Вести

Мали: Нови систем еФискализације за боље пословање

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали присуствовао је представљању каравана подршке за дигитализацију пословања на локалу „Мали бизнис у малом прсту“ на Тргу слободе у Новом Саду.

Осим Малог, догађају су присуствовали и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, амбасадорка Велике Британије у Србији Шан Меклауд и директорка Извршне канцеларије НАЛЕД-а Виолета Јовановић.

Учесници догађаја су обишли и два мала предузећа у пешачкој зони Новог Сада – књижару „English Book“ и берберницу „Берберај“, где су разговарали о еФискализацији, еТрговини, безготовинском плаћању и другим важним темама за привреду и привреднике.

Мали се захвалио британској амбасадорки и НАЛЕД-у на иницијативи која је реализована кроз Дигитални караван, чиме се микро, малим и средњим предузећима указује на значај дигитализације, како би постали још успешнији и конкурентнији на тржишту.

Нагласио је да Министарство финансија и Влада Републике Србије реализују две веома важне иницијативе – увођење новог система фискализације и увођење електронских фактура.

"Нови систем фискализације почео је да се примењује од 1. новембра, а прелазни период је до краја априла наредне године. До сада се пријавило више од 35.000 обвезника фискализације и очекујем да ће се до краја априла успешно пријавити сви који треба да постану део тог система. Поновићу да је постојећи систем фискализације из 2003. године и да је потпуно застарео“, рекао је Мали.

Мали је истакао да порески обвезници неће имати трошак преласка на нови модел фискализације, пошто је држава обезбедила средства за субвенције у укупном износу од шест милијарди динара.

"Држава покрива прелазак на нови модел фискализације и то са по 100 евра по уређају и још 100 евра за сваки објекат. Субвенције смо већ почели да исплаћујемо на недељном нивоу“, објаснио је он.

Мали је напоменуо да нови систем фискализације омогућава боље пословање онима који послују у складу са законом, јер пружа ефикасније механизме за борбу против нелегалне конкуренције и сиве економије.

Осврнуо се и на увођење система електронских фактура, што је, како је објаснио, резултат ослушкивања привреде.

"Најважнији разлог због којег уводимо тај систем је да се убрза повраћај ПДВ-а. Повраћај ПДВ-а ће се радити истог дана, без чекања, без било каквих додатних контрола, што управо и јесте један од најважнијих захтева привреде“, навео је Мали.

Напоменуо је да је Србија остварила велики успех у протеклих 18 месеци, без обзира на највећу глобалну кризу икада, изазвану пандемијом вируса корона.

"Ми смо из те кризе, када је економија у питању, изашли као победници. И то не говорим само због три пакета помоћи привреди и грађанима за шта је држава издвојила око осам милијарди евра, већ због тога што ослушкујемо како бисмо видели шта су проблеми и недоумице. Гледамо на који начин можемо да изађемо у сусрет, да унапредимо пословање привреде, како би се отварала нова радна места“, рекао је Мали и закључио да је то начин да се обезбеде веће стопе раста, од чега зависи и бољи животни стандард грађана, односно веће плате и пензије.

 

Још једна потврда добре економске политике Србије

Најновија економска прогноза Европске Комисије, у којој се предвиђа раст БДП-а Србије за 6,7 одсто за 2021. годину, још једна је потврда добре економске политике коју наша земља води, изјавио је Мали.

"Ово је још једна потврда добре економске политике коју водимо. Комисија је подигла прогнозу нашег раста БДП-а, ми о томе говоримо већ месецима уназад", рекао је Мали.

Према његовим речима, то је сада потврда да о томе не говори само председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић и министар финансија, већ и Међународни монетарни фонд, Светска банка, а сада и Европска комисија.

"Све оно што смо урадили последњих 18 месеци, као што је 8 милијарди евра које смо издвојили за подршку грађанима и привреди, даје резултате. Ако погледате пад нашег БДП-а прошле године од -0,9 одсто, а ове године да ће бити изнад 7 одсто раст, и то у доба кризе јасно вам је да је то резултат добре економске политике. Ми ћемо бити по стопи раста БДП-а први, други или трећи у Европи", истакао је Мали.

Мали је указао да, што је већи БДП, то значи да више имамо радних места, километара нових путева, више новца у буџету, па можемо да повећамо плате и пензије.

То повећање следи већ од 1. јануара наредне године, нагласио је министар финансија.

 

 

Извор: Танјуг