Мали: Локалне самоуправе морају да воде рачуна о коришћењу средстава ЕУ
Први потпредседник владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да би локалне самоуправе убудуће требало мање да се ослањају на централни ниво власти када је реч о финансирању пројеката и више воде рачуна у коришћењу бесповратних средстава ЕУ јер. како је навео, у њиховом трошењу су уочене и неправилности и незаконитости.
Мали је на презентацији о значају коришћења финансијске помоћи ЕУ и правилном трошењу ових средстава, којој је присуствовало око 70 представника локалних самоуправа, најавио да ће до краја јануара бити анализирани сви локални буџети и да ће се знати да ли су буџети рађени у складу са препорукама Министарства финансија.
"Плаши ме да неки део вас, да не причам напамет ко, није урадио ни пројекцију прихода, ни пројекцију расхода, сходно ономе што је Министарство финансија дало као инструкцију, тако да ће то морати да се промени", истакао је Мали.
Мали је указао да се локалне самоуправе све више ослањају само на централни ниво власти и да сваке године очекују неку текућу буџетску резерву из које ће им се помоћи.
"Сви очекују да ће крајем године држава да нађе и одвоји неки део свог новца и подели локалним самоуправама. Тешко да ћемо моћи на такав начин да наставимо даље. Једва смо то и прошле године урадили", рекао је Мали.
Поручио је да су локални буџети и финансије одговорност оних који воде локалне самоуправе и истакао да би локалне самоуправе требало да почну да размишљају о алтернативним изворима финансирања за оне пројекте коју су важни за те заједнице.
Говорећи о трошењу бесповратних средстава ЕУ истакао је да је ЕУ највећи донатор средстава нашој земљи у последњих двадесетак година те да је од 2001. године Србија од ЕУ добила више од четири милијарде евра бесповратних средстава.
"Тај новац је дат за разне пројекте и углавном су то пројекти на локалном нивоу. Локалне самоуправе би требало да потпуно промене начин размишљања, финансирања пројеката, да размишљају о томе како ће се, с обзиром на то да идемо према европској агенди, пријављивати за бесповратна средства или за нека друга средства која нуди ЕУ", рекао је Мали.
Навео је да већ има доста локалних самоуправа које су користиле бесповратна средства из ЕУ, али да је у томе забележено и доста неправилности и незаконитости, чак и спорова и судских одлука и с обзиром на најављену борбу против корупције упозорио локалне самоуправе да обрате посебну пажњу када користе бесповратна средства ЕУ.
"Морате да видите на који начин да се пријављујете за бесповратна средства ЕУ, како да будете агресивнији, активнији, да сазнате шта се нуди и како се нуди, како да се пријавите и како то да искористите. И посебно је важно, ако имамо нулту толеранцију према корупцији, да избегнемо злоупотребе у коришћењу тих средстава", нагласио је Мали.
Навео је да подаци показују да српска економија, у овом тренутку добро стоји и да је друга најбржа растућа економија у Европи, да је упркос свим изазовима одржана висока стопа раста, да је запосленост највећа до сада, ниједна инвестиција није заустављена а удео јавног дуга у БДП-у износи 44 до 45 одсто, док је просек еврозоне 89 процената.
Извор: Танјуг