Вести

Мали: Србија задовољава захтеве за фискалну транспарентност

Нови извештај о фискалној транспарентности Стејт Департмента, којим је потврђено да Србија задовољава захтеве за фискалну транспарентност, одличан је показатељ успешности спроведених реформи и потврда одличне економске политике која се води у нашој земљи, изјавио је министар финансија Синиша Мали.

Стејт Департмент оцењује фискалну транспарентност влада широм света још од 2008. године, а минимум транспарентности укључује захтев да су буџетски документи јавно доступни, садржајно комплетни и генерално поуздани, објављивање података о јавном дугу, као и постојање транспарентног процеса за доделу уговора са владом и дозвола за експлотацију природних богатстава.

Мали је навео да је транспарентност буџетских докумената основ демократског друштва, јер грађани морају и треба да знају на који начин се троши њихов новац.

Подсетио је да Србија у односу на време када су неки други владали сада и припрема и усваја буџет како је прописано, а не бежи ни од усвајања завршног рачуна, у којем су трошкови видљиви.

"Ова оцена заправо осликава успех Владе Србије, која је посвећена унапређењу ове области. Осим расправе о буџету, месечних извештаја о приходима и расходима, јавност се редовно информише о стању јавног дуга, а између осталог захваљујући законским решењима још више се побољшава пословно окружење у земљи. Такође, сваке године израђујемо Грађански водич за буџет, који помаже нашим грађанима да боље разумеју на шта се троши новац”, рекао је Мали.

Каже да га посебно радује што је препознат напредак Србије у овим областима, јер од ефеката тог процеса којем је држава била посвећена, користи имају и грађани и привреда.

"Фискална транспарентност нам омогућава да изградимо још веће поверење тржишта и оснаживање економске активности. Све то треба да донесе корист и привреди и грађанима, с циљем унапређења економског развоја и стабилности, посебно у овим тешким временима због кризе која је изазвана пандемијом вируса корона”, навео је Мали.

Нагласио је да је препозната фискална транспарентност од немерљивог значаја за још већи кредибилитет земље, посебно када је у питању међународно тржиште капитала.

“За даљи развој наше земље веома је важно даље развијање финансијског тржишта, јер утиче на развој производње, повећање бруто домаћег производа и остваривање акумулације. У последње време посебно смо посвећени зеленим пројектима, а план је да наша земља по први пут изда зелене обвезнице на међународном финансијском тржишту. На тај начин обезбедићемо финансирање пројеката који доприносе еколошкој одрживости, што представља неопходност читавог света, где се све више улаже у заштиту животне средине”, навео је Мали.

Мали је објаснио да је Србија упркос кризи успела да умањи разорне ефекте шокова изазваних пандемијом вируса корона, односно да одржи макроекономску стабилност, да своје обавезе испуњава у договореном року, да јавни дуг држи на стабилном нивоу, испод 60 одсто БДП-а, колико је прописано Мастришким уговором.

“Све ово је од изузетног значаја за приватни сектор и за грађане који имају чему да се надају, пошто смо транспарентношћу, као и постизањем и одржавањем макроекономске и финансијске стабилности, побољшаном фискалном дисциплином и захваљујући огромном напретку када је у питању измена закона који побољшавају пословно окружење на правом путу да постигнемо веома високу стопу раста ове године”, рекао је Мали.

Очекивана стопа раста у Србији је шест одсто, али биће и већа, до 6,5 процената, што значи да ће бити још више новца за инвестиције, као и за повећање плата у јавном сектору и пензија, додао је Мали.

Такође, Мали очекује да ће до краја године просечна плата бити око 600 евра.

 

 

 

Извор: Танјуг