Вести

Мали: Сарадња са Кином највећа развојна шанса наше економије

Посета кинеског председника Си Ђинпинга Србији, поред политичког значаја и подизања угледа наше земље, веома је важна и у економском смислу и отвара нам нове перспективе и ново поглавље, не само у сарадњи са Кином, него и целокупног раста и развоја наше земље, изјавио је први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали.

"Споразум о слободној трговини са Кином који ступа на снагу 1. јула је уз "ЕXРО 2027" највећа развојна шанса наше земље за наредних 15 до 20 година", рекао је министар Мали.

Министар Мали је подсетио, гостујући на Пинку, да Србија има Споразум о слободној трговини са ЦЕФТ-ом, добре односе са земљама Европске уније, Споразум са Евроазијском унијом, Турском, преференцијални статус са САД и оценио да сада када имамо и споразум са Кином намеће се питање зашто неко ко хоће да инвестира у неку земљу не би дошао у Србију.

"Код нас имају све могуће услове када је инфраструктура у питању, добар географски положај, стабилно окружење, атрактивну конкурентну привреду, а када направе своју фабрику, запосле српске грађане, могу да производе и извозе у земље где живи две милијарде људи", навео је министар Мали.

Истакао је да је са Кином потписано 29 споразума и да се Споразумом о слободној трговини с једне стране допушта увоз из Кине за ону робу која се не производи у Србији, као што су рецимо мобилни телефони и да ће смањењем царина наши грађани добити јефтиније производе.

"С друге стране гледали смо наравно да заштитимо и нашу индустрију, тако да за неке производе имамо 15 година прелазни период и то је веома важно. Тај споразум ће нама донети то да мотивишемо домаће произвођаче да буду конкурентнији и  атрактивнији", рекао је министар Мали.

Навео је да нам се отвара највеће тржиште у свету чија средња класа броји 400 милиона људи, што је према његовим речима потенцијал који не може да се занемари.

Истакао је да се царине за улазак производа у Кину крећу између 38 одсто и 62 одсто, што оптерећује извоз у ову земљу, а смањење и укидање царина, какво смо ми добили повећава конкурентност.

Као веома важно у вези са посетом кинеског председника, министар Мали је истакао то што је Србија прва земља у Европи са којом је Кина потписала заједничку изјаву, што је према његовим речима ниво више у односу на споразум о стратешком партнерству, који је постојао.

Колики је значај Кине на глобалном економском плану према његовим речима показују подаци да је 1980. године удео Кине у укупном светском БДП-у износио  2,7 одсто, а прошле године је био 19 одсто, са даљом тенденцијом раста.

"Дакле, Кина постаје светска сила, из године у годину, из деценије у деценију расте њихова моћ. А Европа је рецимо 1980. године била на 28-29 одсто, а сада је 18 одсто, са даљом тенденцијом пада", истакао је министар Мали.

Додао је да је Европска унија и даље наш највећи спољнотрговински партнер, али да се одговорном политиком размишља о томе каква ће ситуација бити следећих 10, 15, 20 година и привреди се отварају врата највећег тржишта на свету.

Подсетио је да Србија завршава преговоре око слободне трговине са Египтом, да се ради на споразуму са Емиратима, разговори су започети са Јужном Корејом.

Навео је да су се највеће кинеске инвестиције, оне у Бору и Смедереву, показале успешним што је илустровао подацима да је просечна плата у Бору 140.000 динара, а у смедеревској железари скоро 100.000 динара.

Министар Мали је оценио да је веома важно то што ће Кина учествовати на "ЕXРО 2027" и што ће нам као неко ко је организовао и велику "ЕXРО" изложбу своје искуство поделити са нама.

 

Са Кином потписан споразум о набавци девет брзих возова

Министар Мали изјавио је да је са кинеском делегацијом предвођеном председником Си Ђинпингом приликом њихове посете Србији између осталих споразума, потписан и Споразум о набавци девет брзих возова, те да је било речи и о отварању погона за производњу возова у Србији, будући да је потражња за њима тренутно већа од понуде.

"Разговарали смо о брзим возовима, али и летећим таксијима који ће бити симбол иновација и технолошког напретка. Знам да ћемо се 2027. представити свету на прави начин и да ћемо искористити нашу развојну шансу", рекао је министар Мали.

Осврнуо се и на директне авио-линије ка Кини и подвукао да је српска национална авио-компанија профитабилна и да лети и на исток и на запад. 

"Рекордне стране директне инвестиције, рекордно ниска незапосленост, "ЕХРО 2027" манифестација, сада даљи развој кроз Споразум о слободној трговини са Кином, осим угледа, Србији неминовно доносе и даљи раст", закључио је министар Мали.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк