Мали: Србија је и даље атрактивна за стране инвестиције
Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да Србија претходних година и сада, упркос пандемији корона вируса и енергетској кризи, успева да остварује позитивне стопе раста, о чему сведочи и то што је прошле године стопа раста БДП-а била 2,5 одсто.
Мали је на састанку пословног савета Француска-Србија током посете делегације Србије Француској на челу са председником Србије Александром Вучићем рекао да је план да Србија 2027. године пређе 100 милијарди евра БДП-а.
"Као што је рекао председник, ми држимо под контролом наш јавни дуг према БДП-у и он је у марту био 47,7 одсто, а данас је 48,5 одсто, а по нашим конзервативним проценама никада јавни дуг неће прећи 55 или 56 одсто. Као што сте чули, француске компаније запошљавају више од 11.000 људи у Србији", рекао је Мали.
Истакао је да Србија историјски гледано има рекордан број запослених и да су све мере које су предузимане у последњих неколико година, без обзира на светску кризу, дале резултате.
"Стопа незапослености је рекордно ниска, 9,1одсто. Само ради поређења, 2012. године је била 25,9 одсто", нагласио је Мали.
Како је нагласио, Србија жели да има више инвестиција и отвори више радних места и додао да земља из године у годину обара рекорде.
Нагласио је да се Србија показала као изузетно атрактивна инвестициона дестинација, делом и због француских компанија које учествују у томе.
"Када разговарате са инвестиционом заједницом, од њих ћете чути да су јавне финансије Србије већ на 'инвестиционом' рејтингу' и желимо да тако и остане", навео је Мали.
Представио је програм "Србија 2027" и додао да наша земља жели да пронађе начин да настави да расте.
"Планирамо да у наредне три, три и по године уложимо око 18 милијарди евра, само да достигнемо овај циљ да БДП буде на нивоу од 100 милијарди евра у 2027. Поделили смо овај план у шест група. У суштини идемо на повећање наших плата, повећање минималне зараде, повећање пензија у Србији, чиме се заправо повећава животни стандард", рекао је Мали.
Подсетио је да је план да достигнемо просечну плату 2027. године од 1.400 евра.
Ради поређења 2012. године, просечна плата у Србији је била 331 евра, тако да је то велика промена и велики корак напред, нагласио је Мали.
Говорећи о важним пројектима, издвојио је пројекат Био4, највећи биотехнолошки кампус који се гради у Србији и југоисточној Европи, који ће у основи потпуно променити перспективу индустрије вештачке интелигенције и ИТ иновације у целом региону.
"Србија жели да и даље буде лидер у овој области. Очекујемо од ИКТ индустрије да извезе више од 10 милијарди евра само три и по године касније. О томе је говорио председник. Погледајте само бројке, јер много улажемо у инфраструктуру, у путеве, у железницу. Погледајте колико је километара нових аутопутева у Србији. Онда погледајте шта ће се заправо десити до 2024. Исто важи и за железничку инфраструктуру. Градимо брзу железничку мрежу у Србији, део до Новог Сада је већ завршен, као што знате. Део до мађарске границе биће завршен до краја године. Градићемо и брзу пругу до Ниша, до границе са Северном Македонијом. То је окосница будућег развоја што се индустрије тиче и ми ћемо то наставити да радимо", рекао је Мали.
Према његовим речима, програм "Србија 2027" је свеобухватнији, покрива сваку индустрију.
Истакао је да је суштина да Србија улаже у зелену транзицију, у енергетику, пољопривреду.
"Јако смо се борили прошле године да освојимо "Експо 2027". Победили смо против САД, победили смо против Аргентине, против Тајланда, против Шпаније и Србија ће 2027. године бити центру света. Планирамо огромне инфраструктурне радове у том погледу, не само у Београду већ и у Србији", рекао је Мали.
Извор: Танјуг