Вести

Мали: Просечна децембарска плата у Србији достигла је износ од 562 евра

Просечна децембарска плата у Србији достигла је износ од 562 евра, рекао је министар финансија Синиша Мали истичући да је то сјајна вест и потврда одговорне економске политике Владе Србије.

Након најновијег податка Републичког завода за статистику да је просечна нето плата за децембар прошле године износила 66.092 динара,

Мали наводи да је тај износ номинално за више од 10 одсто већи од износа просечне плате у децембру 2019. године.

"Тај раст је забележен упркос пандемији корона вируса и највећој и најтежој економској кризи у свету и потврда је наше одговорне економске политике, коју водимо тако да не само што инвестирамо у изградњу ауто-путева и инфраструктуре него смо усмерени и на подизање животног стандарда наших грађана", рекао је Мали.

Додаје да је ово и потврда оправданости одлука које су доношене у претходних неколико година.

Наводи, такође, да из године у годину плате у јавном сектору расту, као и минимална зарада која је, подсећа Мали, 2012. године износила око 15.000 динара, а данас је већ премашила 32.000 динара, дакле дупло је већа.

"Већ три године уназад смањујемо оптерећење на зараде и тако подстичемо ново запошљавање, имамо рекордно ниску стопу незапослености и све су то фактори који су полако, али сигурно довели до тога да просечна плата у децембру буде 562 евра", рекао је Мали.

Подсећа да се остварује оно што је још 2014. обећао председник Александар Вучић, да ћемо доћи до нивоа од 500 евра, што смо прешли већ у децембру 2019. а за само годину дана од тих 500, стигли смо на 562 евра.

"Грађани Србије треба да знају да ћемо радити на томе да из године у годину животни стандард грађана расте, да расту и плате и пензије и да се побољшава њихов квалитет живота", рекао је Мали.

Мали додаје да је оволика просечна плата заслуга грађана Србије и да им на том успеху честита.

 

 

Емитовање државних еврообвезница велики успех Србије

То што је Србија у среду емитовала државне обвезнице у износу од милијарду евра представља још један велики успех наше земље на међународном финансијском тржишту, рекао Мали.

Мали наводи да је ово први пут да је Србија емитовала обвезнице у еврима на 12 година и да је одлично прошла.

"Тражња је премашивала три и по милијарде, дакле била је три и по пута већа него што је износила наша понуда. Више од 200

најеминентнијих страних фондова, пензионих и инвестиционих, било је заинтересовано за наше хартије од вредности", рекао је Мали.

У прилог добром котирању Србије на међународном финансијском тржишту наводи и чињеницу да ће половином ове године три наше државне хартије од вредности бити укључене у Ј.П. Морган ГБИ-ЕМ индекс, као најважнији параметар ушпешности једне обвезнице.

Према његовим речима купонска стопа од 1,65 одсто коју је Србија јуче остварила, представља апсолутну потврду поверења које инвеститори имају у перспективе наше привреде и реформе које се спроводе.

"Ми ћемо тај новац искористити да наставимо да враћамо старе дугове из прошлости. Претходна власт се 2011. и 2012. године задуживала и по каматним стопама од 7,25 одсто, што значи да је наша стопа четири-пет пута мања, јер водимо рачуна о сваком динару", наглашава Мали.

Додаје да ће се даља економска политика креирати пажљиво и да ће се јавним дугом управљати тако, да без обзира на трећи пакет помоћи привреди и грађанима, јавни дуг не пређе такозвану границу Мастрихта, односно да његов удео у бруто домаћем производу не буде већи од 60 одсто.

"Дакле, враћамо старе дугове и одлично смо прошли у томе а циљамо до краја године стопу раста од шест одсто. До краја године се, како је најавио председник Вучић очекује почетак радова на још неколико ауто-путева, тако да ћемо бити једина земља у Европи, а можда чак и у свету која ће ове године имати седам или осам нових ауто-путева у изградњи", наводи Мали.

Kоментаришући изјаву Душана Никезића из Странке слободе и правде, који је данас рекао да је Александар Вучић са каматом од 1,92 одсто задужио све људе у Србији за још милијарду евра, Мали је рекао да је управо Никезић задужио Србију и све њене грађане по високој каматној стопи од 7,25 одсто.

"Ми за разлику од њега не повећавамо наш јавни дуг, држимо га испод 60 одсто у односу на БДП, док се претходна власт задуживала по никада већим каматним стопама и пунила џепове и тог господина који је дао ту изјаву и Драгана Ђиласа", истиче Мали.

Додаје да се новац који се сада зарађује и узима, користи управо за враћање дугова претходне власти, како би се новим генерацијама оставило потпуно стабилно стање и чисте финансије.

"Нама у септембру ове године доспева 700 милиона долара дуга обвезница које је емитовао управо господин Никезић док је био у влади, по каматној стопи од 7,25 одсто. Ми тај њихов дуг који су тада емитовали, сада рефинансирамо односно враћамо новом обвезницом од 1,65 одсто, дакле четири или пет нижој каматној стопи", одговорио је Мали.

Оцењује да су рекордне каматне стопе од 7,25 по којима се Никезић задуживао биле добре за њега и његовог шефа Драгана Ђиласа, али не за грађане Србије.

Грађани Србије, рекао је Мали, треба да знају да је у време претходне власти просечна каматна стопа на дугове које је Србија имала била 5,7 одсто, а да је просечна каматна стопа коју садашња власт плаћа на дуг 2, 9 одсто.

То, закључује Мали, довољно говори о одговорности једне и друге власти.

 

 

Све зараде у јавном сектору биће на једном месту

Централни информациони систем за обрачун зарада у јавном сектору је веома важан, јер ћемо његовим увођењем имати контролу над зарадама пола милиона људи који раде у јавном сектору, рекао је Мали.

Мали је додао да ће овим системом бити обухваћено 10.500 институција и да ћемо први пут имати на једном месту тачну евиденцију свих зарада и запослених у јавном сектору.

"То је део пакета реформи које у последњих неколико година спроводимо заједно са Међународним монетарним фондом. На важност његовог увођења указивали су и Међународни монетарни фонд и Фискални савет, јер се тиме омогућава контрола над запошљавањем, исплатом и висином зарада за више од пола милиона људи", рекао је Мали.

Мали је нагласио да је реч о огромном пројекту који ће се спроводити три наредне године, али каже да ћемо и након тога стално имати податке о броју запослених и висини примања у целом јавном сектору.

"Иначе, цео процес избора када је реч о понуђачима је био потпуно јаван и транспарентан и урађен по свим међународним стандардима. Имали смо две понуде и изабрали бољу", навео је Мали.

Увођењем овог система биће контролисани расходи и обављаће се исплате за све запослене у јавном сектору у реалном времену.

Тиме се отклањају могућност грешке у обрачунима зарада пре њихове исплате и све евентуалне злоупотребе.

 

 

Порекло имовине испитиваће 60 најбољих инспектора

У посебно формираном сектору у Пореској управи који ће се бавити спровођењем данас усвојеног Закона о пореклу имовине, биће 60 и то најбољих инспектора, задужених само за овај закон, рекао је Мали.

Мали је навео да је 20 инспектора већ обучено за обављање овог посла који практично почиње 12. марта, када је прописано да Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу почне да се примењује.

Тај број је, рекао је Мали, за почетак сасвим довољан, а осталих 40 инспектора ће се обучавати у међувремену и попунити број од 60 људи предвиђених за испитивање порекла имовине.

Према његовим речима, измене које су у последња два дана биле пред посланицима у Скупштини Србије, биле су усмерене управо ка томе да закон може ефикасније и брже да се спроводи.

"Закон је потврда напора Владе Србије и њене опредељености да се бори против корупције. Код његовог спровођења је битно да он важи за све грађане и да нема повлашћених", објаснио је Мали.

То, нагласио је Мали, значи да ће свако ко не може да докаже да је новац зарадио на легалан начин или да је повећао имовину несразмерно својим приходима, бити предмет истраге.

 

 

Извор: Танјуг