Вести

Мали: Више од 5,5 милиона грађана Србије добило је помоћ од 100 евра

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је до сада 5.550.000 грађана Србије добило помоћ од 100 евра, док ће преосталих 450.000 грађана добити новац до петка.

Мали је подсетио да пријава за 100 евра траје до петка, 5. јуна, а да ће они који се пријаве тог последњег дана, новац добити најкасније у понедељак.

Истиче да ће број грађана који ће добити ту врсту помоћи од државе прећи шест милиона.

"Сваки радник са којим сам разговарао рекао ми је да је већ добио 100 евра", рекао је Мали.

Велики број грађана који се пријавио за ову помоћ, рекао је Мали, показатељ је да је држава осмислила добру меру и да је "погодила у центар проблема".

"Драго ми је што је Србија као држава показала да је економски јака, снажна и да може да помогне грађанима када су у кризи", подвукао је Мали.

 

Нове мере државе за подстицај запошљавања

Мали је најавио да држава припрема нове, додатне економске мере, а које ће, како је рекао, бити усмерене на нова запошљавања.

Према његовим речима, део мера односиће се на смањење или ослобађање послодавца пореза и доприноса за новозапослене, а део на директну субвенцију за сваког новог запосленог.

"О новим мерама информисаћемо јавност за неколико дана. Тренутно разматрамо око 20-так мера, а са предлогом тих мера изаћи ћемо ускоро", рекао је Мали.

Мали је рекао да то што држава разматра нове мере показује колико проактивно води рачуна о економској политици.

"Основа програма претходних мера била је смањење негативних последица вируса корона на привреду, сада размишљамо о новим корацима, а управо су те мере за нова запошљавања следећи корак", закључио је Мали.

 

Пун сам оптимизма, прогнозе упућују на то

Мали је изјавио да су предвиђања међународних финансијских институција по питању раста српске привреде много боља него за друге земље.

"Пун сам оптимизма", рекао је Мали и додао да оптимизам гради на стању ствари, али и на прогнозама ММФ и Светске банке.

У прилог томе је навео да је Француска данас објавила да ће пад њиховог БДП-а ове године бити 11 одсто, да Енглеска очекује пад од око 15 одсто, а Хрватска око 10 одсто.

"За Србију кажу биће минус три, а ми кажемо да ћемо бити можда и на нули јер нам је привреда постављена на прави начин", рекао је Мали.

Подсетио је да смо после свега неколико дана од почетка кризе због корона вируса имали предузећа која праве заштитне маске, да је направљен респиратор…

"Када се то десило да је наша економија била толико способна да одговара на кризу на такав начин и да још држава додатно покаже колико је важан фактор стабилности да, када је криза, можете на њу да се ослоните", навео је Мали.

Рекао је да то никада раније није био случај и истакао да се зато са пуно оптимизма, у разговору са привредницима, разматра шта и како још треба да се уради да би се остварио раст БДП-а за ову годину.

Истакао је да се Србија на прави начин позиционира као озбиљан партнер и за стране директне инвестиције и подсетио да је у првом кварталу ове године било више од 820 милиона евра директних инвестиција у нашу земљу.

"Бољи смо него прошле године, иако је била криза. Ниједан инвеститор није отказао или одложио свој долазак и отварање фабрике у нашој земљи за ову годину. То нам даје за право да будемо оптимисти да ћемо по питању раста наше привреде, економије, БДП-а бити први или међу топ три земље у Европи у 2020. години", додао је Мали.

 

До краја године посебан програм за развој југа Србије

Држава ће до краја године дефинисати посебан програм за развој југа Србије, како би се подстакла производња и јавних и приватних предузећа, рекао је Мали.

Министар је након састанка са привредницима из Врања, Лесковца и Сурдулице рекао да су они задовољни економским мерама државе у сузбијању негативних последица вируса корона на привреду.

"Оно што је за југ Србије важно, у разговору са председником Александром Вучићем, ми ћемо дефинисати до краја године посебан програм за развој југа Србије, да се у овом делу направе посебни програми превасходно од Фонда за развој како би се подстакла производња и јавних и приватних предузећа, да још више инвестирају у нову опрему, развој нових тржишта и самим тим у нова радна места", рекао је Мали.

Мали је рекао да му је веома важна порука коју је данас добио од привредника да су мере биле благовремене и на прави начин дефинисане.

Мали је подсетио да је држава за те мере издвојила 5,1 милијарди евра.

"Послодавци су задовољни тиме што су ослобођени плаћања пореза и доприноса на зараде, држава по први пут уплаћује и минималне зараде за више од милион радника", навео је Мали.

Најавио је да ће исплата другог минималца бити у четвртак, 4. јуна, док ће последњи минималац бити исплаћен почетком јула.

"На прави начин држава је помогла приватни сектор. Оно што је мени посебно важно у разговорима са привредницима јесте да нико није отпуштао запослене и главна тема на тим разговорима није била око економских проблема него око дуалног образовања", указао је Мали.

 

 

Извор: Танјуг