Вести

Мали: Инцидент у Народној скупштини пример опозиционе политике

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да је инцидент који се десио у Народној скупштини пример опозиционе политике која је усмерена ка томе да све у Србији стане, али да владајућа коалиција то неће дозволити.

"Србија је стабилна земља. Ми хоћемо рад, нећемо рат нити насиље. Не желимо да вратимо Србију у прошлост", рекао је министар Мали.

Министар Мали подсетио је да је пола милиона грађана остало без посла у периоду од 2008. до 2012. године када је садашња опозиција била владајућа партија.

"Нисмо видели ниједну њихову инвестицију, ниједан нови километар пута нису направили", истакао је министар Мали.

Како је рекао, опозиција уништава скупштински инвентар који ће народ морати да плати.

"Када је требало да се ода почаст погинулима у Новом Саду, они су уринирали по Градској кући, блокирали саобраћајницу, онемогућили колима хитне помоћи да прођу. Покушавају све да ураде како би Србија стала", нагласио је министар Мали.

Министар Мали рекао је да опозиција покушава да каже да се данас лошије живи него у њихово време, истичући да 1. децембра стиже повећање пензија за 10,9 одсто, те да су покушали да зауставе усвајање буџета и да су с тим циљем јуче дошли у Скупштину.

"Да не буде новца за повећање пензија и плата, минималне зараде, дечији додатак, накнаде за прво прво, друго, треће дете. Да ли разумете ту рушилачку и антисрпску политику и дивљаштво које заступају", упитао је министар Мали.

Говорећи о изјави председника новог ДСС-а Милоша Јовановића да институционална борба нема смисла и да седница о буџету не треба да се одржи на нормалнан начин, јер 80 посланика има моћ да је блокира, као и о изјави Маринике Тперић да смо у грђанском рату, министар Мали рекао је да то показује њихове намере за покушај државног удара.

Министар Мали додао је да медији из региона ликују због дешавања, исто као и Куртијеви медији, што довољно говори на чијој су страни.

"Покушавају да униште оно што су сви грађани претходних 12 година стварали. То је намера која се крије иза блокирања институција - да Србија стане, да се заустави и иде уназад", рекао је министар Мали.

Министар Мали додао је да је Србија први пут пре усвајања буџета добила инвестициони кредитни рејтинг, који нашу земљу сврстава у групу најбољих у свету, са јасном перпекстивом и растом.

"У првих девет месеци стопа раста је била 3,9 одсто. Никад нисмо имали нижу стопу незапослености и вишу стопу запослености. Фабрике се отварају. Са председником сам у последњих неколико дана обишао бројне радове. Синоћ на Дунавксој магистрали, а пре тога у Београду на води, на прузи од Земун поља до Експа. Србија се гради, нама је то политика. Један километар новог пута, а тренутно градимо девет путева, што нема ни једна земља у Европи, јесте нова фабрика, радно место, плата и повећање буџета. Улажемо у инфрастурктуру, железнице, школе, болнице. Не могу да верујем да је неко дошао са намером да блокира рад владе, скупштине, да онемогући веће плате, пензије и минималне зараде", рекао је министар Мали.

Министар Мали подсетио је да од 1. јануара следи повећање плата у јавном сектору од осам одсто, 11 одсто за просветаре, као и да ће минимална зарада следеће године бити 450 евра.

"У њихово време, 2011. године, минимална зарада је била 15.700 динара, а сада покушавају да спрече да буде 53.592 динара. Је ли то Србија коју хоћемо", упитао је министар Мали.

Говорећи о председнику Странке слободе и правде Драгану Ђиласу, министар Мали је рекао да је он, са зарађених 619 милиона евра док је био на власти, симбол корупције, као и да је Мирослав Алексић са Динкићем и Г17 плус обећавао грађанима плату од 1.000 евра, а да се сада нашао да уништава инвентар у скупштини.

"Не могу да верујем да неко толико може да мрзи своју земљу. Лицемерно је да само они могу да показују тугу, а да онда уринирају по Градској кући у Новом Саду, газе српску заставу, гурају жене које покушавају да прођу кроз блокаду", рекао је министар Мали.

Министар Мали истакао је да су слика Србије путеви и пројекти, а не око 200 њих који су зарад личних интереса решили да блокирају грађане и институције.

Говорећи о изградњи новом моста на месту Старог савског, министар Мали упитао је шта је лоше у изградњи моста који ће бити безбеднији, додајући и да за 15 дана почиње изградња тунела од Економског факултета до Булевара Деспота Стефана, што ће у великој мери растеретити саобраћај.

"За пет, шест минута ћете стизати од Вишњице до Новог Београда. То ће бити први тунел у Београду после 50 година", додао је министар Мали.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк