Вести

Мали: Посвећени смо томе да наша економија расте

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је у Вашингтону да ће Србија успети да одржи фискални дефицит на нивоу испод три одсто током новог аранжмана са ММФ-ом, који ће трајати од децембра 2024. до децембра 2027. године, као и да заврши све предвиђене пројекте.

Мали је, у оквиру учешћа на годишњем скупу ММФ-а и Светске банке, одржао састанке са замеником генералног директора ММФ-а Бо Лијем, потпредседницом Светске банке за Европу и Централну Азију, присуствовао састанку Конституенце у ММФ-у и састао се са директором Европског одељења у ММФ-у Алфредом Камером.

Мали је после тих састанака рекао новинарима да ће Србија не само успети да одржи дефицит испод три одсто, већ да ће захваљујући томе и даље смањивати удео јавног дуга у БДП-у и остварити циљеве дефинисане програмом Србија 2027.

"Тако да је тај дефицит до три одсто управо баланс између никада већих инвестиција које имамо, а са друге стране да сачувамо ту макроекономску стабилност. Управо тај дефицит до три одсто је један од најважнијих елемената новог трогодишњег аранжмана са ММФ-ом", навео је Мали.

Рекао је да је састанак са другим човеком ММФ-а Бо Лијем био веома интересантан и да је представник те међународне финансијске институције указао на сва глобална искушења са којима се цео свет тренутно суочава.

Мали је пренео да је Бо Ли истакао да је за Србију веома важно да је добила инвестициони кредитни рејтинг, али и да је Србија у односу на остале земље светла тачка у овој светској глобалној кризи.

"И са те стране мислим да смо радили велики посао јер смо са ММФ-ом договорили нови трогодишњи аранжман који не подразумева никакво коришћење финансијских средстава, који је са друге стране јасан показатељ наставка реформи започетих још 2015. године", рекао је Мали.

Такође је рекао да је са шефом департмана ММФ за Европу Камером разговарао о наставку реформи у Србији, а посебно у области енергетике,  пореске управе и јавних предузећа.

"Хоћемо да кроз те структурне реформе покажемо да смо потпуно посвећени томе да наша економија с једне стране расте, а с друге стране да окружење у коме наша и страна предузећа послују буде што стабилније,  интересантније, повољније и атрактивније. И зато је важно, што су сви и похвалили, да идемо даље са изградњом основне базичне инфраструктуре. Дакле, нових ауто-путева, нових брзих саобраћајница, нових пруга, нових постројења за производњу електричне енергије, као што је рецимо овај уговор који смо потписали прошле недеље са америчком компанијом УГТР за изградњу једног гигавата соларних електрана", навео је Мали.

Нагласио је да је важно то што ће Србија бити домаћин "EXPO 2027", као и да се остваре циљеви по питању просечне плате, која ће до 2027. године достићи 1.400 евра, просечна пензија 650 евра и минимална зарада 650 евра.

Мали је рекао да је имао и веома добар састанак са потпредседницом  Светске банке Антонелом Басани и нагласио да Србија са СБ реализује много пројеката.

"Негде нам је портфолио у вредности од преко 4,6 милијарди евра, веровали или не, тако да и са те стране они нам дају велику потврду у напорима  које чинимо да нам економија буде боља, а са друге стране дају кредибилитет  свим овим реформама које спроводимо. Тако да имамо и са ММФ и Светском банком изузетно добру сарадњу", навео је Мали.

Мали је поручио да ће бити настављене реформе и да ће јавни дуг, који сада износи 46,5 одсто БДП, остати испод нивоа Мастрихта и испод нивоа просека за свет, који је сада 93 одсто.

 

 

Извор: Танјуг