Мали: Србија води развојну политику
Влада Републике Србије ће на данашњој седници усвојити предлог државног буџета за 2025. годину, изјавио је министар финансија Синиша Мали и додао да је то први предлог државне касе који радимо као земља са инвестиционим кредитним рејтингом.
Мали је истакао да Србија од 2018. и 2019. године, од када је завршена фискална консолидација, води развојну политику која је усмерена на раст примања грађана и улагање у путеве, брзе саобраћајнице, школе, болнице и да се од развојног концепта неће одустати ни 2025. године.
Додао је да су овогодишњим предлогом наведени конкретни пројекти који ће се реализовати.
"Сада смо први пут зарад веће транспарентности, у договору са међународним монетарним фондом, приказали највеће пројекте који ће бити финансирани из буџета следеће године. То је наставак или реализација програма Србија 2020-2027 који смо дефинисали пре пар година и у оквиру кога се ради девет ауто-путева, брзе саобраћајнице, брзе пруге, ''EXPO 2027'', Клинички центар Војводине", рекао је Мали за нови Јутарњи програм РТС-а.
Истакао је да ће за капиталне инвестиције и следеће године бити усмерено 7,4 одсто БДП-а.
Мали је навео и да је стопа раста у прва три квартала ове године у Европској унији (ЕУ) износила 0,8 одсто док је у Србији забележена стопа раста од 3,9 одсто.
Одговарајући на питање да ли ово може да буде проблем за Србију, рекао је да у дугом року може, и да се надамо да ће ЕУ да пронађе начин да се избори са проблемима са којима се тренутно суочава.
"Овде посебно мислим на Немачку, која је увек била локомотива развоја. Немам права да се мешам у њихову економску политику. Они су много већи и развијенији од нас, али оно што видите код њих је пад домаће тражње превасходно, док код нас, када погледате структуру нашег раста, не само да нам расту све привредне гране, него расте и домаћа тражња, људи у реалном износу имају више новца, веће су нам плате, пензије, минималне зараде", рекао је Мали.
Додао је да расте и извоз и да су стране директне инвестиције веће него икада, па су лане износиле 4,5 милијарди евра а ове године ће бити и веће.
"У овом тренутку имамо најмању стопу незапослености. Она је пре само 12 година била чак 26 одсто и сваки четврти човек у Србији био је без посла. Сада је та стопа 8,2 одсто", рекао је Мали.
Истакао је да су сви макроекономски показатељи Србије добри, да је удео јавног дуга у БДП-у 46,5 одсто, док је просек еврозоне 88,1 одсто а светски просек 93 одсто.
"Веома нам је важно и да имамо раст животног стандарда грађана. Од 1. децембра пензије се по швајцарској формули повећавају за 10,9 одсто. Просечна пензија у Србији у овом тренутку износи око 390 евра а са повећањем ће бити 436 евра. Повећаћемо плате у јавном сектору и то за 8,0 одсто за све запослене и 11,0 одсто за запослене у просвети а минимална зарада биће већа за 13,7 одсто", навео је Мали.
Додао је да је просечна плата у августу била 825 евра а да би у децембру требало да буде буде 900 евра, а 2027. године 1.400 евра.
Према његовим речима раст примања ће следеће године бити већи од инфлације будући да је пројектована инфлација за следећу годину 3 до 3,5 одсто.
"Та разлика показује реалан пораст куповне моћи и животног стандарда грађана Србије. То је политика коју спроводимо годинама уназад, која на крају крајева и кроз високе стопе раста нашег БДП-а показује добре резултате", рекао је Мали.
Када је реч о информацијама из Фискалног савета Србије према којима ће национални стадион коштати више него што је првобитно речено, Мали је рекао да то није тачно јер, како је рекао, цифре нису добро сабране.
"Стадион ће коштати 464 милиона евра плус ПДВ, а они су додали и линијску инфраструктуру а то је цела инфраструктура везана за ''EXPO 2027'' и цео простор од 250 хектара и дошли су до веће цифре. Јуче смо све око цене разјаснили са Фискалним саветом," рекао је Мали.
Извор: Танјуг/РТС 1