Мартиновић: Српска наука има чиме да се поноси
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић обратио се данас на Свечаној академији коју је Друштво за заштиту биља Србије организовало у просторијама Пољопривредног факултета Универзитета у Београду, а поводом обележавања јубилеја „70 година од оснивања Друштва“.
Честитајући овако велики јубилеј представницима Друштва за заштиту биља Србије, министар је истакао да је за напредак српске пољопривреде потребна помоћ науке, те да су овакви скупови, који окупљају представнике државних органа, научних институција, великих компанија и примарних пољопривредних произвођача, изузетно важни, јер представљају прилику да се, кроз разговор и размену искуства, изгради међусобно поверење и изнађу потребна решења за сва актуелна питања у сектору пољопривреде.
„Неопходна нам је синергија државе, науке, производње, великих компанија, јер само заједно можемо да успемо на све захтевнијем европском и светском тржишту хране које очекује квалитет и високе стандарде и подразумева примену најсавременијих технологија. Мислим да Србија може да понуди све траженију органску храну. Мислим да имамо довољно вредних домаћина који то могу да испоруче, паметних младих научника који могу у томе да нам помогну, имамо способне привреднике који нашу храну могу да извезу. Нама су захваљујући мудрој политици председника Републике Србије Александра Вучића отворена тржишта Европске уније, Кине, Турске, Русије, Египта, а у наредном периоду очекује нас и отварање нових тржишта. То је огромна развојна шанса, коју можемо да искористимо ако будемо јединствени и део истог тима. Уколико свако одради свој део посла, ми ћемо нашој Србији обезбедити оно чему тежимо, а то је прехрамбени суверенитет“, нагласио је Мартиновић.
Он је додао да је очување биљних ресурса од есенцијалног значаја за живот, али и нагласио да је помоћ науке такође добродошла у намерама државног врха да дугорочно и ефикасно унапреди домаће сточарство, с обзиром на то да се држава суочава са падом броја грла и да је повећање сточног фонда самим тим апсолутни приоритет, а што би уједно смањило увоз меса, млека и млечних производа.
На крају, министар је навео да данашњи скуп представља и доказ да српска наука има чиме да се поноси, те изразио задовољство што упркос свим недаћама које су Србију снашле у претходним деценијама, српска наука није дошла у ситуацију да заостане за реномираним факултетима и институтима у Европи и свету. Нагласио је да и у будућности очекује чврсто партнерство и успешну сарадњу Министарства пољопривреде са Друштвом за заштиту биља Србије, јер ће то стварању функционалног система за заштиту биља у нашој земљи и производња квалитетних и конкурентних биљних производа, што и јесте заједнички задатак и циљ.
Извор: Танјуг