Вести

Мартиновић: Рекордан аграрни буџет за 2025. годину

Предлогом буџета за 2025. годину који је усвојила Влада Србије за субвенције у пољопривреди које се исплаћују преко Управе за аграрна плаћања, намењено је 111,5 милијарди динара, изјавио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић.

"Постигли смо рекордан износ аграрног буџета, ту пре свега мислим на Управу за аграрна плаћања, с обзиром на то да је предвиђено да се за мере подстицаја, које се исплаћују преко ове управе, издвоји 111,5 милијарди динара. Тиме се наставља тенденција све веће подршке развоју пољопривреде која је дефинитивно препозната као један од стратешких сектора за развој наше земље", рекао је министар Мартиновић на конференцији за новинаре.

Министар Мартиновић додао је да је овај буџет већи од аграрног буџета за 2024. годину, с обзиром да је по иницијалном буџету за 2024. годину, за субвенције у пољопривреди, издвојено око 83 милијарде динара а да је та сума ребалансом буџета повећана на око 100 милијарди динара.

Министар Мартиновић захвалио је Влади Србије и председнику Републике Србије што су, како је рекао, показали огромно разумевање за наше пољопривредне произвођаче и који су препознали да је пољопривреда стратешка грана наше привреде која у наредним годинама може да додатно допринесе расту бруто домаћег производа.

 

Продужен рок за пријаву на субвенционисану цену дизела до 17. новембра

Министар Мартиновић изјавио је да је са Нафтном индустријом Србије усаглашено да се акција те компаније по којој сва регистрована пољопривредна домаћинства до 10. новембра могу да се пријаве за субвенционисану цену евродизела, продужи до 17. новембра.

Министар Мартиновић позвао је пољопривредне произвођаче да искористе ову могућност и оценио да пољопривредници право на субвенционисану цену сада могу врло једноставно да остваре, пошто је НИС осмислио нову апликацију која се налази на сајту Управе за аграрна плаћања при Министарству пољопривреде, тако да агрокартице сада могу да се преузму и електронским путем.

"Као што је познато, уредбом о ограничењу висине цена деривата нафте која је донета на седници Владе Србије прописано је да регистрована пољопривредна газдинства која имају обрадиве површине уписане у регистру газдинстава на дан 1. априла 2024. године и засејане, односно засађене површине под биљном културом, могу да уз употребу картица купују евродизел по максималној малопродајној цени од 179 динара по литру", подсетио је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић додао је да је касније ово право проширено и на сточарска, пчеларска и остала регистрована пољопривредна газдинства и да је од данас рок за пријаву за ове субвенције продужен на 17. новембар.

"Наравно, нашим пољопривредним произвођачима и даље стоје на располагању наше пољопривредне саветодавне стручне службе широм Србије, како би помогли произвођачима да електронским путем преузму ову апликацију НИС-а, односно електронску агрокартицу и да остваре овај значајан попуст за евро-дизел, који користе за пољопривредну производњу.

 

Кукају на државу да им не помаже а од ње добијају милионе

Министар Мартиновић изјавио је да су неки људи покушали да искористе трагедију на Железничкој станици у Новом Саду да остваре политичку корист и лицемерним и безобразним оценио то што су неки пољопривредни произвођачи на протесту 5. новембра, како је рекао, фекалијама посипали Градску кућу и жалили се да пољопривредници од државе не добијају ништа а сами су добили позамашне суме новца из државне касе.

Према његовим речима, на тим демонстрацијама појавила су се и два пољопривредна произвођача, један је Ђока Ћурчић, а други Петар Јевтић.

"Ћурчић се хвалио тиме што је дотерао цистерну фекалија и што је њима засуо Градску кућу и Градски трг у Новом Саду, а каже, на протест је дошао као пољопривредник и као грађанин, да би упозорио власт како између осталог ништа не радимо када је у питању подршка пољопривредним произвођачима", рекао је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић навео је међутим да је Ћурчић за период од 2022. до 2024. године од државе на име субвенција за сунцокрет и подстицаја по хектару добио 927.306 динара, од чега је у четвртак добио уплату од додатних 10.000 динара по хектару.

"Е сад, ту се појавио још један бунтовник кога славе Ђиласови медији, то је Петар Јевтић. Он је такође јако незадовољан пољопривредном политиком и колико држава Србија помаже нашим пољопривредницима, као све је црно у аграру, Александар Вучић је, каже, све живо распродао, ништа се не ради да се помогне домаћим пољопривредницима, све се ради због странаца, због страних инвеститора. То су његове речи", навео је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић додао је да је Јевтић од 2015. до 2024. године, на име разних субвенција из државног буџета добио 1.444.598 динара.

"Мислим да ови подаци најбоље говоре о степену безочности и лицемерја", рекао је министар Мартиновић.

Одговарајући на новинарско питање како коментарише то што ни после недељу дана од трагедије у Новом Саду још нико није ухапшен, министар Мартиновић рекао је да ће надлежни државни органи утврдити ко је крив за трагедију у Новом Саду.

"То не можемо да утврђујемо ни ви, ни ја. То је једна ствар. Друга ствар, желим да вас подсетим да је министар Горан Весић поднео оставку. Ако ме питате за моје лично мишљење, мислим да је он за оно што се десило у Новом Саду понајмање одговоран, али је показао да је човек, показао је висок ниво моралне и политичке одговорности", рекао је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић нагласио је да је податке о субвенцијама које су добили пољопривредници који су протестовали у Новом Саду прочитао, не зато што жели да им спочитава то што су добили новац од државе Србије, већ су добили новац од свих грађана Србије, дакле и од оних који се не баве пољопривредном производњом.

"Ово није мој новац, ово није новац директора Управе за аграрна плаћања. Ово је државни новац. Лицемерно је и кукавички а на крају крајева и неистинито фактографски то што су они причали. Због тога сам прочитао ове податке", рекао је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић истакао је да као човек не може да разуме да једни те исти људи покушавају да профитирају на људским трагедијама, као што је била она у Основној школи "Владислав Рибникар" и ова сада у Новом Саду.

"То значи да немате никакву политику, никакве идеје, пројекте, да немате никакву визију развоја Србије него само чекате да се деси нека трагедија и да за ту трагедију, пре свега, оптужите Александра Вучића па онда целокупну Владу Србије, Српску напредну странку и све нас заједно. О томе се ради", рекао је министар Мартиновић.

Министар Мартиновић навео је да постоје државне институције које ће озбиљно да се баве овим проблемом и кажу ко је одговоран и да он верује у државне органе Србије, њихову стручност, објективност и непристрасност, као и да верује у то да ће сви за које се утврди да су одговорни за трагедију која се десила бити и адекватно кажњени.

 

Највеће интересовање за мере руралног развоја

Мартиновић је изјавио да је у току 2024. године 18 јавних позива за подстицаје за све мере директних плаћања, да највеће интересовање пољопривредника влада за мере руралног развоја, као и да пољопривредници могу још данас да поднесу захтеве за подстицаје за набавку машина и опреме у примарној биљној производњи, а до 15. новембра отворени су јавни позиви за подстицаје у органској биљној и сточарској производњи.

"У наредном периоду, односно следеће недеље, очекују нас јавни позиви за мере руралног развоја, пре свега за набавку грла и за генетичке ресурсе.  На основу споразума од 27. октобра ове године, које смо постигли са представницима више пољопривредних удружења, почела је исплата додатних 10.000 динара пољопривредницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години. Већ су исплаћени подстицаји од 18.000 динара по хектару, у укупном износу од 33.155.035 динара", рекао је Мартиновић на конференцији за новинаре.

Навео је да ће свим пољопривредним произвођачима који су се пријавили на јавни позив за подстицаје за квалитетна приплодна грла до краја године бити исплаћено додатних 100.000 динара и то за краве које су се у 2024. години први пут отелиле. 

Додао је и да ће од следеће године бити повећани подстицаји за квалитетне приплодне млечне и товне краве на износ од 55.000 динара по грлу, а до сада је тај износ био 40.000 динара.

Говорећи о томе шта је још урађено, навео је да је омогућено пољопривредницима да од 15. октобра до 15. новембра евидентирају земљиште које фактички обрађују, а без прецизно регулисаног правног основа. 

"Оно што говори о ажурности у обради предмета када је у питању наша Управа за аграрна плаћања, јесте податак да је у току 2024. године реализовано 99 одсто захтева који се исплаћују у оквиру националних мера подстицаја", рекао је Мартиновић.

Навео је да је у току такозвани ИПАРД-3 програм подршке пољопривредним произвођачима, који износи 378 милиона евра и да су у оквиру ИПАРД-3 до сада  објављена два јавна позива и то за физичку имовину пољопривредних газдинстава за изградњу и опремање објеката и подизање вишегодишњих и матичних засада а данас је затворен јавни позив за набавку нових трактора. 

Одговарајући на новинарско питање колико ће следеће године износити повраћај акцизе на дизел, рекао је да ће повраћај бити исти.

"У разговору са пољопривредним произвођачима договорили смо се да ћемо да пратимо како се пуни буџет и да ћемо у комуникацији са Министарством финансија да размотримо могућност да се додатно смањи акциза на евро-дизел који користе наши пољопривредни произвођачи", навео је Мартиновић.

 

 

Извор: Танјуг