви да се испуне, да се врате редовним активностима, јер су сви испуњени. Они који не желе, хајдемо сада да видимо ко су они и зашто се протести настављају", рекао је министар Мали и додао да сада постоји тежак наратив оних који покушавају да објасне зашто се протести настављају.

Министар Мали додао је да се неки студенти понашају као опозиционе странке које немају никаву политику нити идеју.

"Ово није први пут да се сладе трагедијама које се дешавају у Србији и да их злоупотребљавају", рекао је министар Мали и додао да су искористили и трагедију у Новом Саду у недостатку политике јер им је свака трагедија у Србији шанса да направе неки протест, неред и да евентуално, како они мисле, тако дођу на власт.

Министар Мали подсетио је да су одбили предлоге да парламент гласа о поверењу владе и да се распише саветодавни референдум.

Министар Мали рекао је и да му је драго што су сви грађани имали прилику да виде чиме се баве студенти који протестују.

"А онда се вратимо на оно што је председник говорио да је у последње четири године преко 400 милиона евра ушло на рачун разних невладиних организација, од Сороша и отишло управо на рачуне појединих људи који сада се представљају као носиоци демократије, организатори протеста", рекао је министар Мали и нагласио да се јасно види да ништа није случајно када се прати ток новца, али и симболи које опозиција користи у другим обојеним револуцијама.

Министар Мали нагласио је и да му је важно да од 230.000 студената протестује више од пар хиљада и да их је из дана у дан све мање.

"Србија по њима мора да стане", рекао је министар Мали и додао да су то циљеви оних за које се у Сребреници десио геноцид, оних који желе да се уведу санкције Русији, који не желе суверену независну политику коју председник Србије води, којима није у интересу економски јака Србија.

Министар Мали је у наставку говорио и о потреби унапређења високог система образовања у Србији.

"Већ годину, две дана, покушавамо да унапредимо систем високог образовања у Србији кроз измене Закона о високом образовању, кроз начин на који факултети функционишу и мислим да је то веома важна тема којом треба обавезно веома детаљно да се бавимо", рекао је министар Мали и налгасио да и председник и премијер Србије већ дуже говоре да је потребно да унапредимо систем образовања.

Подсећајући на повећања плата од 1. јануара од 11 одсто свим просветарима, укључујући и запослене у високом образовању у односу на осам одсто за оне који раде у јавном сектору, министар Мали нагласио је да се на тај начин показује жеља државе да се унапреди ситуација у просвети и образовању.

Министар Мали подсетио је да су најавили и да им је жеља била да у Србију доведу и приватне светске универзитете - првих 50-100 универзитета, како би студентима променили окружење у којем уче, понудили им већи избор, нове технологије, направили већу конкуренцију, али је додао да су наишли на оптор Универзитета.

На питање да ли се такав став може довести у везу са тиме што су поједини професори пришли протестима, министар Мали рекао је да не може о томе да говори али да грађани могу сами да закључе.

"Мислим да је улагање у високо образовање, у образовање, изузетно важно, дуално образовање које смо увели по узору на Нематку, Швајцарску, показује одличне резултате", рекао је министар Мали и подсетио да је Србија у овом тренутку друга најбрже растућа економија у Европи.

Упркос свим изазовима, имамо никада нижу стопу незапослености, 8,2 одсто, а 2012. године је била 25,9 одсто, подсетио је министар Мали и нагласио да је неопходно да млади стекну право образовање и да тако остваре неке своје животне циљеве.

 

Програм за младе, један од најозбиљнијих програма, доказ јаке државе

Министар Мали оценио је да програм за младе који је председник Вучић представио представља један од најозбиљнијих програма за младе од 20 до 35 година а којима држава омогућава куповину првог стана са само један одсто учешћа.

"Такав програм може да има само јака држава која има стабилне финансије, здраве стопе раста", рекао је министар Мали и нагласио да се убрзано ради на припреми закона и да ћемо већ од половине јануара имати закон пред посланицима.

Министар Мали нагласио је да је то програм везан за будућност Србије, а не протесте.

Подсетио је да држава то не ради први пут већ је тако реаговала и када се десила корона, када су изашли са гарантном шемом која је спасила нашу привреду, младе и старе, микро предузећа и када је исплаћено више од 40.000 кредита који су скоро сви враћени.

Министар Мали нагласио је да је држава подигла само пензије, диже минималну зараду, повећава плате у јавном сектору, просвети, помаже младима - и да је то прави показатељ да се Србија променила и зашто побеђује на економском плану.

Изражавајући задовољство гарантном шемом коју је држава успела да припреми, министар Мали подсетио је да програм подразумева да држава субвенционише камате.

"Ако купујете стан од 75.000 евра учешће је 750 евра. Држава дефинише гарантну цену и субвенционише тржишне камате. Прва година је грејс година, рата је тада 93 евра, од друге до шесте године је 198 евра, а од шесте године је по садашњој каматној стопи 357 евра", објаснио је министар Мали и нагласио да нигде у свету не постоји ни такав програм ни предлог.

Министар Мали додао је да се о таквом програму за младе размишљало годинама и да је то сада учињено када су сагледали крај године.

"Схватили смо да имамо простора сада када смо видели да смо друга најбрже растућа економија у Европи, да на рачуну имамо 546 милијарди динара, када смо видели да имамо трогодишњи аранжман са ММФ који јасно дефинише макроекономску стабилност, да је ту Експо, да нам програм Скок у будућност иде по плану, схватили смо да имамо простора", рекао је министар Мали и нагласио да ће државу грантна шема коштати 400 милиона евра.

 

Увођење санкција Нафтној индустрији Србије би било изузетно лоше, али видим светло на крају тунела

Министар Мали изјавио је да би увођење санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) била изузетно лоше за Србију, али је нагласио и да долазак нове америчке администрације у Белу кућу можда види као светло на крају тунела.

"Сматрам да су санкције веома велики и тежак проблем за нас, али ћемо учинити све што можемо да тај проблем решимо", рекао је министар Мали.

"Нафтна индустрија Србије је жила куцавица наше економије", рекао је министар Мали коментаришући вест да ће САД увести санкције НИС-у од 1.јануара.

"То значи да вам се у том тренутку када се уведу санкције зауставља доток сирове нафте из Хрватске. Дакле, то је једини цевовод који ми користимо за доток нафте. Зато смо и кренули да градимо овај до Мађарске да бисмо диверсификовали. Дакле, у том тренутку поставља се питање имате ли нафте, имате ли горива, имате ли на крају крејева и гас за гасне електране", рекао је министар Мали.

Министар Мали подсетио је да је бивша власт 2008. године продала природно богатство Србије за само 400 милиона евра, и за то никада нису преузели одговорност.

"Урадићемо све да до санкција не дође", рекао је министар Мали на питање да ли постоји могућност да поново из флаша сипамо гориво.

Министар Мали додао је да још нису познати сви детаљи око увођења санкција НИС-у.

"Радимо и размишљамо о неким моделима, али сада не могу ништа конкретније да кажем осим да ће Србија морати да разговара и с америчком и са руском страном уколико до тога дође и када до тога дође да покушамо да нађемо решење које ће превасходно бити у интересу наше Србије. А у интересу наше Србије је да имамо стабилност у снабдевању нафтом, нафтним дериватима, да може економија да нам расте, да могу домаћинства да се греју, да може живот да се одвија нормално", рекао је министар Мали.

Мислим да је то део великог притиска, рекао је министар Мали и нагласио да ипак можда са друге стране можда види и светло на крају тунела, тиме што 20.јануара долази нова америчка администрација.

Тада ћемо, додао је, видети, да ли ће се можда неке ствари и променити.

Министар Мали додао је да по његовом мишљењу све ово није случајно.

"Дакле, и ово што видите око протеста и око свега што се десило протеклих пар година на Србију, дакле, од притиска Европске уније да се уведу санкције Руској Федерацији и једноставно наше независне, суверене политике, од успеха који имамо на економском плану, дакле, просто не могу да верујем у такве случајности", рекао је министар Мали.

Министар Мали подсетио је да је председник Вучић био веома јасан када је рекао да је то, по њему, више притисак на Руску Федерацију.

Вероватно је он у праву, ја мислим да је то и притисак на Србију.

"Нама је нафтна индустрија Србије жила куцавица наше економије, на крају крајева, кажем, и везана за грејање, везана за испоруку нафте, нафтних деривата. Морамо да тражимо решење", рекао је министар Мали и додао да грађани треба да знају да је то велики и тежак проблем, али да чекамо детаље и у ком временском периоду треба санкције да наступе.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк